Žít bez ekzému

Karen Fischer, Nakladatelství ANAG 2018   www.anag.cz

 

Žít bez ekzému

Karen Fischer, Nakladatelství ANAG 2018 www.anag.cz


      Když měla moje dcera Ayva dva měsíce, objevily se jí na tváři červené skvrny, připomínající akné. Ohyby loktů a kolen měla červené a mokvající a tak často se škrábala, že jí paže začaly krvácet. Když jedna sestřička z místního centra pro malé děti spatřila tehdy desetiměsíční Ayvu po delší době, zeptala se mě: "Vaše dcera má ještě pořád ekzém?" Pomyslela jsem si, že to byla od ní celkem neslušná otázka, jelikož ekzém je přece genetická nemoc a co já bych s tím asi tak mohla dělat? I když jsem byla odbornicí na výživu, nenapadlo mě hledat pro své dítě jiné řešení, než léčbu pomocí kortizonových a jiných silných mastí.

      Když měla Ayva jeden rok, diagnostikovali jí alergii na roztoče, takže od té doby nemohla spát ani si hrát s plyšovými hračkami. Bylo nám doporučeno vyhýbat se nezdravému jídlu aditivům a salicytátům. Když si hrála na trávníku, plavala v bazénu, nebo hladila naši kočku, zrudla od hlavy k patě, takže jsme museli dát kočku k babičce a zrušit hodiny plavání. V době, kdy se Ayva začala cítit naštvaně kvůli tomu, že se tolik lišila od svých kamarádek, navštívila narozeninovou oslavu jednoho z jejích kamarádů. Snědla tam však něco, po čem se jí rozšířil ekzém po celém těle. Vši,li jsme si, že se stávala na všechno čím dál citlivější a pohled na to, jak tím trpí, nám trhal srdce.

     Začala jsem se proto věnovat výzkumu ekzému. Když byly Ayvě dva roky, navrhla jsem pro ni jednoduchý jídelníček a mix doplňků a k mému překvapení a nadšení ekzém za dva měsíce zmizel. Tyto dočasné změny v jídelníčku byly sice hodně přísné, ale Ayva si mohla brzy užívat běžných činností, jako hraní si s plyšovými hračkami, plavání v chlorovaném bazénu a občas taky mohla ochutnat narozeninové občerstvení, a to vše, aniž by se jí ekzém vrátil.  Jídelníček jsem časem rozpracovala, takže Ayva mohla po nějaké době jíst jakékoliv jídlo bez rizika následného propuknutí ekzému.

     Podle výzkumu pacienti trpící ekzémem utratí až 2.000 dolarů ročně na léčbu ekzému a 36% z nich si denně více než deset minut aplikuje lokální steroidy a zklidňující masti. Přesto počet těchto pacientů neustále vzrůstá a za poslední léta se až ztrojnásobil. V současné době trpí ekzémem 20% obyvatel rozvinutých zemí, většinou se jedná o miminka a děti.

     Karen Fischer, nutriční terapeutka, odbornice na kůži a matka dvou dětí, je často označována jako "poslední naděje" pro ekzematiky, kteří bez úspěchu vyzkoušeli veškeré možnosti léčby ekzému.

      V návaznosti na svůj úspěch s léčbou ekzému své dcery se Karen během posledních deseti let věnovala výhradně léčbě exematiků všech věkových skupin, počínaje novorozenci. V tomto vydání světového bestselleru představuje výsedky svého několikaletého výzkumu a sdílí vyzkoušené tipy na léčbu tohoto nepříjemného kožního onemocnění.

Zajímavá a doporučená videa z produkce NET-TV Mozaika EU :