Začínáme se samostudiem sebeobrany

úplně první kroky pro naprosté začátečníky a začátečnice


      Úvodem :  Tuto postupně narůstající videoučebnici pouliční reálné sebeobrany ve stylu "BODYGUARD COMBAT ART" chceme věnovat především všem dívkám a ženám, které jsou dnes bohužel docela "ohroženým druhem" všude ve světě a to už i včetně naší České republiky. Stačí otevřít internet, noviny, nebo televizi a denně se dozvídáme o přepadení, znásilnění, šikaně, domácím násilí, mučení a týrání žen. Odvetou proti zločincům a jejich potrestáním se zabývá Policie a soudy - ale vše, co dělají, se bohužel děje AŽ PO spáchání násilí - a to už je pro vás, dívky a ženy, pozdě. Prevence je tu to jediné, co má smysl. Trénink účinné pouliční sebeobrany nezabere ani moc času, ani nepotřebuje speciální prostor, oblečení, či vybavení. Můžete trénovat doma v bytě, v garáži, na zahradě ... kdekoli. Můžete trénovat podle našich videí ZDARMA - kdy chcete, kde chcete a s kým můžete (nebo chcete).

       Ať už na You Tube, na Facebooku, Instagramu, či jinde, nebo v časopisech, .... knížkách .... o sebeobraně najdete jakoukoli techniku, kombinaci, či ukázku, vždy se najdou "experti", kteří nahodí pohrdavý výraz se slovy "tohle by na ulici nefungovalo". Vůbec takovým řečem nevěnujte pozornost. Jako u všeho, co dělají jedinci, je to o tom, že každému funguje tělo trochu jinak - a tím jsou i techniky sebeobrany pro každého na jiném stupni naučitelnosti a proveditelnosti. To, co právě vám půjde úplně přirozeně, někomu jinému nepůjde vůbec a naopak.

        Vyzkoušejte si pomalu všechny videotechniky, které v této rubrice najdete. Hezky v klidu, jednu po druhé. Podle toho, co sedne právě vám, si na každý typ útoku najdete několik odpovědí, které právě vám přijdou perfektní (a klidně si ještě podle sebe upravte) - takže si sami vytvoříte svůj vlastní kurz sebeobrany, ušitý právě vám na míru. Poproste kohokoli ve svém okolí, aby s vámi tyto vybrané techniky procvičoval (tatínek, bratr, kamarád, spolužák, přítel .... když není k dispozici muž, poproste kamarádku, sestru, spolužačku ...).

        Vše si procvičujte v následujícím pořadí :

  1. Jednotlivé pohyby, části technik a kombinací (například pohyb těla, blok, úder, kop). Když opakujete jeden, dva krátké pohyby sama, nebo jednoduchou akci, jako je úder a vykrytí s partnerem, říká se tomu DRILL (něco drilujete).
  2. Kombinace (techniky) z videí, kterými skládáte jednotlivé pohyby do malé choreografie, vedoucí v logickém sledu pohybů od útoku k zakončení obrany tím, že se útočník již dál nehýbe, nebo alespoň neútočí - nebo máte prostor pro úspěšný únik/útěk. Po určité době, kdy protrénujete dostatečné množství video "choreografií" sebeobrany z této rubriky si vaše tělo pomalu začne skládat své vlastní choreografie z toho, co mu sedí nejlépe.
  3. Sparring - volný cvičný souboj. Sparring je vlastně vaše osobní volná improvizace naučených pohybů a kombinací - ideálně při sparringu nechte jednat jen své tělo a nepleťte mu do cesty těžkopádnou a pomalou mysl. Vaše tělo tréninkem základních pohybů, drillů a technik získalo postupně pohybové návyky a instinktivní reakce a teď je potřebuje umět použít v bezpečné zóně cvičné reality. Pak se i v reálné situaci skutečného ohrožení můžete na své tělo spolehnout, že vás ubrání tím, co jste do něj tréninkem naprogramovali - i kdyby vaše protestující a afektovaná hlava zcela "zcepeněla" a selhala. A to je přesně a právě to, o co nám jde!