Volná a vázaná energie


        Volná a vázaná energie. Dva termíny, které jsou nesmírně důležité pro pochopení Toltéckého pohledu na sebe sama a na praktickou práci s vnitřní energií a energetickým tělem. Pojďme si vyjasnit, o co jde.

       Nejprve důležité varování - necvičte Magické pohyby (a nejlépe ani cokoli jiného, co vás energeticky nabíjí), dokud nepochopíte, o čem je tato stránka a o čem jsou termíny "volná" a "vázaná" energie. Mohli byste si totiž dost zásadně ublížit.

       Začněme u našeho počátku - okamžik porodu je pro nás okamžikem nepřetržitého vnímání okolního světa, jeho energie - a interpretace veškerých vjemů. Zároveň začíná interakce s energetickými projevy, učíme se mluvit, pojmenovávat, gestikulovat. Do porodu jsme vnímali jen lůno své matky, možná "cosi za ..." (pohlazení matčina bříška, hlas otce a pod ...), nyní začínáme vnímat vše okolo sebe. Vnímat umíme, to je naše vrozená schopnost. Ale neumíme interpretovat, co vnímáme - to nás nejprve musí někdo naučit. A protože se narodíme jako člověk, do lidské civilizace, tak nás interpretacím energetických dojmů, vjemů, dotyků, pocitů ... učí lidé. Máma, otec, sourozenci, příbuzní, pak kamarádi, přátelé, spolužáci, spolupracovníci, partneři, časem i vlastní děti a vnoučata .... Zároveň nás neustále zásobuje zážitky a prožitky příroda, okolí, domov, prostory a situace ....

      Novorozené dítě je plné nové životní energie (vynechme existenci dětí postižených - nejsem lékař, na toto téma se neumím vyjádřit, tak to dělat nebudu). Je to přirozené, dítě je zcela nové vědomí, zcela nová osobnost a má v sobě dosud nepoužívanou, novou, plně nabitou baterii (energetické tělo).

       Setkáváme se s vjemy a zdroji vjemů, které jsou jednorázové, na okamžik zapůsobí, ale trvale nezůstávají a neopakují se. Mohou nám energii dát i vzít, jinými slovy mohou to být energetické prožitky a kontakty kladné, nabíjející (příjemná osoba, nová zajímavá hračka, jídlo, které je chutné ...), nebo záporné, které z nás energii vysají (někdo protivný a nepříjemný, místo, kde je nám nepříjemná zima, nebo horko, jídlo, které nám nechutná a pod ...). 

       Důležitější jsou ale vjemy a zdroje vjemů, které na naše energetické tělo zapůsobily tak silně, že se s ním trvale spojí - nebo se pravidelně a dlouhodobě opakují. K takovým se pak naváže určitá část naší energie - a ta se z dosud volné stává trvale vázanou.

        Nejlépe dát praktický příklad :

     Stalo se něco, co vás vystavilo centru pozornosti - kladného, například jste vyhráli celoškolní sportovní soutěž a při vyhlašování výsledků stojíte na stupni pro vítěze a dostáváte "zlatou" medaili na krk a spolužáci vám tleskají. Ve vás to hluboce zůstane a i v dospělosti, kdykoli si na to vzpomenete, se dostaví stejný pocit úspěchu - stejný příval pozitivní energie, jako v okamžiku, kdy se to reálně dělo.

     A stejně tak má každý v sobě vtisknuté i situace, kdy se něco nepovedlo, kdy se stalo něco, co vás zesměšnilo, ponížilo, nebo ohrozilo - a úplně stejně, kdykoli si na to třeba i za dvacet let vzpomenete, se v těle dostaví stejný pocit studu, ponížení, nebo strachu - a stejný pocit odčerpání vaší energie. Jenže ta teď odtéká někam do minulosti, kterou už nelze změnit - je s ní svázána a z volné energie se opět stává trvale vázaná.

       Dám jiný příklad :

     Od narození se setkáváte s dalšími lidmi. Nakonec, žijeme v lidské společnosti a jsme zrozeni ke komunikaci a k energetické interakci s lidmi, tak to děláme.

       Jsou lidé, se kterými se setkáme náhodně, krátce, které na nás nějak zapůsobí, ale na které během pár minut, hodin, či dnů zase zapomeneme. Ať už byli milí, nebo nepříjemní, ať už nám energii dali, či vzali, nenechalo to na našem energetickém těle žádné následky a není to tedy důležité.

       Jsou ale lidé, kteří v našem životě měli, nebo stále mají hluboké spojení, zásadní roli a obrovský energetický vliv. Spojení matky s dítětem je nejpevnější energetické pouto, které existuje. Nejde zrušit, nejde zapomenout. Milostná a sexuální spojení, při kterých jste opravdu citově zamilováni (nejde o náhodný sex na jednu, dvě noci), jsou také velmi silná a kdykoli si na takého partnera vzpomenete, ať už od rozchodu uplynul rok, nebo třicet let, pocítíte k němu stejnou lásku (nebo nenávist), jako kdysi .... Ve vztazích, zejména milostných, ale i rodinných, pracovních, společenských ... je dlouhodobě až celoživotně vázáno nejvíc energie a to může být jak maximálně přínosné (kvalitní partnerství, obklopenost pozitivními přáteli, fungující tvůrčí pracovní tým ...), tak i smrtelně nebezpečné (toxický a manipulativní partner, tyranský šéf, vtíravý kolega, co vás neustále ponižuje, závistivý soused a pod ...).

     A tak se od narození neustále dotýkáme světa, získáváme prožitky, zážitky, životní zkušenosti, navazujeme vztahy, milujeme a nenávidíme, objevujeme a zraňujeme se - a do každé takové energeticky (rozuměj "pocitově, emotivně") silné situace, do každého zásadnějšího vztahu, do každé životní zkušenosti, která do nás zůstane navždy otisknuta, vložíme část své volné energie a tím se s danou osobou, místem, dějem, či situací energeticky provážeme. S každým dalším dnem, týdnem, měsícem a rokem našeho života těchto příležitostí, jak s něčím propojit svou životní energii, přibývá a naší volné energie je čím dál méně.

      Přijdou další roky, přibývá pracovních povinností, členů vaší rodiny, závazků, které jste si na sebe vzali dobrovolně, povinností, které vám na ramena nasadil nedobrovolně systém, společnost - či morálka doby a civilizace - a vy sice žijete, zatím i stíháte, máte zato, že je vše jakžtakž v pořádku .... a postupně svou životní sílu vážete a svazujete .... až vám nezbude žádná volná a vy poprvé v životě začnete ztrácet dech a nestíhat tempo, které jste svému životu nasadili vy sami.

       V práci na vás uvalí další tíživou a nechtěnou povinnost, onemocní vám příbuzný a dožaduje se vaší péče, s partnerem si přestáváte rozumět a začínáte se jeden druhému odcizovat, dítě vám roste do puberty a je s ním víc a víc trápení, nakonec vy onemocníte, váš organismus vám začne signalizovat, že je oslaben a že už prostě žádnou volnou energii pro nové a další závazky nemá .... a vy se najednou cítíte slabí, vysílení, energeticky vysátí a emočně rozbití, nemocní a prázdní, na dně svých sil (což opravdu jste) ....


      A teď pozor, teď to přijde :

      Většinou v tomto okamžiku, kdy jste ve stavu kritické absence volné energie, se rozhodnete (nebo vám to někdo poradí), začít si s nějakou esoterickou metodou, jít do poradny, absolvovat terapie, přihlásit se na kurz, nebo pravidelná cvičení - a je úplně jedno, zda jde o jógu, Taiči, Čikung, meditace, masáže, vonné terapie, práce s barvami, kameny, automatickou kresbou, zda na sebe necháváte působit vesmírné síly, nejrůznější archanděly, zda se procházíte přírodou a objímáte stromy a pijete bylinkové čaje, zda se věnujete tanci, posilování, nebo třeba začnete cvičit Magické pohyby Toltéků ....

      Všechno je špatně a vy si můžete dokonce i vážně ublížit - dokud nepochopíte, co je vaším cílem, co je příčinou vašeho stavu a k čemu získávanou energii potřebujete použít!

      Vy už nemáte žádnou volnou energii na zvládání různých nových životních stresů. První, co běžného člověka napadne, je najít si nový zdroj energie a mít jí víc. A tak ji začne hledat. Průšvih je, že skoro ve všem, co jsem výše náhodně vypsal, ji najde, téměř vše totiž funguje a pokud to, že začnete cvičit, meditovat, či mluvit s archanděly, nebo cokoli jiného, vám pomáhá - tak vám to dává energii navíc.

       Jenže běžný člověk s touto energií udělá to nejhorší, co může - naloží si na svá ramena další závazek, procítí daleko bolestněji svá trápení, bude se cítit o to hůř v nepříjemné pracovní atmosféře, nebo v toxickém vztahu se špatným partnerem. Jak je to možné? Odpověď je naprosto jednoduchá - běžného člověka nenapadlo vyřešit příčinu, uvolnit špatně vázanou energii, proměnit ji na volnou - běžný člověk jen získal dávku energie navíc a vlil ji do svých bolestí - a o to silněji ty bolesti procítil. 

       Je to úplně stejné, jako když dáte závislému narkomanovi peníze - nepůjde se vyléčit, půjde si koupit další dávku drogy. Když dáte peníze závislému gamblerovi - nepůjde si hledat práci a štěstí, půjde ty peníze naházet do nejbližšího hracího automatu. Narkoman se jen propadne hloub do závislosti a možná mu dáte na poslední smrtelnou dávku. Narkoman zase vše prohraje a rozhodne se vyloupit benzínku - a jde na deset let sedět do vězení (což mu možná zachrání život). A člověk bez energie jen víc a víc propadne svým problémům a jen ho to stojí čas, hromadu peněz za všechny ty lekce, sezení, poradny, kurzy .... a nakonec z posledních sil nabyde silného přesvědčení, že všechno, co mu mělo dát sílu, je podvod a nic z toho nefunguje a on/ona je jen nešťastná oběť celého okolního světa.

      Jinak uvažuje Tolték - bojovník a lovec síly. Když se běžný člověk rozhodne stát se Toltékem a převzít svou plnou osobní odpovědnost za své fyzické i energetické tělo, za své vědomí, mysl, rozhodování a činy - bývá to také v nějaké kritické chvíli, kdy mu dojde volná energie a je potřeba se opravdu změnit. Někdy toto rozhodnutí způsobí náhlá katastrofa, vážná nemoc, ztráta milované osoby, práce, životní prohra, odhalený podvod partnera .... někdy se jen prostě nakupí tolik menších a drobnějších příčin, že pod tím vším člověku dojdou síly a on klesne k zemi a lapá po dechu ....

        Tolték ale chápe, že jeho síla (jeho vnitřní energie) odchází někudy bez užitku pryč - u každého jedince je to z jiných příčin. Někdy je to jedna vážná záležitost, jindy to jsou i desítky malých věcí, které nás vysávají a ničí. A proto také ví, že nabírat v tomto okamžiku další energii by jen znamenalo dávat tuto energii příčinám svých problémů, starostí a stresů - a tím je o to víc živit. A to přeci nikdo nechce.

        Takže postupuje opatrně. Nejprve si jako skutečný lovec pozorováním sebe sama v reálném čase vystopuje, kudy a proč mu jeho energie mizí. Jsou příčinou jeho problémů starosti v práci? Špatný milostný, nebo manželský vztah? Toxické okolí jeho domova, špatná čtvrť, nebezpeční sousedé? Jsou to zdravotní problémy, finanční zadluženost, nedaří se v podnikání, hrozí krach firmy? Tady si musí každý najít skutečné příčiny svých problémů, které mu vážou všechnu jeho volnou energii a vysávají ji z jeho těla ven. Nemá užitek fňukat, stěžovat si, nebo obviňovat jiné, že je svět zlý a že mu nikdo nepomáhá - člověk musí hledat příčiny sám v sobě.

      Když najdeme příčiny, zkusíme si u všeho najít východiska. Představme si varianty problémů, které nás energeticky nevysilují, ale naopak posilují, nabíjejí - a najděme k nim cestu. Někdy je to v podstatě jednoduché - dáme výpověď v práci, která nás ničí a najdeme si novou, kde nám bude dobře. Někdy je to složité, protože bychom neměli na hypotéku, splátky, půjčky, na rodinu, na nájem, kdybychom dali výpověď z práce a byli třeba pár měsíců bez výplaty. Takže to nepůjde hned, ale už máme nastíněný plán. Nejprve si vyhledat novou, lepší práci, ušetřit si nějakou finanční rezervu pro případ, že budeme třeba měsíc dva bez příjmů - a pak můžeme dát výpověď tam, kde už nechceme být.

      A když najdeme příčiny a promyslíme si plán postupu, tak v tom okamžiku je ta pravá doba najít volnou energii - tedy sílu - své plány provést a změnit svou energetickou bilanci - uzavřít příčiny svých bolestí a místo nich najít nové zdroje své životní síly a radosti (změnit práci, prostředí, lidi okolo sebe, přestat plnit závazky, které jsme nechtěli a vzepřít se povinnostem, se kterými jsme nesouhlasili, vyléčit si své zdravotní problémy a pod ....).

        Tolték ví, že dítě musí navazovat vším co dělá svou volnou energii ke světu okolo sebe, jinak by ani nevědělo, kdo je, kdo jsou lidi okolo něj, čeho se to dotýká, co se k čemu používá, o čem se s ním mluví a čemu se chce věnovat. A je to přirozené, dítě to dělat potřebuje, je uprostřed lidského světa, chce být jeho součástí. Proto není cesta Toltéckého lovce síly určena dětem, nebo teenagerům, kteří přemíru své volné energie teprve navazují a spojují - poznáváním světa, zkoumáním lásky a přátelství, studiem a prací, cestováním a testováním všeho okolo sebe.

       Tolték si jen uvědomuje, že vždy, až do konce svého života, je potřebné neproměnit všechnu volnou energii ve vázanou - vždy je dobré mít co nejvíce volné energie kdykoli k dispozici - a disciplinovaně, vědomým rozhodováním, stejně tak i cvičením Magických pohybů - neustále čistí svou energetickou bilanci a udržuje si co nejvyšší možnou hranici volné energie ve svém energetickém těle.

       A o tom jsou zase další kapitoly tohoto webu :-)