Věci pro pobyt ve věznici


      Pokud byste se právě teď mohli zeptat jakéhokoli vězně, který právě sedí v českém vězení, na to, co je podle něj nejdůležitější mít ve vězení u sebe, 99% tázaných by vám odpovědělo, že dostatek tabáku, kávy, cukru, telefonních karet, poštovních známek a peněz. Čím více, tím lépe. K tomu kvalitní kosmetiku a další užitečný majetek.

      Na stejně položenou otázku dozorci Vězeňské služby, nebo vězeňskému vychovateli byste asi dostali úplně jinou odpověď, ale to už je očekávatelné. Vězeň a dozorce - to jsou protikladné světy, zájmy i priority. Stačí se jen podívat na povinně vylepené obrázky vzorově vybavené skříňky vězně na všech pokojích a celách českých věznic. Ta by podle oficiální představy měla obsahovat pečlivě do komínků vyskládaný ústavní oděv, pracovní oděv a osobní prádlo (trenýrky, ponožky, nátělník). Dále jeden sportovní oděv na procházky, sportovní aktivity a návštěvy. Papír, obálky, známky - na psaní dopisů. Po jednom kusu osobní hygieny (mýdlo, zubní kartáček a pasta, toaletní papír). Jídelní příbor s miskou, nebo ešusem (podle toho v jaké věznici se nacházíte). Plastový ústavní hrneček na pití, pytlíček mleté kávy, nebo krabička s čajem. Toto vystačí podle představ Vězeňské služby odsouzenému po celou dobu trestu. Upřímně, ve většině věznic třetího světa byste i s tímto byli "Kingové", ale to neřešíme, jsme v České republice.

Naopak podle představ drtivé většiny vězňů by jejich "skříňka snů" měla být k prasknutí přecpána balíčky tabáku (a papírky, filtry, zapalovači), kilovkama mleté kávy, krabicemi cukru a kořením do jídel, trvanlivými salámy, konzervami, polévkami, nudlemi a bramborovou kaší v prášku, čokoládou a sušenkama, dále luxusní pánskou kosmetikou (sprchové gely, šampony, potřeby na holení ...) v co největším možném množství. Různé plastové krabičky a misky na jídlo, rádio se sluchátky, "pánské" časopisy, hrací karty, telefonní karty a podobně ... Dává vám to celé smysl? Pokud ne, nemáte naprosto žádnou představu o tom, jaké to ve vězení vůbec je.

      Ve vězení není největší problém to, že jsou na oknech mříže, že jste odloučeni od svého mobilu a že můžete na procházku na dvůr na jednu hodinu denně. Ve vězení, pokud nemáte štěstí a šest dnů v týdnu od rána do večera nepracujete (nejlépe na venkovním civilním pracovišti s volným pohybem), je vaším nejhorším nepřítelem nuda a stále dokola stejné myšlenky, stres a starosti v hlavě, stále stejní nepříjemní lidé okolo se stále stejnými "kecy" o ničem. Budete se potřebovat zaměstnat, zabavit mysl, něco pozitivního dělat. A to nejde bez vybavení a zásob. Někdy úplně stačí, že si vaříte kávu, někdy strávíte hodiny lepením nějakého modelu ze špejlí, kdo to umí, může napsat knihu, nebo skládat básně.

      Málokdo ví, když nastupuje do vězení poprvé, je, že si s sebou věci, které mít ve vězení může, smí vzít při nástupu v jakémkoli (rozumném) množství. Omezení je dáno faktem, že si při přemísťování a eskortách musíte být schopni svůj "majetek" sami unést v cestovní vaku (nesete jej s pouty na rukou a nikdo vám nepomáhá, zkuste si schválně sami, co takto dokážete nést ...) a že se vám vše musí vejít do celkem nevelké skříňky na věci.

