ŽDIBŘICH - komiksové stripy ze života intelektuála

Richard Skolek,  Nakladatelství Zoner Press Brno  2019    www.zonerpress.cz

 

ŽDIBŘICH - komiksové stripy ze života intelektuála

Richard Skolek, Nakladatelství Zoner Press Brno 2019 www.zonerpress.cz


        "Vždy perfektně upravený intelektuál v saku. Určitě by se měl dívat pohrdavě, nadřazeně. Je to prostě takový ten životem zneuznaný brouk Pytlík."

      Takhle jsem Ždibřicha popisoval, když jsem pro něj hledal ilustrátora. Měl jsem tehdy pocit, že na naší komiksové scéně strip podobného ražení chybí a tak jsem se rozhodl, že začnu psát vlastní. Název jsem našel snadno - staročeské jméno "Ždibřich" postavičku vystihovalo dokonale. Ilustrátora, který by se mu chtěl pravidelně věnovat, jsem ale neobevil ani po několika týdnech, a tak jsem se rozhodl, že si nechám nakreslit několik sad obrázků a vystačím si s nimi.

       Začátky nebyly jednoduché. Ždibřich byl hodně specifický, a tak nějakou dobu trvalo, než se dostal k publiku, které by jej ocenilo. Strip byl také původně vydáván ve dvou jazykových variantách, typický český humor ovšem překladem ztrácel část svého kouzla a anglická verze tak časem zanikla.

      Dnes se ale Ždibřichovi daří lépe, než jsem se kdy odvážil doufat - strip se brzy dočká třístého dílu a sledují ho tisíce lidí. A právě díky nim se mi povedlo i to, co pro mnoho komiksů zůstává jen nesplněným snem - Ždibřich vychází knižně!

.........................

     "Všichni lidé v koutku duše tuší, že jsou o něco lepší než ti ostatní. Jen já ne. Já to totiž vím jistě."

      Ždibřich - nositel tohoto jména vám zkazí den, unudí vás k smrti, znechutí svojí povýšeností a vytočí sarkastickými poznámkami. Zrodil se, aby kritizoval, glosoval, nenechal na vás jedinou niť suchou. Je to podivín, který ,á rád jen sám sebe, ostatní ho ale milují. Jak to?

     Specifický styl humoru, který Richard Skolek nadělil své komiksové postavě, vzbuzuje různé reakce a emoce. Někdy pozitivní, někdy negativní, někdy žádné. Ždibřich vznikl z potřeby vnést do světa komiksových stripů něco nového, jiného - a to se rozhodně povedlo.

     V knize najdete přes 200 stripů, z nichž některé jsou zde publikovány zcela poprvé. Dotýkají se aktuálních témat, jako je politika, ekologie, společenské dění, ale také mezilidských a partnerských vztahů, náboženství, práce a smyslu života. Ždibřich je vtipným a velmi trefným glosátorem na úrovni, který vás pobaví a přinutí k zamyšlení.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :