Zakázané uvolnění

Jitka Ludvíková, Nakladatelství Brána Praha 2018    www.brana-knihy.cz


     Už jako malá holka jsem věděla, že se jednou budu chtít vdát. Nikdy mi nešlo o to stát se něčí manželkou. Vlastně v osmi letech holka ještě netuší, co manželství obnáší. V osmi letech pouze instinktivně tuší, že manželství je cosi nevyhnutelného (nutné zlo slovy mé matky) následující po nekrásnějším dni v životě ženy.

     Něco jako smlouva s ďáblem, tak to zase viděl můj otec. Moje starší sestra, která se vdávala, když mi bylo patnáct, si jednou posteskla, že manželství není nic jiného než oprátka, ze které není úniku (dnes sedí má sestra v base. Za vraždu manžela dostala doživotí).

.....................................................

       Zakázané uvolnění je soubor hořkosladkých povídek o lásce, vášni, nenávisti, bolesti i zklamání. Kniha ukazuje různé pohledy na partnerské vztahy a naše osobní limity. Jedno všakmají všechny povídky společné, překvapivé rozuzlení příběhu, vtip a ironii, které jsou pro tvorbu spisovatelky Jitky Ludvíkové tak typické. Co jsme ochotni obětovat? Co si necháme líbit a co jsme schopni unést? Kde jsou naše hranice? Jak dlouho lze snášet bolest? Jak dlouho můžeme věřit? Co je láska? Nejen nad těmito otázkami se autorka knihy zamýšlí.
...........................................
    Dobré sousedské vztahy jsou základ. Někdy jsou důležitější než dobré vztahy mezi příbuzými. Ono se řekne, sousedy dělí plot, ale i v tom nejbytelnějšímplotě se sem tam najde skupinka,která zavdá sváru. Jednoduše řečeno. Žádný plot není dostatečně vysoký, ani pevný, aby nešel prolomit.
..........................................

Nakladatelství Brána 2018
www.brana-knihy.cz