Vaříme v ešusu - Original outdoor and survival recipes

Originální videorecepty a videonávody NET-TV Mozaika EU pro vaření v lese, na tůrách, ale i v situacích nouze a krize


     Většinou, kdž se řekne "jídlo z ešusu", nebo z kotlíku, tak si člověk představí nějakou tu sušenou vietnamskou nudlovou polévku, nebo český guláš s brambor, točeného salámu a hromady pálivé papriky. Ale s ešusem a dřívkáčem z plechovky se dá někdy nadělat taková kulinářská hostina, pastva pro oči i jazyk, že byste se hodně divili.

     Než se podíváte na recepty v rubrikách, tak jedna zásadní otázka : proč se vlastně s vařením v ešusu tak namáhat?  No, odpovědí je více, záleží hodně na tom, kdo jste, kde jste, v jaké jste situaci. Někdy máte opravdu hlad, jindy se chcete před někým vytáhnout, v krizových situacích tím podpoříte psychickou náladu, pokleslou morálku a zabráníte zoufalství.

     Obvykle jste na tůře v přírodě, nebo ve stanu v kempu. Máte kromě ešusu i lihový, nebo benzínový vařič. Nebo jen klasický "dřívkáč", to znamená cokoli pevného s otvorama, ve kterém se dá zapálit buď dřevo (malé kousky), nebo pevný líh (otvorama dole je nasáván vzduch s kyslíkem, otvorama nahoře odchází dým) a tak se dá velice rychle ohřát jídlo, nebo voda na čaj, kávu, kakao pro děti a pod ...

     Můžete být také v jakékoli nouzové situaci přežití, na útěku před něčím, na delší cestě někam, v situaci evakuace, ať již vlastní, nebo státem řízené. Představte si sami sebe, jak jste na nějakém evakuačním shromaždišti se stovkami dalších - a máte ve svém evakuačním zavazadle připravený dřívkáč z větší plechovky s kostkama pevného lihu a předem připravené pytlíčky s jídlem na třeba dva týdny. K tomu potřebujete jen vodu a jste soběstační. Když přidáte kávu, cukr, kdo kouří i zásobu tabáku - a situace, jakkoli hrozivá, je hned mnohem snesitelnější a řešitelnější.

      Můžete se ztratit i na výletě v českých horách, zranit se a čekat v noci na pomoc, nebo jen být schovaní pod skalním převisem, nebo v jeskyni (v lese pod plachtou) před bouřkou a lijákem, které jste nečekali. Ve všech těchto situacích se vám hodí, když jste připraveni si s minimem toho, co je třeba, vykouzlit teplé chutné jídlo, horkou kávu, kakao .... a pokud s sebou máte ještě někoho, od dětí přes partnerku po třeba zraněné členy výpravy, všichni to ocení mnohonásobně.

My vás to v této rubrice naučíme :-)

Další zajímavá a doporučení videa z originální produkce NET-TV Mozaika EU: