V temnu

Lina Bengtsdotterová, Nakladatelství COSMOPOLIS - GRADA 2019   www.grada.cz


V temnu

Lina Bengtsdotterová, Nakladatelství COSMOPOLIS - GRADA 2019 www.grada.cz

     Charlie Lagerová stále bojuje se svou minulostí. Když zaslechne o dvacet let starém zmizení Francesky Mildové z okolí švédského Gullspángu, které niky nikdo neobjasnil, rozhodne se zjistit, co se stalo. Charlie se rozjede opět do míst, kde vyrůstala a kde na ní doléhají stíny minulosti. Kdo je vlastně Charlie a kdo je Francesca? A jakou roli v tom všem hraje Charliina matka Betty?

     Lina Bengstdotterová i ve svém druhém románu rozplétá ve třech časových rovinách komplikované vztahy na maloměstě. Zášť i vzájemná blízkost, touha zapadnout mezi ostatní a současně lišit se, vedouk mnoha křivdám a někdy i ke zločinům...

....................

    Charlie si vzpoměla, jak to první týdny vypadalo, že se kočce u ní daří. Po odčervení měla Lilith zase hebkou srst a obrysy žeber pod kůží zmizely, ale pak najednou nechtěla žrát. Charlie ji přestala dávat granule a kupovala už jen drahé balíčky toho nejluxusnějšího kočičího krmení. Když to nezabralo, vzala Lilith k veterináři, který konstatoval, že je to vážné, kočka umírá. Charlie se rozplakala a začala obviňovat sama sebe. Vytrhla to zvíře z jeho přirozeného prostředí. Celé je to její chyba. Veterinář jí uklidňoval, že to tak opravdu není, opravdu ne, ale jestli chce něco udělat pro svou kočku, měla by ji uspat.

     Charlie ho prosila, aby se ji pokusil zachránit. Na ceně jí nezáleželo, ani na tom, že šance na úspěch je mizivá. "Zachraňte ji!", žadonila a vůbec se za své zoufalství nestyděla. "Udělejte všechno, co je ve vašich silách". Veterinář však namítl, že by to bylo jen prodlužování utrpení. Nakonec to Charlie vzdala a dovolila mu dát Lilith injekci. Pak se s tím hřejivým uzlíčkem na klíně usadila v ordinaci. těsně předtím, než kočka naposled zavřela oči, zvedla k Charlie smutný pohled, jako by jí chtěla říct: "Děkuji ti. Děkuji, že jsi to aspoň zkusila".

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :