Zánět močových cest


      Záněty močového měchýře a močových cest jsou většinou způsobeny bakteriemi a patří k poměrně častým onemocněním. Nedostatečné ošetření a doléčení může vést později k vážným poruchám. Zánět močových cest je důsledkem bakteriální infekce. Pokud dochází k častému potlačování nucení na moč, zvyšuje se pravděpodobnost zánětu močových cest. Ke vzniku může přispívat i nedostatek hyieny a těhotenství. Ženy jsou postihovány zánětem močových cest daleko častěji než muži, neboť jejich močová trubice je mnohem kratší a proto bakterie a plísně snáze vniknou do močových cest. Nejméně jednou ročně jím trpí každá pátá žena.

     Zánět se může častěji vyskytnout i u lidí s cukrovkou - cukr v moči tvoří prostředí, které bakteriím vyhovuje, a mohou se tak snáze množit. Další důvodem mohou být vrozené vady močového ústrojí, zánět může být projevem i jiného onemocnění (inkontinence, zúžení močové trubice a další).

Příznaky zánětu močových cest

 • časté močení
 • pocity pálení a řezání, bolest při močení
 • bolest na konci močení
 • časté nutkání k močení, i když člověk nakonec vymočí minimum
 • bolesti v podbřišku, v bederní oblasti
 • kalná, zapáchající moč někdy s příměsí krve
 • zvýšená teplota

     Zánět se dá rozdělit v podstatě na dvě základní formy. První forma je cystitida, tedy zánět močového měchýře - a dolních cest močových (uretritida). Pokud se akutní zánět řádně nezaléčí, mohou bakterie přerůstat proti směru toku moči, až dosáhnou ledvin. Pokud se zánět v měchýři a močových cestách dostane do tohoto stadia, pak může způsobit komplikace, např. poruchu funkce ledvin, tvorbu jizev v ledvinách a snížení vylučovací schopnosti ledvin.

Wikipedie :  Infekce močových cest (IMC) je bakteriální infekce, která postihuje část močových cest. Při zasažení dolních močových cest je známá jako prostá cystitida (zánět močového měchýře), pokud postihne horní močové cesty, hovoří se o ní jako o pyelonefritidě (zánětu ledvin). Mezi symptomy infekce dolních močových cest patří bolestivé močení a buď časté močení nebo nutkání k močení (či obojí), zatímco k symptomům pyelonefritidy řadíme společně se symptomy infekce dolních močových cest horečku a bolesti v boku. U starších a velmi mladých osob mohou být symptomy vágní či neurčité. Hlavním příčinným činitelem obou typů infekce je bakterie Escherichia coli, ačkoli příčinou mohou být vzácně i jiné bakterie, viry nebo plísně. K infekcím močových cest dochází běžněji u žen než u mužů, přičemž alespoň jednu infekci v životě prodělá polovina žen. Recidivy jsou běžné. Mezi rizikové faktory patří ženská anatomie, pohlavní styk a rodinná anamnéza. K případné pyelonefritidě obvykle dochází po zánětu močového měchýře, rozvinout se však může i v důsledku nákaz přenášených krví. Diagnózu u mladých zdravých žen lze určit na základě samotných symptomů. U osob s vágními symptomy může být diagnóza obtížná, protože bakterie mohou být přítomny, aniž by se jednalo o infekci. V komplikovaných případech nebo při neúspěšné léčbě může být vhodný rozbor moči. Osobám s častými infekcemi lze jako preventivní opatření podávat nízké dávky antibiotik.

      V nekomplikovaných případech lze infekce močových cest snadno léčit krátkodobým podáváním antibiotik, ačkoli rezistence na mnoho antibiotik používaných k léčbě tohoto onemocnění se zvyšuje. V komplikovaných případech může být zapotřebí delší podávání antibiotik nebo jejich nitrožilní aplikace, a pokud se symptomy do dvou či tří dnů nezlepší, je zapotřebí provést další diagnostické testy. U žen je infekce močových cest nejběžnější formou bakteriální infekce - každý rok ji prodělá 10 % z nich.

Příčiny :

     Bakterie E. coli je příčinou 80-85 % případů infekce močových cest; následována je bakterií Staphylococcus saprophyticus, jež onemocnění způsobuje v 5-10 % případů. Virové nebo plísňové infekce jsou vzácnější. Mezi další bakteriální příčiny nemoci patří bakterie rodů Klebsiella, Proteus, Pseudomonas a Enterobacter, ty však nejsou běžné a obvykle souvisejí s abnormalitami močových cest nebo s cévkováním. K infekcím močových cest zapříčiněným bakterií Staphylococcus aureus obvykle dochází v důsledku nákaz přenášených krví.

     U mladých sexuálně aktivních žen je sexuální aktivita příčinou 75-90 % případů zánětu močového měchýře, přičemž riziko zánětu souvisí s četností pohlavního styku. Projev častých IMC u čerstvě uzavřených manželství se používá výraz "líbánková cystitida" či "nemoc svatební cesty". U žen po menopauze sexuální aktivita riziko vzniku IMC neovlivňuje. Používání spermicidů naopak zvyšuje riziko IMC nezávisle na četnosti pohlavního styku.

     Ženy jsou k IMC náchylnější než muži z toho důvodu, že mají mnohem kratší močovou trubici nacházející se blíže análního otvoru. S tím, jak se u žen s menopauzou snižuje hladina estrogenu, se riziko infekce močových cest zvyšuje také v důsledku ztráty ochranné vaginální flóry.

      Cévkování zvyšuje riziko infekce močových cest. Riziko bakteriurie (přítomnosti bakterií v moči) je mezi třemi až šesti procenty za den, přičemž profylaktická antibiotika podávaná za účelem snížení rizika symptomatické infekce nejsou účinná. Riziko související infekce lze snížit prováděním cévkování pouze v nezbytných případech, a to za použití aseptické metody zavádění a dbáním na to, aby byl odtok katetru udržován uzavřený a průchodný.

     Pro zánět močového měchýře mohou existovat rodinné predispozice. Mezi další rizikové faktory patří cukrovka, neobřezanost a zvětšená prostata. Komplikující faktory jsou neurčité a patří mezi ně predispoziční anatomické, funkční či metabolické abnormality. Komplikovaná IMC se léčí hůře a obvykle vyžaduje razantní vyhodnocení, léčbu i následnou péči. U dětí souvisejí IMC s vezikoureterálním refluxem (abnormální pohyb moči z močového měchýře do močovodu nebo ledvin) a se zácpou.

     U osob s poraněním míchy existuje zvýšené riziko infekce močových cest částečně z důvodu chronického používání katetru a částečně z důvodu funkční poruchy vyprazdňování. To je nejběžnější příčinou infekce i hospitalizací u této populace. Rovněž se zdá, že užívání brusinkového džusu nebo doplňků stravy s brusinkami je při prevenci a léčbě u této skupiny nemocných neúčinné.

Doporučeno : 

     V mnoha zemích jsou příjemně natrpklé brusinky oblíbeným lidovým lékem na záněty močových cest. Obsahují látky (zejména arbutin), které snižují pH faktor moči a vytvářejí bakteriím nepříznivé prostředí. Pro prevenci můžete zkusit pít sklenici brusinkového džusu, nebo šťávy denně. Výrazný léčivý účinek mají brusinky zejména při opakovaných zánětech. Od června do konce srpna můžete z neplodících rostlin sbírat listy, které podávejte jako léčivý čaj : 1,5 lžíce sušených listů zalijte 250 ml vody, krátce povařte a sceďte. Pijte 1-2 šálky denně. Velký výběr brusinkových džusů a šťáv mají prodejny zdravé výživy.

Brusinkový extrakt :  Získává se lisováním plodů kanadských velkoplodých brusinek (Vaccinium Macrocarpon). V lékárnách je dostupný ve formě tablet nebo sirupů (většinou v kombinaci s jinými účinnými složkami). Léčivé účinky bylinky jsou známy již dlouho, přesný mechanismus působení však není přesně znám. Za účinné působení zodpovídají dle moderních výzkumů proanthokyanidiny.