      Časem sice zjistíte, že prostor pro "posouvání hranic" poroste, že si budete moci zabrat i skříň na pracovní oblečení, že něco se dá dát na poličky (pokud je na pokoji smíte mít), ale to přijde později, ne v prvních týdnech na nástupním oddělení. Proto je třeba dobře zvážit, co si s sebou do vězení všechno vzít hned při nástupu a co si nechat zaslat později, v nárokových pětikilogramových balících jednou za 6 měsíců. Ideální je mít dost peněz na vězeňském kontě.

Naše první rada proto zní :

      Vezměte si s sebou při nástupu to, co budete ve vězení potřebovat denně, trvale a co nezabere moc místa - plus potraviny a tabák (i když nekouříte, je to ve vězení standardní platidlo, nejtvrdší měna), hygienické potřeby a psací potřeby tak na první cca dva, tři měsíce - a co nejvyšší finanční hotovost.

      Nejprve - jsou věci, které budete potřebovat na psaní dopisů - propisky, čistý papír, obálky, poštovní známky, adresy všech, kterým chcete psát, nebo byste mohli chtít psát. Větší obálky a podací lístky pro doporučená psaní, pokud víte, že budete komunikovat se soudy a úřady.

      Psát dopisy ve vězení je velice užitečná aktivita. Zaměstnáte tím mysl, strávíte tím volný čas, budete mít radost z příchozí pošty, komunikace s rodinou a přáteli bude kladně hodnocena ve vašem posudku. Nezapomeňte jenom, že ve vězení ztrácíte právo na soukromí a že se příchozí pošta otevírá a čte a i své dopisy dáváte nezalepené a čtou se (kromě dopisů právníkovi, soudům a mezinárodním institucím pro lidská práva).

       Dále si vezměte telefonní karty. Telefonovat z věznice je sice omezeno jen na schválené žádosti na schválená čísla (rodina, právník, určití zdůvodnění přátelé, odůvodněná volání například civilnímu lékaři a pod ...), ale je to možnost komunikace. Telefonuje se z automatu, umístěného na oddělení, pod dozorem vychovatele. Minuta hovoru stojí 15,- Kč, používají se klasické telefonní karty, které vám kdokoli může kdykoli poslat i v normálním dopise, dají se i dokoupit ve vězeňské kantýně.

       V dopisech můžete dostávat i známky. V listovních zásilkách (bublinková větší obálka s obsahem do 1 kilogramu - dnes už se toleruje i větší váha) vám můžou být zasílány psací potřeby, časopisy, noviny, knihy a podobné věci. Knihy, časopisy a noviny se mohou do vězení posílat častěji a i v balíku s vyšší váhou. Občas vám může přijít balík s civilním oblečením, pokud to nepřeháníte, s povolením balík s pracím práškem, gelem a pod, pokud máte v programu zacházení stanovenu jako aktivitu i samostatné praní a vaření. Potraviny, kosmetika a jiné věci vám mohou přijít jednou za půl roku v pětikilovém nárokovém balíku, na který musíte nejprve dostat povolenku ("balíčenku").

Zpět k tomu, co s sebou při nástupu do vězení.

     Kromě psacích potřeb určitě budík, nebo náramkové hodinky (nejlépe obojí), plechový hrnek na kávu (čaj), lžičku na kávu, někde můžete mít vlastní jídelní příbor. Cca dvě umělohmotné krabičky s víkem na jídlo (oceníte při uschování přídavku, nebo když někdo něco nejí a dá vám svou porci).

      Dále špulku černé nitě a jednu, dvě jehly na šití. No, někde vám je možná seberou, co naplat. Každopádně se moc hodí. Stejně jako malá pinzeta, kleště na nehty, malé nůžky (se zaoblenými hroty), lepidlo na papír (malý Herkules), tužky, ořezávátko a guma na kreslení, malé pravítko, kotouček průhledné izolepy.

