Voda v pohybu - úžas v nás

kolektiv autorů - Nakladatelství KAZDA Brno  2009    www.knihykazda.cz


Voda v pohybu - úžas v nás

kolektiv autorů - Nakladatelství KAZDA Brno 2009 www.knihykazda.cz      Tekoucí voda a nejrůznější jevy, které se odehrávají na hladině i pod ní, jsou jen zdánlivě všední a všeobecně známé. Každý den je můžeme pozorovat, aniž bychom na nich shledávali něco mimořádného. Co se ale děje s prouděním, když je koryto v nějakém místě užší, než jinde? Proč se v řece u mostního pilíře tvoří víry? A jak vlastně různé víry vypadají a vznikají? Co jsou to meandry, jak se tvoří a proměňují, Proč se na písečném dně u pobřeží tvoří zvláštní obrazce a jak jejich podobu ovlivňuje způsob proudění vody? Jak se pohybuje voda ve vlnách a proč můžeme na zvlněné hladině spatřit předmět, který vlny nikam neunášejí? Co se děje s vodní kapkou, když dopadne na vodní hladinu a na suchou plochu?

      ..........................

      S vodou a množstvím jejích nejrůznějších projevů se setkáváme v každodenním životě jak v přírodě, tak ve městě doma i v práci. Na obzvláště charakteristické jevy spojené s vodou zde upozorňujeme a pomocí pokusů tak umožňujeme jejich vědomé chápání a vnímání. Chtěli bychom touto knihou oslovit každého, kdo se zajímá o vodu, i školáky a amatérské fyziky. Pokusy jsou sestaveny tak, aby je bylo možno provádět s co možná nejjednoduššími prostředky.

     .........................

     Odpověď na tyto a další otázky nám v této knize srozumitelným způsobem předkládají odborníci na oblast vody a proudění. Prostřednictvím mnoha podrobně popsaných pokusů, které můžeme s jednoduchými pomůckami sami provádět, se učíme pochopit zákonitosti, které se za nimi skrývají. Další obrázky, fotografie a komentáře názorně přibližují a vysvětlují nejrůznější jevy spjaté s vodou. Tato kniha se může stát dobrým pomocníkem nejen pro pedagogy a rodiče, ale pro všechny, kteří v sobě chtějí oživit schopnost žasnout a chuť dále objevovat fascinující svět vody.


Doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našich dvou You Tube kanálů :