   Docentka Terri Camesanová se svými studenty Yatao Liuovou a Paolou Ponton-Arangovou zjistily, že proanthokyanidiny narušují bakterie E. coli třemi způsoby. Ty pak nejsou schopny přilnout ke stěnám močových cest a jsou vyplavovány z těla ven, takže zánět nevzniká. Pro své účinky se brusinkový extrakt užívá jak k léčbě akutních zánětů močových cest, tak i prevencí recidiv (návratů onemocnění). Věková omezení a omezení použití v těhotenství a kojení se liší dle výrobců a přípravků, proto se neváhejte obrátit o radu na svého lékárníka.

     Brusinkový extrakt pomáhá nejen při zánětu močových cest. Lidé, u nichž se záněty opakují, ho mohou užívat také preventivně. Látky obsažené v brusinkách mají i řadu dalších pozitivních zdravotních účinků. Snižují například riziko kornatění tepen, protože snižují hladinu celkového cholesterolu, a zvyšují hladinu dobrého cholesterolu. Brusinková šťáva pomáhá v prevenci žaludečního vředu a podle některých výzkumů pomáhá i odstraňovat bakterie z ústní dutiny.

       V posledních letech se zjistilo, že stejné účinky jako brusinky mají i borůvky.

Dále pomáhá :

 • Na problémy s močovými cestami pomáhá také šípkový, kopřivový, lipový čaj, nebo čaj z bezového květu.
 • Na akutní zánět močových cest je doporučena také medvědice lékařská.
 • Velmi účinná je tinktura z lichořeřišnice větší a česneku medvědího.
 • Echinacea podporuje imunitní systém organismu a odolnost proti zánětům močových cest.
 • Nať zlatobýlu obecného (Solidago virgaurea) - Zlatobýl působí močopudně (zvyšuje vylučování moči). Pro obsah flavonoidů působí protizánětlivě. Flavonoidy jsou širokou skupinou rostlinných metabolitů, které jsou známé pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Působí protizánětlivě, může se použít k léčbě i prevenci různých zánětů. Dále působí antioxidačně - zneškodňují volné radikály. Volné radikály jsou molekuly, které obsahují nestabilní kyslík, a pokud jich je v našem těle příliš mnoho, mohou způsobit pro naše buňky nenapravitelné škody (například zhoubné nádory). Antioxidanty výrazně snižují jejich počet. Flavonoidy také působí pozitivně na stěnu cév, zvyšují jejich pružnost.

 • Nať přesličky (Equisetum arvens) - Přeslička působí močopudně. Používá se i k tzv. proplachové léčbě - u bakteriálních infekcí, ledvinných kamenů - není-li kontraindikace (nedostatečná činnost srdce a ledvin provázená otoky). Pro obsah jiných obsahových látek tato bylinka není vhodná na dlouhodobé užívání.

 • Nať vrbovky (Epilobium) - Pro vysoký obsah flavonoidů v těchto čajích působí protizánětlivě, antibakteriálně. Podobně jako přeslička její použití není vhodné u nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.

 • Nať máty peprné (Mentha piperita)- Máta obsažena v těchto směsích díky svým účinkům napomáhá k uvolňování svalstva (spasmolytický účinek) a celkovému zklidnění zánětu.

 • Nať řebříčku (Achillea millefolium) - Řebříček má podobně jako máta spasmolytický účinek.

 • Nať, list kopřivy (Urtica dioica) - Kopřiva působí močopudně, dezinfekčně, obsahuje vysoký obsah antioxidantů a tím posiluje celkovou imunitu.

 • List mědvědice (Arcylostaphylosis uva-ursi) - Pro obsah účinných látek má silné antiseptické a protizánětlivé působení. Medvědice je při delším užívání mírně toxická. Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost. Není vhodná pro děti a kojící ženy. Může způsobovat zácpu, a proto není vhodná pro pacienty trpící tímto problémem.

 • Březový list (Betula pendula) - Bříza působí močopudně, pomáhá rozpouštět a vylučovat ledvinné kameny.

 • Nať rdesna ptačího (Polygonum aviculare) - Rdesno působí močopudně a protizánětlivě.

 • Jehlicový kořen (Ononis spinosa) - Bylinka má močopudný účinek.

 • Kořen petržele (Petroselinum crispum) - Petržel má močopudný, desinfekční a protikřečový (spasmolytický) účinek.

 • Květ bezu černého (Sambucus nigra) - Bez černý patří mezi oblíbené bylinky s mnohými léčivými účinky: močopudný, čistí ledviny od usazenin, zklidňuje křeče a dokáže snižovat i tělesnou teplotu.

 • Jako prevenci proti potížím s močovým měchýřem byste měli jíst hodně čerstvých okurek, třeba v podobě okurkového salátu. Okurka odvodňuje a zbavuje organismus škodlivých látek.
 • Křen působí na bakteriální infekce močových cest Už se lžící čerstvě nastrouhaného křenu přijímáte dostatek účinných látek, abyste zahájili terapii močových cest. Připravit si můžete i léčebný křenový nápoj : 1 lžíci nastrouhaného křenu spaříte sklenicí horkého mléka, nechte 10 minut vylouhovat, přeceďte a vypijte po doušcích.
 • Při zánětu se doporučuje vypít denně nejméně čtyři sklenice čerstvě připravené mrkvové šťávy.
 • V létě jezte v neomezeném množství melouny.
 • Když trpíte na chronický zánět močového měchýře, je dobré si dlouhodobě dávat pozor na nadbytek cukru ve stravě, protože jeho větší příjem zvyšuje předpoklad pro vznik vápenatých kamenů. Naopak je dobré zvýšit podíl vlákniny, ta se hojně vyskytuje v sušeném ovoci a třeba v mandlích. Při bolestech močového měchýře také hned přidejte do jídelníčku dýňová semínka, ta jsou močopudná, což v kombinaci se zvýšeným příjmem tekutin zánět rychleji "zlikviduje".
 • Tipy na domácí léčbu také doporučují při zánětu močového měchýře každý den vypít skleničku vody s rozpuštěnou lžičkou jedlé sody. Ta totiž snižuje kyselost moči, a tím pádem se sníží pálení při močení.
 • Proti zánětu močových cest je dobrá i zelenina se zvýšeným obsahem sloučenin síry, které mají protibakteriální a protiplísňový účinek - česnek, cibule, ředkev a ředkvičky.
 • Podpůrný léčebný účinek má šťáva z červeného rybízu, malin a jablek, nebo kávoviny, například cikorka, nebo výtažky z ječmene.
 • D-manóza : Manóza je jednoduchý cukr s léčivými účinky. Tento cukr se vyskytuje i v některých druzích ovoce (hrušky, jablka). Na rozdíl od jiných cukrů se tento cukr nevstřebává a neovlivňuje tak hladinu cukru, takže je vhodný i pro pacienty s cukrovkou. Tento cukr se vydatně vylučuje ledvinami do moče. V močovém ústrojí k sobě napomáhá "nalepit" škodlivé bakterie a ty jsou poté snáze vyplaveny společně s močí, zároveň pak brání přilnutí škodlivých bakterií na stěny močového traktu. D-manóza je dobře snášena bez nežádoucích účinků, působí rychle a účinně. V menších dávkách ji můžeme použít i jako prevenci opakujících se zánětů.
 • Buchu (Zápašnice březová) : Listy tohoto keříku obsahují éterické oleje, flavonoidy, glykosidy, slizové látky a tanin. Účinné látky z listů keříků působí močopudně, čistí a tonizují sliznici.

 • Lyzát E.coli : Bakteriální lyzát (směs usmrcených nebo jinak přeměněných bakterií) z nejčastějšího původce močových infekcí se dá použít jako prevence opakujících se infekcí, tak i jako podpůrná léčba akutního zánětu močových cest. Léčivý přípravek obsahující tento lyzát je registrován u Státního ústavu pro kontrolu léčiv jako léčivo, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Princip působení se dá zjednodušeně shrnout tak, že tento lyzát aktivuje imunitní systém a tím se zvýší odolnost vůči infekcím způsobené bakterií E.coli.

 • Probiotika : Probiotika jsou další skupinou vhodnou k podpůrné terapii i prevenci zánětů močových cest. Efekt probiotik v léčbě a prevenci urogenitálních infekcí je vysvětlován několika mechanizmy: přilnutí probiotických bakterií k epitelu brání přilnutí patogenů; vyvázání patogenů vazbou s nimi; produkcí antimikrobiálních látek; stimulací imunitního systému.

 • Enzymová terapie : Enzymy jsou obsaženy v různých přípravcích a výrazně zvyšují účinnost antibiotické terapie, dále se využívá jejich protizánětlivého účinku. Enzymová terapie se dá tedy použít jako podpůrná léčba zánětů močových cest, nebo jako doplněk preventivní péče. Pro správný účinek je potřeba dostatečná dávka a užití nalačno (30 minut před jídlem) za současného vypití alespoň 250ml tekutiny bez obsahu bílkovin (voda a jiné...).

 • Tinktura z lichořeřišnice větší (Trapaeolum majus) : Tato bylinka pochází původem z Jižní Ameriky. V některých herbářích je nazývána "rostlinné antibiotikum". Používá se při akutních i chronických zánětech močových cest i horních cest dýchacích. V organismu se jedna z účinných látek mění v mikrobiálně účinnou složku benzylisothiokyanatan, která působí proti mnoha bakteriím. S výhodou se používá i při kombinaci s antibiotickou léčbou pro posílení a doplnění jejich účinku. Bylinka je dobře snášena bez závažných nežádoucích účinků a kontraindikací (je vhodná i pro pacienty užívající lék warfarin).

 • Rowatinex : Patří mezi registrované léčivé přípravky určené k léčbě infekcí zánětů močových cest. Při tomto problému působí spasmolyticky, diureticky, protizánětlivě. Je účinný proti mnoha bakteriím způsobující infekci. Obsahuje směs účinných látek. Přípravek není vhodný pro ženy v prvním trimestru těhotenství a při kojení.

       Nejběžnějšími symptomy jsou pálení při močení a časté močení (nebo nutkání k močení) bez vaginálního výtoku a závažnější bolesti. Tyto symptomy mohou být mírné až silné a u zdravých žen trvají v průměru šest dnů. Může se objevit bolest nad stydkou kostí nebo v oblasti beder. Lidé s infekcí horních močových cest, čili s pyelonefritidou, mohou kromě klasických symptomů infekce dolních močových cest trpět i bolestmi v boku, horečkou nebo nevolností a zvracením. Vzácně může moč obsahovat krev, nebo vykazovat viditelnou pyurii (hnis v moči).

      U dětí může být jediným symptomem infekce močových cest (IMC) horečka. Protože se neobjevují zjevnější symptomy, u dívek mladších dvou let nebo neobřezaných chlapců mladších jednoho roku se na doporučení mnoha lékařských asociací doporučuje při horečce provést rozbor moči. Kojenci mohou špatně přijímat potravu, zvracet, více spát nebo vykazovat příznaky žloutenky. U starších dětí může dojít k močové inkontinenci (ztrátě kontroly sevření močového měchýře).

      U starších osob symptomy infekce močových cest často chybí. Projevy mohou být vágní a jedinými zřejmými symptomy mohou být inkontinence a změny mentálního stavu nebo únava. U některých pacientů však může být lékařem jakožto jeden z prvních symptomů diagnostikována sepse, otrava krve. Diagnóza může být komplikována skutečností, že mnoho starších osob již trpí inkontinencí nebo demencí.

Léčení (Wikipedie) :

     Účinnost řady opatření s údajným vlivem na četnost IMC, mezi něž patří používání antikoncepčních pilulek nebo kondomů, močení bezprostředně po pohlavním styku, typ používaného spodního prádla, osobní hygiena po močení nebo defekaci či preference koupele nebo sprchování, zůstává nepotvrzena. Dostatek důkazů chybí i pro vliv zadržování močení, používání tampónů a provádění výplachů na frekvenci IMC.

     Osobám, které trpí častými infekcemi močových cest a jako antikoncepci používají spermicidy nebo diafragmu, se doporučuje používat alternativní metody antikoncepce. Brusinky (ve formě džusu nebo kapslí) mohou snížit počet infekcí u těch, kteří jimi často trpí, problémem je však dlouhodobá tolerance a ve více než 30 % případů poruchy činnosti trávicí soustavy. Užívání dvakrát denně může přinést lepší výsledky než užívání jednou za den.  Používání kondomů bez spermicidu nebo užívání antikoncepčních pilulek riziko nekomplikované infekce močových cest nezvyšuje.

