Poprvé (a naposledy) ve vězení

Praktické a životně důležité rady pro ty, kdo jdou poprvé do výkonu trestu odnětí svobody ve věznici v ČR a netuší, co je čeká a na co a jak se připravit.      Nemáme těmito stránkami v úmyslu nikterak prospívat lidem, kteří jsou ve vězení opakovaně, lidově řečeno "jako doma", kteří jsou ve výkonu trestu víc času, než na svobodě - za opravdu závažnou trestnou činnost, násilnou činnost, organizovaný zločin, loupežná přepadení a pod ... Ti toho o tom, jak "kriminál" funguje, i tak vědí více, než my, vězení si zaslouží a těm následující rady určeny opravdu nejsou. Tento soubor praktických rad a informací vznikl shrnutím informací odsouzených, kteří si v posledních letech prošli lehčími typy vězení za drobnější trestnou činnost a je určen lidem, kteří neměli v úmyslu někomu škodit, ale dostali se do krizových situací v okamžiku selhání, nebo pod tlakem dlouhodobé stresové zátěže. Známe lékaře, který ráno v centru Prahy spěchal k operaci, dostal smyk a srazil a usmrtil náhodnou chodkyni. Známe podnikatele, který se pod vlivem rozpadu manželství a vlastní nemoci doslova "potopil" pod přívalem byrokratického účetnictví a při marné snaze udržet práci pro své zaměstnance porušil zákony. Samostatnou kategorií jsou nesmyslné tresty vězení pro otce, kteří při ztrátě zaměstnání a v jiných krizích nedokázali platit vysoké alimenty. Někdy se prostě v životě přihodí, že je třeba za nějaký nešťastný zlom zaplatit, odpykat si trest, postavit se zas na nohy a jít dál. A právě pro takové (a je jich v českých věznicích opravdu hodně) jsme připravili informační souhrn, jak se do vězení připravit, co se v něm od prvních minut s vámi děje, jak se v něm chovat a také jak se chovat při - a po propuštění, protože tato společnost je natolik složitá, že pro lidi, kteří se zachovají statečně a přijmou své tresty, nastává skutečné peklo ne ve vězení - ale po odchodu z něj. Dále jsou tyto informace zásadní i pro rodinu, blízké a přátelé odsouzeného, kteří také neznají nic z toho, jak to ve vězení chodí a neví, jak s odsouzeným komunikovat, co pro něj udělat a co ne a jak mu výkon trestu aspoň ulehčit.

     Trest odnětí svobody je běžně využívaný trest udělovaný soudem, při kterém je odsouzený přinucen strávit určenou dobu na určeném místě, obvykle ve státním vězení, eventuálně domácím vězení, kde je velmi omezen na osobní svobodě.

     Trest odnětí svobody může být jak časově přesně vymezen, tak může být doživotní. V takovém případě je v mnoha zemích nejvyšším trestem, který soud může udělit (pokud je v daném státě zrušen trest smrti). V České republice může být udělen do maximální výše 20 let, ledaže je mimořádně zvýšen, je uložen pachateli trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny, nebo jestliže jde o tzv. výjimečný trest.

      Výkon trestu lze podmíněně odložit, stejně jako už z jeho výkonu podmíněně propustit.

                                                                                                                     https://cs.wikipedia.org/wiki/Trest_odnětí_svobody