Veřejně prospěšné práce + "podmínka" + výživné


       Je potřeba probrat ještě dvě důležité věci, které se před nástupem do výkonu trestu týkají jen někoho, když je ale zanedbáte, mohou vám pobyt za mřížemi i prodloužit, nebo vytvořit velké dluhy. Jde o neodpracované hodiny veřejně prospěšných prací a o povinné výživné na děti (alimenty).

      Pokud máte soudně stanovenou povinnost platit výživné, zabezpečte si před nástupem do vězení jejich platbu tak, abyste neměli žádné problémy, až z vězení vyjdete. Pokud jste na tom finančně slaběji a v průběhu výkonu trestu nemáte jak výživné splácet, domluvíte se ve věznici se sociální pracovnicí, ona pošle zprávu příjemkyni výživného (matce dětí obvykle) a v případě nouze může za vás výživné po dobu výkonu trestu platit stát - vám samozřejmě narostou dluhy, které budete muset po propuštění splatit, vystavujete se samozřejmě riziku exekuce a dalších nepříjemností - problémy se vám začínají kupit a násobit. Jedinou dobrou zprávou je, že vás za dobu, po kterou budete ve výkonu trestu, nemůže soud opět odsoudit za neplacení běžného výživného, protože je zcela očividné, že si ve vězení nemůžete vydělávat (i pracující vězeň si vydělá sotva pár stokorun) a tím výživné platit. Dluh vám ale poroste.

      V druhé záležitosti - mnoha trestům odnětí svobody nepodmíněně předchází někdy i dlouhá řada trestů odnětí svobody podmíněně (tzv. podmínek) a trestů veřejně prospěšných prací (až do 300 hodin). Pokud se váš poslední trestný čin odehrál v době, kdy jste byli ve zkušební době jedné, nebo více podmínek, nebo ještě nemáte odpracovány již nařízené veřejně prospěšné práce, máte velký problém. Buďte si téměř 100%ně jisti, že se vám všechny porušené podmíněné odklady trestů promění v další měsíce až roky vězení (podmínky se vám tzv. "propálí natvrdo"), stejně, jako neodpracované hodiny v poměru 1 hodina = jeden den vězení navíc. Pak se vám může stát, že porušíte zákon drobným přečinem, za který dostanete tři, čtyři měsíce vězení a jdete si to v klidu odsedět .... Jenže k dostanete pár dalších obsílek k soudům a následuje jeden "propal" podmínky za druhým ....

      Tu vám přibude půlrok, tu rok, tu deset měsíců a nakonec se z krátké dovolené na státní útraty stane pětiletý pobyt za mřížemi, na který jste nebyli absolutně připraveni a nevíte, co s tím. Jenže to už je na cokoli pozdě.

      Pokud tedy víte, že se nástupu do výkonu trestu nevyhnete a jste ještě ve zkušební době předchozích trestů, připravte se na jejich součet alespoň psychicky .... Protože tomu neujdete. Pokud máte ještě neodpracované hodiny veřejně prospěšných prací, snažte se je ještě před nástupem do vězení odpracovat - alespoň zčásti. Vždy je lepší si na svobodě odpracovat 300 hodin zametáním ulice, než si o dalších 10 měsíců prodloužit pobyt ve vězení.