Základy krátkodobého přežití v lese


     O krátkodobém přežití v lese se dá donekonečna polemizovat, zda je to už "survival", nebo jen "táborničení", zda má být na videu zamaskáčovaný zarostlý chlap, nebo tulák s báglem na zádech a větrem ošlehanou tváří .... jenže naše rubriky jsou pro všechny. A stejně jako se v sebeobraně věnujeme hlavně těm, kteří/které to potřebují nejvíc - mladým ženám, dětem a dospívajícím, lidem slabším a nezkušeným, nebo starším, nikoli boxerům a profesionálním rváčům, nebo vojákům, kteří se umějí pozabíjet daleko lépe než my - tak i naše techniky přežití jsou určeny třeba hezkým mladým slečnám, nebo dětem, které se ztratí na výletu rodičům, stejně jako houbaři v pokročilejším věku, který se sám v lese zraní a nemůže dál, nebo jakémukoli běžnému člověku, co se ocitne prostě v situaci, kterou běžně nezná.

     Používáme zcela normální oblečení, vybavení a prostředky, které si s sebou může vzít na výlet každý běžný člověk a v našich videích určitě nenajdete sáhodlouhé diskuze o tom, jaký typ nože od jakého výrobce je ten "nejsurvivalovitější", zda je lepší zálesák ten, kdo si do lesa bere ešus, nebo ten, co má kotlík a už vůbec se nebudeme zabývat takovými pubertálními nesmysly, jako že do lesa nepatří slečna s červeně nalakovanými nehty, či upravenými vlasy. Když se chce projít přírodou a získat základní zkušenosti z pobytu v terénu, které by se jí třeba někdy v dospělosti mohly hodně hodit, tak ať si má třeba červeně nalakované nehty a růžové ponožky .... nikdo dospělý se jí proto smát nebude. Důležité je, zda se něčemu naučí a zda získá potřebnou zkušenost. Proto natáčíme videa tak, jak je natáčíme.

      Naše videa o přežití nejsou automaticky a bezmyšlenkovitě přebírána z příruček pro armádní jednotky typu SAS, ani z videí tzv "bushcrawtu", ve kterých se přežívá v kanadské divočině, džungli, na zamrzlé sibiři - my jsme doma v Česku, ve Střední Evropě a pokud se ocitneme z jakéhokoli důvodu v českém lese, nebo českých horách, má to svá specifika. Rozhodně oproti všem "survival" videím na internetu nedoporučuji se zahrabávat do hromady spadaného listí, nebo si dělat přístřešek z listí, pokud nechcete téměř zaručeně odejít s pár klíšťaty v kůži a klíšťovou encefalitidou k tomu nádavkem. Zapalovat oheň třením dřívek a sběrem troudu je jistě romantické a vyvolá to notnou dávku hrdosti, když se to povede, ale ztracený "civilista", promoklý v náhlém dešti na kůži, daleko více ocení na dně batohu malou krabičku s pár kostkami PePa, nebo pevného lihu a dobrým zapalovačem, když už najde místo, kde se může schovat, přečkat noc, přitom se usušit a uvařit si třeba kávu. V této rubrice neřešíme vybavení horolezců na třítýdenní himalájské tůře, nebo utajený pobyt speciálního vojenského komanda v týlu ozbrojeného nepřítele. Řešíme zcela běžné základní věci, dovednosti a znalosti pro krátkodobý pobyt v přírodě - tedy v českém lese, či českých horách.


Partneři videí o přežití v lese :

Armyshop.cz (ARMY MILITARY SECURITY
SURVIVAL OUTDOOR STREETWEAR) nám na natáčení těchto videí věnoval kvalitní mačetu, klasický hliníkový ešus a magnéziový podpalovač - děkujeme!