Vařila jsem pro Picassa

Camille Aubray,  Nakladatelství METAFORA 2018   www.metafora.czVařila jsem pro Picassa

Camille Aubray, Nakladatelství METAFORA 2018  www.metafora.cz     Provence, jaro 1936 : v přímořském městečku Juan-les-Pins panuje mimosezónní klid. Sedmnáctiletá Ondine, matčina pravá ruka, pracuje ve vyhlášené rodinné restauraci Café Paradis. Příjemným vytržením je pro ni nový zákazník z Paříže, slavný Pablo Picasso, vystupující pod falešným jménem. Ondine mu v pronajaté vile připravuje obědy.

     Picasso se ocitá na životní křižovatce a tajný pobyt u moře v Provenci mu může jenom prospět. Ondine začíná díky němu objevovat své schopnosti, talent i touhy. Setkání s Picassem ovlivní její život na dlouho dopředu, přestože každý z nich jde dál svou cestou.

     New York, současnost : úspěšná hollywoodská maskérka Céline přijíždí na vánoce domů a dozvídá se od matky, že její babička Ondine kdysi vařila pro Picassa. Pod vlivem náznaků o tajemné rodinné historii se vydává na jih Francie. V omamné atmosféře Azurového pobřeží a za pomoci několika exentrických přátel z kurzu vaření se Céline konečně může otevřít budoucnosti. Objevuje pravdu nejen o sobě a své rodině, ale také odvahu důvěřovat vlastní intuici.

..........................

     Jednoho dne se spustil nevyhnutelný jarní liják a vítr foukal tak prudce, že číšníci v restauraci Paradis museli otevřít jídelnu a podávat obědy uvnitř místo na terase.

     Když dorazili Tři mudrcové, začali se ihned dohadovat, která země na ně sehnala vítr a tak bídné počasí - Španělsko, Rusko, nebo Arábie? Ale v zadní části domu počasí nehrálo roli. Všichni tvrdě pracovali jako obvykle. Matka přikázala Ondine : "Na, dovez oběd svému umělci na kopci".

     Uplynul týden od chvíle, kdy byla v jeho vile naposledy, protože jim dal vědět, že během dlouhých velikonočních svátků dovážku jídla nepotřebuje. Ondine usoudila, že ho přijel navštívit někdo z rodiny a poněvadž neřekl nic o tom, kdy se má Ondine zase vrátit, obávala se, že její služby už vyžadovat nebude. Ta možnost jí až nezvykle zamoutila. Začala být závislá na jeho povzbudivém elánu a toužla svého tajemného patrona lépe poznat.

..........................

      "Vařila jsem pro Picassa" je čtivý román plný barev a překvapivých dějových zvratů, které vypráví o umění, provensálské kuchyni, rodinných vztazích a síle tvůrčího přístupu k životu. Podmanivý příběh, inspirovaný jediným málo známým obdobím Picassova života, proplétá fiktivní postavy s historickými v kulisách kouzelné jižní Francie.


Doporučená videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našich dvou You Tube kanálů :