Včasný nástup


      Nikomu z diváků TV Mozaika to samozřejmě nepřejeme, ale někdy v životě lidském nastane smutný okamžik, kdy vám pošťačka předá úřední dopis od soudu a vy v něm naleznete "Výzvu k nastoupení trestu" v určitém termínu do konkrétní věznice na území ČR. Můžete dostat ještě pár dní k dobru na sbalení věcí a rozloučení se s rodinou, nebo také najít na výzvě termín "IHNED".

      Kdy vám soud stanoví nástup do výkonu trestu, záleží na více vám neznámých okolnostech, nejvíce na tom, zda je někde pro vás volné místo k nástupu. Věznice po celé ČR jsou přeplněné nad své kapacitní možnosti a k tomu se ještě několik věznic změnilo na tábory pro uprchlíky. Pokud vás Vězeňská služba přijme do výkonu trestu, musí pro vás mít volné místo, jinak si na nástup do vězení můžete i docela dlouho počkat.

      Pokud na výzvě stojí, že máte nastoupit "IHNED", tak ještě nepanikařte, neznamená to, že máte jít rovnou z pošty, tak jak jste, hned do vyznačené věznice. Máte určitě několik málo nejbližších dnů, než se soudu vrátí potvrzení z pošty o převzetí výzvy a než se věznice začne starat o to, kde jste. To už by ale bylo zase pozdě, takže se co nejrychleji sbalte a do dvou, tří dnů nastupte. Když to budete oddalovat, přeženete to a buď vás zatkne a do věznice dopraví Policie ČR, nebo vás nenajdou, vy sice nastoupíte pozdě sami, ale už se dopustíte trestného činu "maření úředního rozhodnutí" a to vám může vynést i prodloužení trestu až o dva roky. Obě varianty pak budou velikou překážkou při projednávání pozdější žádosti o podmíněné propuštění z výkonu trestu.

      Většinou ale na výzvě stojí, že máte do výkonu trestu nastoupit ke konkrétnímu datu, nebo do nějakého počtu dnů od převzetí výzvy - vždy je to zcela na tom kterém soudu, jak to bude formulovat.

      Druhou hlavní informací je, do které konkrétní věznice máte nastoupit. Většinou je to ta nejbližší k místu trvalého bydliště. Počítejte ale rovnou s tím, že v nástupní věznici budete jen po dobu nástupu, tedy cca 2 až 4 týdny. Pak vás přeřadí tam, kde si odsedíte zbytek svého trestu. To může být i ve stejné věznici, nebo naopak na druhém konci republiky. Každopádně každému, kdo právě v ruce drží "Výzvu k nastoupení trestu", radíme nastoupit včas, dobrovolně, sám, čistý, střízlivý, nezdrogovaný a s materiálním vybavením (více v následujících rubrikách).

      Po celou dobu trestu s vámi ve vašem spisu vězně půjde informace, zda jste nastoupili včas a sami (tzv. "z volné nohy"), nebo zda vás musela zatknout a do výkonu trestu dodat Policie ČR. Tato informace pak ovlivní i rozhodování o zařazení na pracoviště, může se stát překážkou zařazení na venkovní civilní pracoviště s volným pohybem, ovlivní venkovní vycházky a samozřejmě rozhodování soudu o podmíněním propuštění.

      Pokud nenastoupíte včas, tedy v termínu, nebo nejpozději jeden, dva následující dny, bude po vás brzy vyhlášeno celostátní pátrání a stanete se hledanou osobou. Věznice oznámí Policii a soudu, že jste nenastoupili a že je potřeba vás dodat do výkonu trestu. Tím už jste zároveň naplnili skutkovou podstatu trestného činu "maření úředního rozhodnutí" a můžete očekávat nové trestní stíhání, soud a až dva roky k vašemu dosavadnímu trestu navíc - a to už se s vámi nikdo moc přátelsky bavit nebude.

      V žádném případě se nespoléhejte na to, že se budete záměrně vyhýbat převzetí úředního dopisu od soudu a pak se vymlouvat na to, že jste žádnou výzvu k nástupu trestu nedostali. Byli jste u soudu, znáte rozsudek, víte, že budete muset jít do vězení, víte, že vám poštou přijde právoplatný rozsudek, následovaný výzvou k nastoupení trestu. Nikde už nic "neokecáte", i nevyzvednuté úřední psaní se považuje za doručené a podle toho se věci dál vyvíjejí - i bez vás. Výmluvy, že jste něco nedostali a o nástupu nevěděli, každý soud smete ze stolu jediným mávnutím ruky.

      Stejně tak se nenechte zmást siláckými řečmi pivních kamarádů z hospody, či fámami z internetu, že se po vás určitě první měsíc nikdo shánět nebude, že už to hodně známým a kamarádům prošlo, že policajti jsou hloupí a nevědí, co dřív, že mají soudy ve všem binec a ať se nikam dobrovolně nehrnete, že je na vše času dost.

      Policie ČR si vás dokáže najít velice rychle a i na těch nejnečekanějších místech v nejméně vhodném okamžiku. Vytáhne si vás večer z hospody, ve tři ráno doma z postele, v neděli z chalupy, či přes den přede všemi kolegy s parádní ostudou rovnou ze zaměstnání. Pokud jste řidič z povolání, klidně vám nařídí u silnice zamknout auto a jet do vězení. Váš šéf si může klíče od auta vyzvednout na policejní služebně. Nic vám nepomůže, nic to neovlivní.

      Jakmile už má Policie zatykač v ruce a vy máte pouta na rukou, putujete tak, jak zrovna jste a s tím, co zrovna máte u sebe, přímou cestou do věznice. Žádný odklad, žádné vracení se domů pro sbalenou tašku, žádné nakupování po cestě, žádné loučení se s rodinou. Ve vězeňské cele se ocitnete uprostřed noci, rozespalí, nebo opilí z hospody, v pyžamu, nebo montérkách, bez ničeho, co je ve vězení zapotřebí a s hlavou, k prasknutí třeštící starostmi, se kterýma ale dost dlouho nic neuděláte. To je hodně špatný začátek vašeho výkonu trestu - pro vás. Těm okolo je to - tím si buďte jistí - úplně jedno. A pokud vás budou zatýkat zrovna v hospodě, nikdo z vašich přechytralých a hrdinných kamarádů si za vás sednout nepůjde. Nejspíš se k vám najednou ani nebudou znát a o to víc vás potom pomluví.

      Stejně tak nevěřte internetovým dezinformacím, že se při zatýkání s Policií domluvíte, že se sbalíte a do vězení nastoupíte hned druhý den ráno sami. To by se možná mohlo stát na malé vsi, kde se s místním policistou velmi dobře znáte a jste kamarádi, ale jinde jste zcela bez šance. Policie má jednoznačný úkol vás zajistit, ať už jste kdekoli a co nejrychleji vás dodat do vězení. A jak už jste jednou za branou věznice, ven se hezky dlouho nedostanete.

      Nepodlehněte obavám z hrůz vězení a nezačněte se někde schovávat a ukrývat (na půdě, ve sklepě, ve skříni, v lesní chatě ...). Spolehlivě na sebe jen nabalíte mnohem větší stres a nervy z prozrazení, někdo se o vás bude muset starat a dřív nebo později se na vás stejně přijde a do vězení budete muset - jen se špatnou pověstí a daleko delším trestem.  Vězení samotné, když se na něj rozumně připravíte, není tak zlé. Odsedíte si trest a jste venku, máte pokoj.

      Pokud se tedy nechcete pustit do největšího dobrodružství svého života a utéci navždy do hlubin amazonské džungle, nebo strávit zbytek života v tichosti odlehlého tibetského kláštera, nastupte raději do výkonu trestu včas, sami a dobrovolně - třeba se vám podaří odejít i dříve, na podmíněné propuštění a budete zase moci svobodně dýchat a chodit bez obav z Policie po ulici a do práce.

Pojďme si tedy ještě jednou shrnout, co se okolo vás děje před nástupem do vězení :

  • Jakmile váš trest odnětí svobody nepodmíněně nabyde právní moci, je vaše cesta do věznice neodvratná. Rozsudek již máte v ruce (případně i se zamítnutým odvoláním). Víte, na jak dlouho jdete do vězení a do jaké skupiny.
  • Po určité době od rozsudku vám soud pošle "Výzvu k nastoupení trestu v určitém termínu do určité věznice. Zároveň soud tuto věznici informuje, že máte nastoupit a k jakému datu.
  • Pokud si všechny tyto písemnosti řádně převezmete a v termínu nastoupíte do výkonu trestu ve správné věznici, je vše v pořádku. Věznice vás přijme a potvrdí soudu, že jste řádně nastoupili.
  • Když nenastoupíte, ještě nějaký ten den vám to projde, ale pak se o vás začne na pokyn věznice a soudu zajímat Policie ČR, vydá se na vás zatykač a zařadíte se do registru hledaných osob. Brzy vás Policie najde, zatkne a dopraví do vězení.

                                                                                                Jak to bude a co se stane - máte ve svých rukou jen vy sami, nikdo jiný.