      Rozhodně nezapomeňte jedny až dvoje pantofle, Vezměte bytelnější, gumové, co vydrží dlouho - jedny na denní nošení, druhé do sprchy. Měkké ponožky, bavlna, nebo bambusové vlákno - jsou příjemné a nejsou drahé. Na zimu teplé ponožky, aspoň tři páry. Civilní trenýrky, nebo slipy, dvě trička, raději bez potisku a knoflíčků, sportovní teplákovou soupravu (podle počasí), na zimu mikinu, můžete v tom i spát. Na horké léto pohodlné lehké kraťasy.

      Do ústavních bot si připravte kvalitní civilní pár vložek - budou se hodit, většina ústavních pracovních bot je postrádá úplně. Možná vám to přijde jako prkotina", ale když pak chodíte do práce a jste v těch botách celý den .... Ve vězení není "prkotina" skoro nic, tady nemůžete po prvním dnu práce si skočit do obchodu a dokoupit si, co je třeba.

      Nemyslete na televizi, ale určitě si vezměte malé rádio na baterie do kapsy se sluchátky, raději jedny sluchátka náhradní a k tomu do zásoby baterie. Večer po zhasnutí, když na vás padá deprese, se můžete schovat do vysílání nějaké příjemné rozhlasové stanice a hned se vám bude lépe usínat.

      Neobejdete se bez visacího zámku na skříňku, kupte kvalitnější, s více klíčky. Budou se vám hodit až tři (jeden na skříňku na cele, druhý na skříň s pracovním oblečením, třetí časem na skříňku na pracovišti). Pokud nosíte dioptrické brýle, vezměte si je i v nějakém pevném bytelnějším pouzdru a pro jistotu si vemte i náhradní.

      Jsou věci, bez kterých se i obejdete, které vám ale zpříjemní život. Na kávu si můžete vzít plechovou dózu, aby jí bylo kam přesypat z otevřeného sáčku. Zkuste si vzít i otvírák na konzervy, když je ve vězeňské kuchyni sanitární den, dává se pevná strava a to se dávají i konzervy. Můžete mít holící strojek na baterie, nebo elektrický strojek na stříhání vlasů.

      K ukrácení dlouhé chvíle si vezměte hrací karty (ve vězení všichni hrají žolíky a poker), šachy, ping pongové pálky (stůl na ping pong je na skoro každé vězeňské společenské místnosti) a míčky, míč na fotbal ....

      Tyto věci, které se vám budou hodit po celou dobu výkonu trestu pomalu denně, s sebou při nástupu do výkonu trestu skoro nikdo nemá a pak se pracně shánějí. Rozhodně si moc pomůžete, když si je s sebou vezmete rovnou při nástupu.

      Je veliký rozdíl, když jste několik prvních dnů a nocí na nástupní cele zcela bez ničeho, jen se svými stresy v hlavě, nebo si uděláte do hrnku vařící kávu, rozbalíte si tabulku čokolády, zakouříte si, napíšete si dopis, vyluštíte křížovku ..... život je i ve vězení hned snesitelnější.

      Málokdo si to uvědomuje, ale ve věznici můžete mít u sebe relativně různé věci, které nepatří mezi zakázané. Kdo má "proříznutou" pusu a dokáže si ledacos ke svému prospěchu zdůvodnit, "okecá" toho hodně.

      Na druhou stranu musíte uvažovat prakticky. V prvních cca dvou měsících se budete hodně přemísťovat, z cely do cely, z oddělení do oddělení, z věznice do věznice, než se někde usadíte natrvalo, nebo na dlouhou dobu ... pokaždé budete muset svůj "majetek" i s nafasovanými ústavními věcmi, lůžkovinami a někde i matracemi dokázat odnést najednou. Na ústavní věci dostanete větší pytel, molitanové matrace převážete provázkem a vaše věci je ideální vzít v batohu na záda, proto vám doporučujeme nastupovat nikoli s nákupními igelitkami z Tesca, ale s rozumně prostorným středně velkým batohem - dáte na záda, uvolníte ruce.

      Není praktické a rozumné chtít si s sebou při nástupu brát dost zásob potravin, drogerie a pod ... na celou délku trestu. Vezměte výše uvedené věci, které budete užívat od prvního do posledního dne a teprve zbytek místa doplňte potravinami, tabákem, kosmetikou a pod .... Pokud si s sebou můžete vzít dostatečnou finanční hotovost, budete si další potraviny, tabák, kosmetiku a podobné věci kupovat průběžně dvakrát týdně v kantýně (k nákupům se ale dostanete až po prvním účetním rozúčtování, které se ve věznici dělá jednou měsíčně, takže můžete i celý měsíc čekat, než budete moci poprvé jít na nákup do kantýny).

      Ze stejných důvodů není praktické využívat ihned po nástupu nárok na pětikilový balík, který máte jednou za půl roku - počkejte, až se usadíte, pak si nechte poslat to, co vám chybí a o čem víte, že to můžete u sebe mít.

      Výhodou nástupu včas a dobrovolně je, kromě jiného, že si můžete v klidu nakoupit, sehnat, zabalit a přinést vše, co chcete mít ve vězení u sebe. Pokud vás naopak v noci zatkne doma rozespalého Policie, stihnete si do kapsy strčit krabičku cigaret, na zapalovač zapomenete a k ránu v cele vám nervama praskne hlava. Nebudete mít ani jak napsat domů, nebudete si moci zavolat, ústavní oděv vám nepadne, boty budou o tři čísla menší - to bude tedy "hezký" začátek vězeňského života. I když si v peněžence přinesete nějakou menší hotovost, než se vám v účtárně vytvoří vězeňské konto, než vám na něj překontují peníze a než si za ně budete moci jít něco koupit do kantýny, mohou uplynout i tři, čtyři týdny (i více).

Potraviny, tabák a kosmetika

      Při všem, co vám radíme a jaké informace z českých věznic vám tímto zprostředkováváme, je nutno si připomenout, že v každé věznici v ČR a na každém jednotlivém oddělení té které konkrétní věznice jsou pravidla v mnohém odlišná. Většinu detailů upravuje "Vnitřní řád věznice", jehož konkrétní podoba je vždy v pravomoci ředitele věznice.

      Stejně tak jsou velké rozdíly v tom, jste-li odsouzeni do věznice s ostrahou, nebo zvýšenou ostrahou. Mnohé také záleží přímo na konkrétních lidech civilního personálu, tedy dozorcích a vychovatelích a aktuální "atmosféře" a "náladě" na oddělení, takže vše zjistíte zcela přesně až přímo osobně na místě.

      Jdete zkrátka za trest do vězení, neplatíte si luxusní lázně, ani odpočinkovou dovolenou, nikdo vás nebude obskakovat a posluhovat vám. Smiřte se s tím, že jdete do prostředí, ve kterém na vás nikomu nezáleží, kde se vězni starají jen sami o sebe a dozorci jen o to, abyste jim nedělali žádné potíže. Pokud někdo předstírá, že mu na vás ve vězení záleží, tak vás chce jen k něčemu využít, parazitovat na vás. Je to jen přetvářka. Co si neobstaráte, nebo nezajistíte sami, to nemáte. Ve vězení věřte jen sami sobě. Dobře se kolem sebe rozhlížejte, nepoutejte na sebe zbytečnou pozornost, ptejte se zkušenějších a respektujte jejich rady, ale rozhodujte se s chladnou hlavou a za sebe.

      Ve vězení dostáváte celkem dost jídla (jak kde), abyste nemuseli mít vysloveně hlad. Jíte třikrát denně, pokud budete chodit do práce, budete dostávat i "přídavky" (něco jako svačina). Jídlo je pochopitelně jednoduché, neustále opakované, chudé na vitamíny, masa je málo, denně byste měli dostat alespoň jeden kus ovoce, nebo zeleniny (většinou jablko, rajče, paprika, občas pomeranč, kiwi, citron .... To podle toho, co je zrovna v obchodech to nejlevnější).

      Snídaně a přídavky jsou buď kus chleba, nebo část veky, k tomu vždy něco s konzervanty, barvivy a "éčky" (paštika, malá konzerva, tavený sýr, levný jogurt, levný plátkový eidam,...). K pití je slazený čaj, slazená kávovina (někde melta, jinde "čikora") ve várnici na oddělení (patře ...).

      K obědu je polévka, většinou vývar z průmyslových polotovarů, těstovin a mražené zeleniny a druhé jídlo. Pravidelně se opakuje houskový a bramborový knedlík s UHO (univerzální hnědá omáčka) s drobky masa, kterým se ve vězení říká "rozstřel". To je prostřídáváno těstovinami s omáčkou, hrachovou kaší, čočkou, rýží, bramborama, bramborovou kaší z prášku. K tomu občas kousky masa, občas párek, výjimečně kuřecí stehno, nebo plátek uzeného (tak jednou za dva měsíce).

      K večeři je porce asi jako k obědu (bez polévky). Občas je moučník (kousek pečeného perníku, buchty a pod ....), přibližně jednou týdně je sladká snídaně (loupáky, vánočka, koláče, šátečky ...).

      Někomu to stačí, někdo dokonce část jídla dává druhým, někomu to nestačí a má věčně hlad a vaří si z toho, co si koupí v kantýně. Obvykle jsou hladoví "feťáci", tedy lidé závislí na drogách, kteří už mají drogou poškozený metabolismus a málo "spalují". Bezpečně je ve věznicích poznáte podle neustálé chuti na sladké (pečou si buchty, bábovky, štrůdly...) a podle zničených a vypadaných zubů.

      Někdo má jen občas chuť na něco jiného, na nějakou "dobrůtku", která by mu připomněla civil, takže si občas vězni obalí sýr a usmaží si "smažák" s tatarkou a kečupem, nebo topinky s česnekem, nebo "čínu" s rýží a podobně. Někomu vystačí, když má ve skříňce vždy po ruce sušenku, čokoládu, piškoty, nebo trvanlivý salám, konzervu .... podle chuti.

      Jsou vězni, co sportují, posilují a dbají na zdravou výživu. Ti si pravidelně kupují ovesné vločky, tvarohy a jogurty, případně ovoce a zeleninu, podle toho, co jim nabídne vězeňská kantýna.

      Pokud si s sebou něco chcete vzít z potravin do nástupu výkonu trestu, nepočítejte s tím, že si na nástupním oddělení budete moci nějak vyvařovat, to spíš až později, v mateřské věznici. Takže to omezte na kávu, tabák, cukr, případně koření, kterým si zpestříte vězeňskou stravu (sůl, pepř, tabasco, chilli ...). Vezměte si na uklidnění nervů pár tabulek čokolád, nějaké sušenky. Vhodné a skladné jsou kvalitní ořechy, slunečnicová semínka a podobně, což vám může nějakou dobu dodat i kvalitní minerály, stopové prvky a vitamíny. Cokoli s sebou chcete vzít, musí to být potravina trvanlivá a uzavřená v originálním neporušeném obalu (abyste v něčem nechtěli pašovat do věznice něco, co nesmíte - drogy a pod ...). Cokoli si přinesete otevřeného - krabičku se sáčky čaje, otevřený pytlík s kořením, rozbalenou krabičku cigaret - může být ihned vyhozeno do koše - bez náhrady.

      Co budete mít skoro všude k dispozici, je horká voda. Varnou konvici mají snad na každém oddělení. Kromě toho, že si můžete zalít kávu, nebo čaj, můžete si s sebou vzít i sáčky se směsí (kapučíno, 2+1, 3+1), polévky v prášku, vietnamské instantní nudle a polévky, instantní omáčky a bramborovou kaši apod.

      Tabák si vezměte raději v podobě klasických balíčků sypaného tabáku, 15g, nebo 20g balení. Případně pro svou potřebu větší balení. Cigarety si můžete vzít taky, ale spíš si zde každý "balí" z papírků a tabáku. Navíc při kontrolách vám dozorce krabičku s tabákem jen prohrábne a většinu nezničí, ale cigarety vám klidně nalámou a rozdrtí, zda v nich není něco ukrytého - drogy, nepovolené prášky a pod ...).

      Promyslete, kolik si čeho s sebou chcete vzít. Přijít mezi stovku kriminálníků s nadměrnými zásobami toho, co většina nemá, není zrovna moc strategické, pokud opravdu nejste boháči s neomezenými zdroji (i takoví se ve věznicích občas objeví, z řad byznysmenů, politiků a státních úředníků). Pokud budete "syslit" a nikomu nic nedáte, budete za sobce, pokud dáte každému, bude to jako v chudinském orientálním ghetu, kde když dáte žebrajícímu dítěti pár haléřů, za pár vteřin se na vás sesypou všechny ostatní hladovějící děti z celého města. Vězni vás dokážou za pár dní obrat o všechno. Dokud budete mít, budete velkej "brácha" a kamarád a frajer, jakmile vám zásoby dojdou, zjistíte, že si nikdo nepamatuje ani vaše jméno. "Brácho dej mi" a "Brácho půjč mi" jsou nejčastější hlášky vězeňského světa.

      Ideální je mít s sebou tabák, kávu, cukr, koření, papírky na balení cigaret, poštovní známky ... tak na dva první měsíce pro sebe, něco navíc v záloze pro lepší přátele, nebo na půjčování (vždy ale trvejte na vracení, jinak si na to ostatní navyknou). Rozdávejte haléřové položky, jako jsou papírky na balení .... Mějte u sebe vždy fungující zapalovač, to k navázání prvních kontaktů stačí ...

      Mějte na účtu peníze na nákupy v kantýně - vězení je docela drahá záležitost, pokud v něm chcete žít v klidu a rozumném pohodlí ...

      Dobré je mít s sebou baličku na cigarety, budete ji používat denně. Zkušení vězni si občas sednou, ubalí si předem zásobu cigaret na den, dva, tři ... do tabatěrky, zbytek tabáku schovají a nerozdávají. Pokud budete s sebou stále nosit krabičku s tabákem a každou chvíli ji budete otevírat a balit si cigaretu, vždy se okolo vyrojí dostatek "kamarádů" se slovy : "brácho, dej ubalit" .... Když nedáte, jste za lakomce, když dáte, za pár dní máte po zásobách.

     Na oddělení se budete 24 hodin denně pohybovat mezi cca 50 až 100 vězni, ale to neznamená, že se se všemi musíte přátelit. U většiny z nich si nebudete ani pamatovat jejich jména. Na navazování tolika přátelství nikomu nezbývá dost energie, proto si každý vybere pár lidí, se společnými zájmy, se kterými mluví, cvičí, hraje karty, šachy a podobně a ostatní toleruje a v podstatě zdvořile a v klidu ignoruje.

       V kantýně si koupíte většinu toho, co potřebujete ke spotřebě, tedy kávu, tabák, čaj, cukr, sůl, koření, sušenky, čokoládu, ovesné vločky, tužkové baterie, kosmetiku, toaletní papír, věci na vaření, smažení a pečení ...., to si s sebou do vězení brát ve větším množství nemusíte.

      Ve vězení je také životně a zásadně důležitá důkladná a pravidelná osobní hygiena. Budete obývat celu i oddělení s lidmi, co mají vyrážky, boláky, žloutenku, plísně, či jiné zdravotní problémy, výjimkou není ani AIDS. Pravým neštěstím je dostat na celu s prominutím smrdícího, nemytého špinavého bezdomovce, nasáklého vlastní močí, který se odmítá jít koupat a ostříhat si vlasy. Tomu, že pak přijde brzy ke slovu i hrubší násilí, se nedivte, takového člověka od sebe nelze oddělit, či izolovat a nikdo si nechce k beztak těžkému životu vězně přidat ještě starosti s nakažlivými chorobami. Ono i strávit noc v malé cele s takovým individuem je někdy silné kafe i pro otrlé trestance.

Ve vězení se každý soudný a zdravý vězeň o svou hygienu stará opravdu vědomě a denně. Sprchuje se co nejčastěji, v létě i studenou vodou, čistí si zuby, myje si po záchodě ruce, holí se, vlasy si stříhá na krátko, nebo dohola. Do sprch nikdy nejde naboso a bosou nohou nejlépe vůbec nikam nešlápne. Často si sám pere spodní prádlo a ponožky, ústavní trička, občas i ústavní oděv - "cintr". Pravidelně si mění lůžkoviny, někteří, co se dostanou k pračce a pracím prostředkům, si je raději pravidelně sami perou. Zůstat zdravý je zde otázkou přežití, nikdy to ve vězení nepodceňujte.

      Někde vám dovolí mít civilní ručníky a osušky, někde ne. Pravidelně si je perte a dávejte si pozor na to, na jaké místa si je ve sprchách odkládáte. Pozor na různé škrábance, oděrky, drobné rány - a na infekci. Jak vám něco ve sprchách spadne na zem, raději to znovu vyperte.

      Specialitou vietnamských vězňů je si naboso ve sprše o drsný povrch dlaždiček obrušovat paty - to, na co my ve vaně používáme pemzu .... Vy to nikdy nedělejte, koledujete si o plísně i horší věci.

      S sebou určitě potřebujete sprchové gely, či mýdla, krémy, zubní pasty a kartáčky, věci na holení. Pokud trváte na svých vlasech, pravidelně si je myjte, jinak je praktičtější se nechat ostříhat dohola, nebo na hodně krátko. Nepotřebujete hřeben, šampon a je to i hygieničtější. Nenoste nic ve sprejích, jen v tubách, nebo plastových a nejlépe průhledných obalech, nenoste nic s alkoholem (kolínské vody a pod ...) - to vám ihned zabaví a vyhodí.

      Vše, co si s sebou chcete při nástupu do výkonu trestu vzít s sebou, si sbalte do jedné tašky, uzavíratelné. Nejpraktičtější, jak už jsme si napsali, je středně velký batoh na záda - oceníte při eskortách a přemísťování. Ten se vám také vejde do pracovní skříně a můžete v něm mít právě nepoužívané věci (zimní oblečení v létě a pod ...).

      Přibalte si i několik pevnějších igelitových tašek, budou se vám často hodit. Když vám přijde listovka, nebo balík, tak jej na "balíkárně" otevřou, prohlédnou obsah a co nevyhodí, nebo nezabaví, to vám dají, ale bez krabice, či obálky, takže to buď ponesete na oddělení po kapsách a v rukou, nebo si to vložíte do igelitky. To stejné platí u nákupů v kantýně. Igelitky se dají i přibalit z domova do listovní zásilky, balíku s knihami a pod .... Do těchto balíků vám někde projdou i papírové kapesníky, které oceníte mít vždy s sebou jako toaletní papír, když jdete mino celu - do práce, na výslechy a pod ... Při čekání většinou můžete na toaletu, toaletní papír ale nikde nečekejte - jste ve vězení.

       Máte už vše sbaleno? Oblečení, potřeby na psaní, věci stálé potřeby, adresy, dokumenty k soudům, něco na ukrácení dlouhé chvíle? Tabák, kávu a jiné potraviny a dostatek hygieny a kosmetiky aspoň na první dva měsíce? Poštovní známky a telefonní karty? Zámky na skříňky, pantofle, hrnek na kávu? Nezapomeňte na občanský průkaz a kartu zdravotní pojišťovny, náramkové hodinky. A .... finanční hotovost.

           Co se s penězi děje ve věznici a jak se rozdělují a fungují vězeňská konta, to si vysvětlíme v další rubrice.