Z gauče vzhůru do divočiny

Renata Schritterová,  Nakladatelství Brána 2017


     Nevím, jak to mají ostatní, ale můj život byl poslední dobou jako na houpačce ... Dobrá zpráva, špatná zpráva, pak zase ta dobrá a tak pořád dokola. Teď byla na řadě zase ta špatná, tak už jsem skoro s klidem čekala, co zas přijde. A přišel vyhazov z práce!

     "Doro, je mi to moc líto, vaše místo bylo zrušeno," oznámil mi jednoho pondělního rána můj šéf stroze, aniž by se mně podíval do očí. Seděl za svým velkým dřevěným psacím stolem, přehraboval se v nějakých lejstrech a přitom ke mně mluvil. "Dostanete samozřejmě odstupné", dodal, jako kdyby to byla nějaká polehčující okolnost. Moje čtyři roky budovaná "kariéra holky pro všechno (teda co se práce asistentky týče) se během okamžiku sesypala jako domeček z karet.

.............................

     Dora pracuje jako kancelářská myš. Jednoho dne ale dostane výpověď a musí se rozhodnout, co dál. Najít si novou práci, nebo se vydat za dobrodružstvím na Aljašku a Yukon, kam odletěl její nejlepší kamarád a láká jí tam? A tak nazuje boty toulavý a za pár dní se ocitá uprostřed Yukonské divočiny mezi místními lidmi a opravdovými zlatokopy, kteří se tam ještě dnes snaží rýžovat zlato. A jelikož v cestování nechází zalíbení, chytí po návratu z Yukonu příležitost za pačesy a neváhá se vydat na další cesty. Ty vedou do Německa, Paříže, ale i na ostrov Rhodos, kde pracuje v hotelu. Při svém putování Dora zažívá spoustu dobrodružství, poznává nová místa i mentality a získává přátele v nejrůznějších koutech světa. Úsměvné cestovatelské historky (občas s trochou sebeironie) jsou plné komických i prekérních situací a jsou průběžně prokládány Dořinými životními příběhy z Čech.

Nakladatelství Brána  2017

 www.brana-knihy.cz