Začátky


       Bruce Lee se narodil 27. listopadu 1940 v San Francisku - USA, v čínské nemocnici. Jeho otec, Hoi Chuen, byl velkou pěveckou hvězdou v "Kantonese Opera Company" - čínské tradiční opeře, která se speciaizovala na hudební varieté. Bruce ač číňan, se narodil v USA z jednoduchého důvodu - pan Lee zde byl právě na turné a jeho žena Grace Lee prostě chtěla být s ním. Právě matka, z poloviny krve Němka, přivedla Bruceho později k bojovému umění tím, že mu umožnila studovat Wing Chun u mistra Yip Mana. Ale o tom později.
     Bruce Lee byl čtvrtým dítětem svých rodičů. Měl dvě starší sestry, Agnes Lee a Phoebe Lee a staršího bratra Petera Lee. Jako poslední ze sourozenců se na scéně objevil Bruceho mladší bratr Robert. Bruce Lee se ve věku pěti měsíců vrátil s rodiči do Hongkongu. Změna podnebí ve vlhkém a horkém velkoměstě nedělala dítěti dobře a Bruce byl velmi často nemocný. Nebýt jeho matky, která o zesláblého syna starostlivě pečovala, nebyl by se Bruce tak rychle ze změnou vyrovnal. Pan a paní Lee pojmenovali své dítě Jun Fan Lee. Později se však zjistilo, že čínské znaky tohoto jména se shodují se znaky jména Bruceho zemřelého dědečka, a tak bylo jméno pozměněno na Lee Juen Kam. Poangličtělé jméno Bruce dal dítěti jeden z doktorů v porodnici, ale Bruce jej začal používat až v Hongkongu ve škole Le Salle College.
      Bruce Lee jakoby už od narození věděl, že jej čeká filmová kariéra. V každém případě se před kameru postavil již jako tříměsíční ojenec v americkém filmu "Golden Gate Girls".
       Bruce Lee byl vždy velmi živý, velmi společenský a oblíbený. Jako dítě okouzloval celý HongKong v dětských filmových rolích pod jménem Lee Sin Loong - "malý drak". Student Bruce Lee - to byl vynikající tanečník, veselý společník a neohrožený iniciátor a aktér nejnemožnějších potyček a šarvátek mezi hongkongskou mládeží. Ještě dlouho po odchodu Bruce Lee z obecné školy tam žila legenda o rváči a desperátu - Bruce Lee.
      Jedna z takových potyček zasahije již do doby, kdy Bruce Lee začal studovat styl Wing Chun - a svými následky se pro jeho další osud stává klíčovou. Mladí studenti školy Wing Chun byli vyzváni ke zcela obvyklému měření sil žáky školy Choy Lee Kung Fu. Obě skupiny se tedy sešly na střeše jednoho domu v Kowloonu (městská čtvrť v Hongkongu), který měl rovnou střechu, jaké se tehdy využívaly ke hraní basketballu. Bruceho duel začal mírumilovně, ale pak jeden ze školy Choy Lee Fut zasadil Brucemu nečekaný úder pěstí na oko. Robert Bruce vypráví: "Bruce na to nebyl připravený - měl to být jenom lehký zápas - a tak se rozzlobil. Dal útočníkovi sérii přímých úderů. Bruce byl velmi rychlý, ten mladík se s tím nestačil vypořádat a ustupoval. Bruce ho ještě několikrát zasáhl do obličeje a protivník se složil za čárou. Stále ještě rozzuřený Bruce ho kopal, zasáhl protivníka na oko a pusu, což jej stálo jeden, nebo dva zuby. Pochopitelně se tento čin neobešel bez nepříjemností.
      Paní Lee si musela na Policii vyslechnout stížnost rodičů zbitého chlapce a podepsat prohlášení, že po Bruceho propuštění je plně zodpovědná za jeho chování. Paní Lee o této věci nikomu neřekla, ale promluvila si s Brucem o jeho budoucnosti a zanedlouho potom navrhla svému muži, aby si osmnáctiletý Bruce zažádal o americkou státní příslušnost. Bruce Lee se roku 1959 nalodil na nákladní loď, plující do San Franciska. V kapse několik amerických dolarů a matčino varování, že jestliže ze sebe v Americe nic neudělá, nemusí se domů vracet. Bruce slíbil, že se bude chovat slušně a že přijede, až bude mít v kapse vlastní peníze. Což se i stalo. Bruce Lee začal bojovat.