Zásobník video technik a kombinací

Videa, podle kterých můžete doma začít trénovat nejrůznější kombinace sebeobrany


Strategie výuky - Bojových umění je obrovská řada. Je čínské Kung fu, japonské Bujutsu, Ninjutsu a další, evropský Box, americký Kickbox, thajské Muay Thai, filipínská Escrima, izraelská Krav Maga, ruská Systema .... takto bych mohl popsat celou stránku. Je jedno lepší než druhé? Ani náhodou, nekonečné tahanice o tom, který styl, škola, či systém je lepší - jsou absolutně nesmyslné. Jednak proto, že každý jedinec je jiný, jinak stavěný, motivovaný, pohyblivý a jednak proto, že i zaměření každého systému je cíleno jinam. Tohle je prvořadé pochopit dříve, než se pustíte do tréninku něčeho, co vám třeba nesedne, bude vás to nudit, nebo vás to fyzicky zničí.

      V každém případě musíte nejprve vědět, co k tréninku motivuje vás a pak je třeba se zorientovat v nabídce škol a stylů - kdo co vlastně nabízí.

Motivace lidí :

  1. vlastní špatná zkušenost s násilím, bitím, šikanou, agresí, ponižováním, či u žen se znásilněním probouzejí touhu se naučit účinnou sebeobranu.
  2. Zájem o sportovní soutěže, o získávání vítězství, pohárů, medailí a pod ... vás dovede do škol a klubů bojových sportů - najdete různé, vhodné i pro děti, dívky, dospělé svalnaté rváče ....
  3. Zájem o celoživotní cestu bojovníka - vede k hlubokému a mnohaletému studiu konkrétní školy, stylu, systému ve všech jeho detailech, včetně filozofie, historie a dalších konkrétních aspektů.
  4. Profesionální potřeba se vypořádat s riziky svého zaměstnání - profesionální vojáci, policisté, agenti a členové různých komand a bezpečnostních služeb, osobní ochránci a pod ...

      Co z toho je vaší motivací k tréninku? Máte v tom jasno? Chcete se jen na ulici ubránit napadení, nebo se stát mistrem světa, nebo profesionálním bodyguardem? Jde vám hlavně o radost z pohybu, tréninku a kolektivu kamarádů, aniž byste se nějak pokrývali bolestivými modřinami, nebo si chcete dokázat, z jaké oceli vás ukovali a jdete do nejbrutálnějších soubojů v ringu, nebo ultimátní kleci?  Nebo si chcete na živobytí vydělávat jako profesionální voják, bojovník, nebo tajný agent?


      V dnešní době je v ČR velice módní Krav Maga, před pár lety to bylo Aikido, před revolucí karate a judo. Facebook je plný boxujících dívek, děkujících svým trenérům za dřinu a pot a modřiny ... potetovaní mohutní rváči z MMA jsou novodobými gladiátorskými celebritami .... Osobně mám respekt před každým, kdo si dokáže zvolit dobře svou cestu a má z ní radost.

       Krav Maga je styl výuky izraelských vojenských komand pro rychlé zabíjení ve válečném poli - to bych zrovna nedoporučoval dětem, teenagerům a dívkám. Aikido je zase cesta k duševní rovnováze a klidu,  vzniklo z bojového Aikijutsu, když japonci prohráli II. světovou válku a potřebovali se ze samurajského feudalismu dostat do civilizovaného moderního světa. Aikido je dost nepoužitelné pro pouliční sebeobranu (na rozdíl od Aikijutsu).

      Čínské Wing Chun Kung Fu sestavila žena a je proslavené krátkými údery a kopy, "lepivými" bloky a řetězovými útoky - vynikající pro sebeobranu například ve stísněném prostoru, ale celkem nefungující v profesionálním ringu a nepoužitelné pro sport.

      Ale nakonec je to vždy o lidech samotných - skvěle naučené aikido dokáže zamést ulici i s pěti útočníky, špatně učená Krav Maga vás jen naučí nefungující pohyby a na ulici vás stejně kdokoli zmlátí .... kvalitní boxer ustojí i plnokontaktního gladiátora a rváče a pod .... donekonečna ....

..........................

      K čemu a pro koho je tedy vhodná a dobrá sebeobrana ve stylu BODYGUARD COMBAT ART?

      Sebeobrana, kterou najdete v této rubrice a ve výukových videích tohoto webu, je určena především těm, kteří nemají potřebu, nebo fyzické, či zdravotní dispozice se "natvrdo" pustit do náročného tréninku bojových umění, či sportů. Je to základ od všeho, odvozený od naprosto přirozených lidských reakcí těla a jen rozumně dovedený do praktické použitelnosti při pouliční sebeobraně.

      K tréninku sebeobrany nemusíte být ve vynikající fyzické kondici, nemusíte vydržet s dechem pět kol v ringu, nemusíte kopat nohama na hlavu protivníka, nebo přehazovat silné chlapy přes hlavu. Sebeobranu lze trénovat i s nadváhou, v pokročilejším věku, kdekoli, v běžném oblečení a bez jakýchkoli nároků na posilování, otužování a jiná cvičení.  Je to vlastně jen vědomé převedení vrozených schopností vašeho těla do aktivní pohotovostní "služby". Proto je zcela vhodná pro teenagery, starší děti, slabší dívky, ženy jakéhokoli věku i aktivnější seniory a seniorky.

     Sebeobrana nepředpokládá, že se budete bránit vytrénovanému boxerovi, že přemůžete členy vojenských komand se zbraněmi v rukou, nebo že budete bránit dveře nočního klubu před opilými rváči z ulice. To nechte těm, kteří na to patřičně trénují. Vy si nácvikem sebeobrany zvyšujete šanci, že se na ulici ubráníte kapesnímu zloději, nemocnému úchylovi, nebo opilému dotěrovi a pod .... Zvyšujete si ale také své reakce, intuici, pohyblivost, stabilitu - a to zcela přirozenou cestou, protože obrana sebe sama, to je nejpřirozenější instinkt nás všech. A to není zdaleka vše, například sparring je ideálním pohybem pro to, abyste se zpotili a rozhýbali se, ideální pro vitalizaci těla, či hubnutí - daleko přirozenější, než zvedání činek, nebo skákací aerobik .... zkuste to, pohybujete se přirozeně, měkce ... a přesto jste do pěti minut zpocení a za dalších dvacet sundaváte ze sebe mokré oblečení .... bez rizik ztráty dechu, infarktu, poničených kloubů, nebo zraňujících pádů ...

     Toto vše vám nabízíme v naší videoučebnici sebeobrany a vůbec v celém projektu BODYGUARD COMBAT ART.

     Navíc, pokud se chcete setkat osobně, rádi u vás uspořádáme kurz, workshop (po celé ČR), nebo se i můžeme v případě zájmu domluvit na osobní individuální výuce - ve všech případech mi napište mail na adresu : sebeobrana@mozaikatv.cz  nebo zavolejte na : +420 704 154 406.

                              Jaroslav Polák, autor systému, výuky a videí