Léky :   

      U osob s opakujícími se infekcemi je účinné dlouhodobé každodenní podávání antibiotik. Mezi často používané léky patří nitrofurantoin a trimethoprim/sulfamethoxazol. Methenamin je dalším pro tento účel používaným přípravkem, jelikož v močovém měchýři, kde panuje nízká kyselost, vytváří formaldehyd, na nějž se nevytváří rezistence. V případech, kdy infekce souvisí s pohlavním stykem, může být užitečné následné podávání antibiotik. U žen po menopauze bylo zjištěno, že ke snížení recidivy přispívá podání místně aplikovaného vaginálního estrogenu. Oproti místně aplikovaným krémům není použití vaginálního estrogenu z pesarů tak účinné jako nízká dávka antibiotik. V roce 2011 byla ve fázi vývoje celá řada vakcín.

U dětí

     Důkazy o tom, že preventivní podávání antibiotik u dětí snižuje riziko infekce močových cest, jsou slabé. Opakující se IMC jsou však příčinou závažnějších problémů s ledvinami bez zásadních abnormalit pouze vzácně - u dospělých vedou k chronickému onemocnění ledvin v méně než jedné třetině procenta případů (0,33 %).

.............................

     K zánětu může přispívat i nevhodný pitný režim (zvyšuje se koncentrace moči, kde se bakterie mohou lépe množit, naopak časté močení přispěje k vypláchnutí bakterie z těla ven) nebo zadržování močení. Riziko stoupá i při prochladnutí, které sice samotné zánět nevyvolá, ale oslabí imunitní systém a bakterie se lépe pomnoží. Riziko nákazy je zvýšené i při análním sexu, po porodu kvůli ochablému svalstvu, při těhotenství nebo během menopauzy. 

     Při léčení zánětu močového měchýře či močových cest je důležité zvýšení příjmu tekutin na 2,5-3 l denně. Zvýšený přívod tekutin znamená větší produkci moče, čímž se odplavuje vrstva bakterií a zároveň ředí substance, které močový měchýř a močové cesty dráždí. Optimální je pít každou hodinu sklenici vody, což zvýší průtok moči, která vyplaví škodlivé látky z močových cest.

     Podle terapie barvami působí žlutá, modrá, nebo červená rostlinná barviva proti zánětům a bolestem. Tyto potraviny mají značný účinek na bakterie, plísně a viry.

Jak předcházet zánětu močových cest?

 • dodržovat hygienický režim - preference sprchy před koupelí ve vaně - možnost použití antibakteriálních mycích gelů (Lactacyd, Chilly intima, Saforelle, gely s Tea Tree...)
 • dostatečný pitný režim - alespoň 2,5 litru tekutin denně
 • vyvarovat se prochladnutí
 • nezadržovat moč - v zadržené moči se zadržují i bakterie, které se rády množí
 • vymočit se před pohlavním stykem a po něm
 • při opakovaných infekcích močových cest nenosit tanga, volit spíše pohodlné bavlněné spodní prádlo
 • vyvarovat se pohlavního styku při probíhajícím zánětu (ohrožujete případnou infekcí i vašeho partnera)
 • po cvičení nebo plavání se rychle převlékněte do suchého oblečení, pro ženy trpící častými záněty močových cest existují i probiotické tampóny k zavádění před plaváním
 • posilování imunity - nejlépe přírodní formou - dostatek ovoce a zeleniny nebo užití vhodných preparátů

Vyvarujte se :

 • Určité potraviny mohou mít dráždivý účinek a tak zhoršovat příznaky onemocnění. Omezte konzumaci kofeinu, alkoholu, aromatických sýrů a kořeněných pokrmů. Někdy mohou drždit i nástroje s obsahem kysličníku uhličitého.
 • V jídelníčku byste měli omezit sladkosti, neboť cukr v jakékoli podobě podporuje množení bakterií v močových cestách.
 • Dlouhé zadržování moči je škodlivé. Stejně nevhodný je i opačný extrém - neustálé močení.
 • Při koupeli nepoužívejte levné pěny do koupele a silně aromatizovaná mýdla, protože obojí vysušuje pokožku, snižuje kyselost v pochvě a ztěžuje močení.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :