Zásoby na krizové situace


      Shromažďovat si dnes doma zásoby na krizové situace může být vhodné z mnoha důvodů. Poslední roky s pandemií, válkou na Ukrajině a vytrvale vyráběnou zdražovací hysterií v médiích nám ukázaly, že stačí jedna zmínka o nedostatku, nebo zdražování večer v televizních zprávách a druhý den lidi vykoupí léky, roušky, máslo, olej, vajíčka, toaletní papír ..... nebo položí jinak zdravou banku na lopatky tím, že si hned všichni panicky běží vybrat veškeré úspory ....

       Rozumné zásoby vás udrží v lidu doma v situacích, kdy všichni panikaří. Pokud v klidu nakupujete zásoby tehdy, když jsou ve slevových akcích, činíte vlastně nejvýhodnější a zcela zaručenou investici svých financí. Pokud přijde něco jako začátek pandemie v únoru 2020 a vy můžete zůstat doma a zbytečně nechodit ven - tak jste zajištěni a zabezpečeni i na několik měsíců, aniž byste neustále běhali do obchodů a mezi nakažené lidi.

        Stejně tak se nedostanete do mrzutostí a problémů, když v důsledku vichřic, požárů, tornád, povodní a pod ... i pár dnů nejde elektřina -  tím třeba i internet, jsou zavřené obchody, nejezdí veřejná doprava .... I v takové situaci budete mít doma vše potřebné - od jídla, drogerie, vody, léků až po oblečení, topivo, zábavu, komunikaci a pod ....

       Klasické "post-apokalyptické" situace, které řeší "preppeři" (ti připravení), jako je celosvětový pád ekonomiky, výbuch supersopky, pád velkého meteoritu, EMP bouře, která zničí veškerou elektroniku, silná zemětřesení, převrácení zemských pólů a pod .... jsou dle mého vysoce nepravděpodobné a realita bude asi vždy úplně jiná, než představa - ale když už budete mít doma nějaké zásoby a zcela nečekaně by se stalo něco zásadního a zlomového - budete mít alespoň z čeho brát - první dny, týdny až měsíce ..... na rozdíl od většiny ostatních.

        Což z vás na druhou stranu učiní také cíl pro zoufalé hladovějící lidi, kterým budou před očima umírat blízcí, či děti - nebo pro rabující ozbrojené tlupy. Ono se to zdá vše jako ze sci-fi postapokalyptických románů - ale když vidím denně v televizi, jakého rabování, týrání, mučení a znásilňování civilistů se na Ukrajině právě teď dopouští regulérně cvičená a vedená ruská armáda .... tak co by dělali lidi zoufalí, hladoví, případně opilí, zdrogovaní ...?

      No, raději zpět k zásobám pro takové krizové situace, kdy stát nepřestává fungovat - kdy musíte přežít dny přísné karantény, silných vichřic, povodňových stavů, výpadků elektrického proudu, nebo vykoupených regálů v obchodech ....

Co mít doma jako krizovou zásobu - podle důležitosti :

  1. PITNÁ (A UŽITKOVÁ) VODA
  2. JÍDLO A POTŘEBY PRO VAŘENÍ
  3. HYGIENICKÉ POTŘEBY
  4. LÉKY A ZDRAVOTNICKÉ POTŘEBY
  5. TEPLO A SVĚTLO
  6. DOMÁCÍ DROGERIE
  7. OBLEČENÍ, OBUV
  8. PROSTŘEDKY PRO KOMUNIKACI
  9. NÁŘADÍ, VĚCI NA OPRAVY
  10. ZÁBAVA, ANTISTRESS, HRY, HUDBA ...

       Nemá moc smysl vybrat všechny úspory a honem v nejbližším supermarketu vykoupit tuny zásob. Většinu věcí byste asi vybrali špetně a nakoupili zbytečně draze. Zkuste si nejprve doma v klidu sednout a napsat si seznam toho, co je v každé z výše uvedených deseti kapitol konkrétně zapotřebí a jaké množství. Markantní to bude například v jídle, každý jí něco jiného, nemá smysl kupovat jako většina prepperů například špagety, kdž je nejíte a nechutnají vám. Kupte si to, co jíte často a co vám chutná, třeba fazole v tomatě a pod .... V nákupu hygienických potřeba taky asi půjde o něco jiného i malých batolat, u slečen v teenagerském věku, nebo u staršího seniora. Léky jsou zcela individuální - vytvořte si zásoby léků, které musíte brát pravidelně, kdyby jste se z jakéhokoli důvodu nemohli třeba měsíc dostat k lékaři, nebo do lékárny .... a pak si vytvořte zásobu klasických léčiv na bolest, na rýmu, chřipku a jiné běžné nemoci, náplsti, obvazy, ale třeba i teploměr, vitamíny, antistresové čaje a pod .... Mějte doma vhodné oblečení do terénu na všechny roční období (zaměřte se na funkčnost a pohodlnost, na módu se protentokrát vykašlete). A tak postupujte ve svém seznamu až budete vědět, co je třeba obstarat pro celou rodinu.

       Pak příležitostně, když věci ze seznamu uvidíte třeba ve slevové akci, nebo když vám doma už docházejí, je přikupujte a dokupujte. V klidu, vybírejte, hlavně se kvůli tomu nesplašte a nezrujnujte!

Jídlo a vaření
Hygienické potřeby
Léky a zdravotnické potřeby
Teplo a světlo
Domácí drogerie
Oblečení, obuv
Komunikace
Nářadí
Zábava