Zahrada žije

Anita Blahušová, Nakladatelství Smart Press Praha 2018        www.smartpress.cz


Zahrada žije

Anita Blahušová, Nakladatelství Smart Press Praha 2018 www.smartpress.cz


      Všichni jsme součástí přírody, ačkoliv se od ní úspěšně a stále dokonaleji izolujeme. Kolik času moderní člověk tráví venku, v zeleni a na čerstvém vzduchu? Své okolí jsme si přetvořili a ono zase teď přetváří nás. Pomoc je přitom snadná - stačí vyjít do nejbližší zahrady. Zahrada totiž mezi člověkem a přírodou funguje jako skvělý spojovací prvek.
      Že je zahrada pro děti inspirujícím prostředím, o tom není pochyb. Chtěli bychom, aby na zahradě trávily více času, aby pochopily přírodní zákonitosti a rytmus měnících se ročních období, aby si všímaly drobných radostí kolem sebe. Zahrada je živý organismus, stále se mění, stejně, jako náš život a prostředí kolem nás. Jiné nároky na zahradu budou mít rodiny s batolaty, jiné školáci a ...náctiletí.
      Co tedy udělat pro to, aby byla zahrada pro naše potomky co nejzajímavější? V první řadě se nebojte vpustit do zahrady trochu života. Možná to zní jako protimluv, ale mnohé rodinné zahrady jsou jen mrtvou pouští. Začít se dá přitom s málem - vedle pobytového trávníku může v méně nápadném koutě zahrady zůstat zarostlá  hromada kamení nebo roští, namísto celoročně zelených jehličnanů prospěje vysadit několik ovocných keřů, či stromů.
     Zahrada je jedno velké fitness centrum pod širým nebem. Na trhu je ohromné množství nejrůznějších herních prvků. Děti je jistě ocení, ale proč se nezamyslet nad tím, jakým způsobem dopřát dětem přirozenější a důmyslnější hru, než pouhé prolézání plastového tunelu? Své místo na každé zahradě si tak najdou dnes stále oblíbenější vrbové domečky - proutí na jaře obrazí, vrbičky se zazelenají a poskytnou tak dětem zastíněné útočiště pro letní hry. Každé dítě také potěší obyčejná provazová houpačka, nebo hromada písku.
      Schovejte sofistikovaný gril, naučte děti rozdělávat oheň a opečte si vuřty na obyčejném prutu.
......................
        Napojte se na přírodu a vytvořte zahradu, která žije. Vytvořte pro své děti místo, kde si budou moct hrát a kde budete společně pěstovat, tvořit a žít.
      V knize najdete spoustu inspirace a jasné postupy s návodnými fotografiemi - s dětmi si tak můžete vše vysvětlovat, plánovat a vyzkoušet. Dejte malým zahradníkům kousek záhonu a svobodu k experimentování! Práce na zahradě nás vrací ke kořenům a k přirozenému ročnímu cyklu. Spolu s dětmi na jaře zasejte semínko a sledujte, jak se rostlina vyvíjí a roste. V létě si užijte hojnost sklizně a na podzim nasbírejte osivo na další sezonu, i zásobu zimního krmení pro ptáčky .... poznávejte, hrajte si pěstujte a radujte se ze společné tvorby a každodenních zázraků!

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :