Zloději dýmu

Sally Grenová, Nakladatelství CooBoo Praha, Albatros Media a.s. 2019    www.albatrosmedia.cz


Zloději dýmu

Sally Grenová, Nakladatelství CooBoo Praha, Albatros Media a.s. 2019  www.albatrosmedia.cz


     Psaní "Zlodějů dýmu" byl složitý proces, jenž začal před několika lety. Jako první se objevil nápad - jeden z těch nápadů, které vás tolik nadchnou, že o nich musíte okamžitě někomu říct. Tehdy jsem zajela autem k okraji venkovské silnice a zavolala své agentce Claire Wilsonové.

     "Otec a syn, lovci démonů", oznámila jsem jí.

     "Paráda!", zajásala.

     Nicméně cesta od nápadu ke knize nebyla ani zdaleka přímá a vymyslet celý příběh mi dalo hodně práce. Nakonec jsem usoudila, že mě ani tak nezajímají osudy lovců důmonů, že spíš toužím vyprávět o silných ženských postavách. Takže se z otce a syna stali muž a děvče, Gravell a Tash. Kromě nich Jsem vytvořila postavu princezny, která je privilegovaná rodem, ale kvůli svému pohlaví považovaná za druhořadou občanku.

     Catherine je inteligentní, duchaplná a odvážná dívka, která si začíná uvědomovat svoje možnosti a sílu. Učí se jednat s idmi kolem sebe a zjišťuje, co doopravdy znamená někomu vládnout. Její postavu inspirovaly dvě velké panovnice minulosti, britská královna Alžběta I. a ruská carevna Kateřina Veliká, ale také mnohé silné ženy, s nimiž jsem vyrůstala. V mém dětství v naší rodině i škole převažovaly ženy. Všichni mě vždy povzbuzovali, abych tvrdě pracovala a ujišťovali mě, že můžu dosáhnout stejných cílů, jako muži. Moje poděkování všem těm inspirativním ženám z mé rodiny, školy i pracovního života.

.......................

......."Všechny ty řeči o tom, jak se stane Pitorijkou, myslela Catherine vážně, jenže pořád nevypadala jako jedna z nich, ani se tak necítila. Místní lidé byli elegantní, exotičtí a důmyslně vymódění a pokud měl její plán fungovat, věděla, že musí vypadat taky tak, jen ještě lépe.

      První ráno v Pitorii vstala za úsvitu a nechala si od komorných předvést pitorijské šaty. Když ty róby viděla poprvé v Brigantsku, připadaly jí nebezpečně odhalující, jenže dámy včera večer měly ještě troufalejší toalety. Vlastně i většina mužů měla nápaditější šaty, než ona. Musí si osvojit něco z jejich kuráže, ale ne moc. Musí si vzít něco, co by vypadalo pitorijsky, ale co by taky vyjadřovalo její jedinečnou povahu.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :