Vertikální zeleninové zahrádky

Sibylle, Rebekka a Michael Maag,  Nakladatelství GRADA  2019    www.grada.cz


Vertikální zeleninové zahrádky

Sibylle, Rebekka a Michael Maag, Nakladatelství GRADA 2019 www.grada.cz


      Jsou dvě věci, které nelze množit do nekonečna - a to je čas a prostor.

      Ze světa stále více mizí zeleň a zároveň pořád více lidí žije na pořád menším prostoru. Je nejvyšší čas na to, abychom k pěstování užitkových rostlin pro člověka i zvířata využili vertikální prostor a zeleň do našich životů zase vrátili!

     Místo pro vertikální zahrádku najdete všude - ve městě, na venkově, na zahradě, na balkoně, či na terase. Aby se zelenině dařilo, musíte vybrat správné stanoviště. Každý rostlinný druh má své oblíbené místo. Rajčata si budou libovat u teplé domovní zdi, saláty zas lépe porostou v trochu chladnějším polostínu. Proto je důležité znát nároky rostlin, které chceme pěstovat.

     Pod pojmem "slunné stanoviště" rozumíme místo, na které po celý den dopadají sluneční paprsky. Na místa v polostínu svítí slunce asi šest hodin denně, ještě stále je ale můžeme využít k pěstování zeleniny. Ve stinnějších koutech se daří mikrozelenině, tedy zelenině, která se sklízí velmi mladá.

.................

      Čerstvou zeleninu můžete pěstovat i na velmi malém prostoru - využijte zeď a zábradlí balkonu, naskládejte na sebe truhlíky, květináče zavěste - vytvořte si vertikální zahradu! Najdou v ní uplatnění staré bedny, košíky, tašky i hrnce ... stačí pár dobrých nápadů a pár kroků od kuchyně brzo vyraší první salátové listy, dozrají jahody i malá rajčátka.

................

Sibylle MAAG je designérka a podnikatelka. "Budoucnost, ve které chceš žít" je motto a vize, která pohání ji samotnou i všechny její aktivity, včetně rodiny. Z její vášně pro zahradničení se zrodil kreativní areál "Rajská zahrada Maag", kterou založila v roce 2004 a při jejíž tvorbě vznikly vynálezy, jako například "KUBI" - kompletní zahrada na 1m2.

Michael MAAG je designér a inženýr. Lidé i příroda mu velmi leží na srdci. Vede semináře v Rajské zahradě a již více než 13 let přednáší o ekologické tématice. Ve svých návrzích a designech nachází vždy nové možnosti ekologických postupů.

Rebekka MAAG je mladá spisovatelka a umělkyně. Psané slovo ji fascinovalo odjakživa a pomocí tužky a štětce tvoří nové světy. Je autorkou fotografií v této knize. Vyrostla v Rajské zahradě a tak má již ve svých 24 letech rozsáhlé znalosti o zahradničení a mohla tak zpracovat kapitolu "Základy" v této knize.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :