Vnímejte svět kreativně

Philippa Stanton, Nakladatelství ZONER PRESS Brno 2019    www.zonerpress.cz


Vnímejte svět kreativně

Philippa Stanton, Nakladatelství ZONER PRESS Brno 2019 www.zonerpress.cz

Vnímejte svět kreativně - jak se dívat, propojovat a tvořit

    z úvodu : "Byla jsem svobodná matka s batoletem, hypotékou a kočkou. Neměla jsem žádné peníze, ani kvalifikaci. Vidina toho, že budu celé dny pracovat, abych mohla někomu zaplatit za hlídání mého syna - a stejně budu bojovat s finanční tísní, mne donutila, abych se začala zcela spoléhat na vlastní kreativitu. Bylo to to jediné, co jsem měla.

       Rodina mé jedné blízké přítelkyně byla finančně za vodou a tenkrát mi pověděla, že věří, že jsou kvůli tomu méně kreativní. Jejího manžela to rozzuřilo a začal se ohánět tím, že jeho zaměstnání nejen ulehčilo, ale přímo podpořilo kreativní činnost celé rodiny, jej nevyjímaje! Obrátila se na mne, zatímco on rozzuřeně odešel z místnosti, a s mrknutím oka zašeptala : "Ví, že mám pravdu". Byl to moment prozření, který ve mne přetrval dlouho poté a stal se jedním z důvodů, proč jsem se rozhodla podělit se o svou cestu.

      Tuto knihu jsem napsala jako návod, či odrazový můstek k rozvoji vlastní kreativity velmi uvědomělou metodou - metodou, ve které zapojíte všechny smysly a to, co vás obklopuje. Pro odemknutí plného kreativního potenciálu neexistují žádná pravidla, tajemství ani techniky. Jsou zde však určitá cvičení, která vám pomohou naučit se nazírat a vidět věci kolem sebe jiným, hlubším a mnohem smysluplnějším způsobem.

      Uskutečnit vlastní nápady v praxi, bývá často mnohem složitější, než o nich pouze přemýšlet. Častokrát musíme být odvážní, čelit vlastní představě o selhání a nalézat perličky inspirace v něčem, co se na první pohled zdá jako absolutní chaos. I když je minimalismus populární, v této knize vás aktivně vyzývám, abyste přijali potěšení z hojnosti a nepořádku. Nepořádek zní vždy negativně - nesourodá kolekce přebytečných krámů. Nepořádek však může mít i strukturu a smysl a může nabídnout úžasnou, dostupnou a levnou paletu kreativity. Překypující obsah šuplíku, za který jste se v tajnosti styděli, může ve skutečnosti nabídnout kreativní osvobození.

       Každý fungujeme jinak a tak to má být. Je úplně v pořádku, jestli chcete malovat pomocí kuchyňského náčiní, psát fixy, nebo tvořit koláž z kousků skladeb. Hlavní je, že je to vždy a pouze na vás. To vy jste se narodili se schopností vynalézat.

      Kreativita je o nalézání vlastního způsobu práce, vlastních jedinečných postupů a o pěstování sebevědomí, které je třeba k tomu, abyste to vše přijali. Nejde o to, naučit se, jak tvořit něco stejně, jako ostatní. Jde o to, načit se přijímat opravdovou hodnotu toho, co děláte vy."


Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :