Žízeň

Jo Nesbo  -  Nakladatelství Kniha Zlín 2017


     "Harry oteře oči a hleděl do tmy. Kde to je? Co se stalo? Jak dlouho byl mimo? Měl pocit, jako by ho někdo praštil do hlavy železnou tyčí. V ušních bubíncích mu monotónně dunělo srdce. Jediné, co si dokázal uvědomit, bylo to, že je zavřený někde uvnitř. A soudě podle všeho, že leží na studené dlažbě, Stejně studené, jako vnitřek ledničky. A že se válí v čemsi mokrém, vazkém. Zvedl ruku a zadíval se na ni. Je to krev?"

.......................

     V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost vyšetřování, nebo rodině.

......................

     Jo Nesbo je světoznámý norský spisovatel a hudebník, proslul zvláště sérií kriminálních románů s vrchním komisařem Harrym Holem, z nichž první vyšel již v roce 1997. Za svou tvorbu již Jo Nesbo získal řadu domácích i zahraničních literárních ocenění a jeho knihy se dočkaly překladu do mnoha desítek jazyků.

Nakladatelství Kniha Zlín     www.knihazlin.cz