Začínáme se samostudiem sebeobrany

úplně první kroky pro naprosté začátečníky a začátečnice


      Nejprve - nevěnujte ani zlomek vteřiny řečem na způsob : "sebeobrana nikdy nefunguje, k čemu mi to je, silnej chlap mě vždycky zbije, tohle se já nikdy nenaučím a i kdyby, tak to nedokážu použít ..." Praxe, život i policejní statistiky mluví úplně jinak. Základy bojových umění, které se učí v sebeobraně, už mnohokrát zachránily ženám i mladým dívkám životy, nebo je uchránily od znásilnění a zranění.

     Jaká je situace v ČR? Není ještě tak vyhrocená, jako jinde ve světě, ale stačí se jakýkoli večer podívat na televizní zprávy : Dívku násilník tlačí do svého auta, malé holčičky jsou unášeny, konzumace drog narůstá, pubertální gangy se baví natáčením a sdílením na sítích toho, jak šikanují a surově bijí mladší děti (i dívky), vraždy ze žárlivosti a domácí násilí na mladých dívkách je na denním pořádku - a to tu ještě nemáme islámské uprchlíky, v jejichž očích je žena méněcennější, než pes .... Ale i to se může během krátké doby vyostřit. Přichází doba krizí a nepřipravit se na ně je svým způsobem sebevražda.

       V takové době by měl preventivní trénink sebeobrany být pro dívky a ženy povinný, jak ve školách, tak na pracovišti, stejně tak i doma. Jednou až dvakrát týdně minimálně. Dnešní ženy chodí do posiloven, do fitcenter, aby měly pěknou postavu, ale je pěkná postava důležitější, než zdraví, nebo život? K čemu budou vyrýsované břišní svaly a pevnější hýždě, když se neubráníte chlapovi, co vás na chodbě domu přepadne, sváže, ve sklepě znásilní a zabije?

     Sebeobrana - to je nácvik nejzákladnějších intuitivních reakcí a pohybů těla, které je ohroženo útokem. Když vás někdo chce udeřit, je třeba uhnout, krýt se, kdyby to mělo pokračovat, udeřit účinně a rychle zpět a zamezit tak dalším útokům proti vám. Pokud vás někdo drží, svírá, zalehne - je třeba se z držení vykroutit, vyvléci, uvolnit se a opět zabránit novému chycení. To jsou základy, které vašemu tělu umožní bojovat - tedy pohybovat se, neztratit stabilitu a nespadnout, nezakopnout v terénu, neodkrýt se, nenechat se ani chytit, ani udeřit - a když už, tak se z toho zase dostat.

       Pokud dodržíte naše pokyny ve výukových videích, můžete se začít sebeobranu učit samy doma - s kýmkoli, kdo vám bude nápomocen. Můžete trénovat s kamarády, přítelem, bratrem, spolužákem, kolegou z práce, nebo i s kamarádkou. Ideální je jednou za čas (dva, tři měsíce) objevit se na našem workshopu a nechat si naučené pohyby a techniky zkontrolovat, opravit a vysvětlit a také si je procvičit s dalšími lidmi, protože každý je jiný, každý reaguje jinak. To vše bude přirozeně rozvíjet vaše schopnosti se v případě potřeby ubránit útoku.

      V základních pohybech najdete kroky a postoje, které vás naučí se pohybovat lehce, pružně a stabilně a neztratit přitom rovnováhu, stabilitu a krytí, které je velmi důležité. Naučíte se všechny základní bloky, údery a kopy, kterých není zas tak mnoho. Jejich kombinací pak budete vytvářet obranné pohyby a vše, čím se budete bránit - ať už svýma rukama a nohama, nebo něčím v ruce (zbraní, či náhodně nalezeným předmětem, co je zrovna po ruce).

       Vysvětlíme vám strategii všeho, čím začínají veškeré bojové a válečné školy. Objasníme, proč máte trénovat základy, kdy přejít na další kroky a kdy ještě ne. Na rozdíl pro profesionální přípravy V profesionálním bojovém sportu, nebo v armádě, zásahové jednotce a pod ...) si opravdu při nácviku sebeobrany vystačíte sami a opravdu můžete začít cvičit podle výukových videí.

      Tento rok - 2020 - je pro vás úplně od začátku začnu natáčet s Leou (má první nová lektorka pro vaše kurzy a workshopy). Sledujte, co se už Lea naučila při trénincích od října 2019 (za tři měsíce tréninků 2x týdně). Není to nic, co se jakákoli dívka a žena nedokáže také naučit, když bude sama chtít. A samy pak pocítíte ten rozdíl. Nakonec, jde přeci o váš život, nebo ne?