Začínáme od úplně prvních kroků

Jako u každého jiného druhu pohybu, je i umění fyzického boje postaveno na základních principech pohybu - postojích, krocích, pohybech s těžištěm a osou těla a dynamikou zpevnění a uvolnění (při úderech, blocích, kopech a pod ...). Když máte dobře naučené základy, budete mít dobré vše další, tedy bojové techniky beze zbraně i se zbraní. Když se nenaučíte dobře základy, budete mít pak vše špatné, i kdybyste trénovali dalších deset let. Proto, i když se tato úvodní kapitola bude zdát nejjednodušší a nejméně zajímavá, je vlastně úplně nejdůležitější!


      Vše v bojovém umění začíná dobrým postojem (střehem), krytem rukou a schopností se hýbat rychle, ale zároveň stabilně (kroky, posuny, úhyby, otočky, příkroky a pod ...). Zde hraje velkou roli vnímání svého těžiště, které je posazeno níže, než u běžného stoje, či chůze a ze kterého se nevychylujeme více, než je nezbytně nutné.

     Po zvládnutí kroků a práce s těžiště přichází na řadu výuka základních bloků, krytů a úderů rukama a kopů nohama. S tím se současně učí správné dýchání a dynamika všech pohybů se zpevněním těla na konci.

     Jako třetí v základních pohybech přicházejí jednoduché "drillové" kombinace (například krok s úderem, úder a kop, úhyb s blokem a úder, kombinace dvou různých kopů a pod ...) a to už se blížíme k nácviku sebeobranných technik - tedy k tomu, že začínáme trénovat dobře naučené základní pohyby a principy v řízeném tréninku nejrůznějších možností obrany a protiútoku.


Doporučená a zajímavá videa s tématikou sebeobrany a survivalu z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :