V čem nejvíce vážeme energii


Předchozí kapitoly :  "Než začneme lovit sílu" a "Volná a vázaná energie" - a teď pokračování :


      Odpověď na to, v čem nejvíce vážeme svou energii, záleží na daném člověku, situaci, věku, okolnostech a prostředí. Dítě váže svou energii na nejbližší lidi, předměty a události - na rodiče, první kamarády, domácí mazlíčky, domov a svůj pokoj, své hračky a na poznávání světa okolo sebe. Teenager/ka na první lásky, sociální kontakty, vztahy, ale i na školu, zájmy, koníčky, sporty .... Dospělý člověk na kariéru, rodinu, podnikání a pod .... Senior/ka na své zdraví, přátele a vzpomínky. Obecně nejvíce vázané energie je v mezilidských vztazích a to především v milostných, tam ji můžeme nejvíce dostat a také nejvíce ztratit - dokonce i tolik, že následuje smrt. Dále mnoho enegie vážeme na neustálé udržování falešného ega a image v očích ostatních - čím je vzdálenější od pravdy, tím víc sil nás stojí obojí udržet. Třetím zdrojem je přemíra toho, co vlastníme - hmotné statky, ale i světská moc. Čím větší moc máme, čím víc vlastníme - tím víc času, energie i peněz nás stojí si to udržet. Čtvrtou kapitolou, která nabývá na významu až s postupujícím věkem, jsou vzpomínky na minulost (jde ale o vzpomínky pocitové, emotivní, ne o informační). Pojďme to probrat podrobněji :

EGO a IMAGE

       Pokusím se nerozepsat se příliš  .... pod pojmem EGO vidím svou představu o sobě samém, kterou promítám na ostatní lidi v interakci s nimi (když s lidmi mluvím o sobě, když o sobě veřejně píšu, když se představuju někomu neznámému, když chci ve společnosti být viděn .....). To samo o sobě není nic špatného, je to zcela běžné a žádané - pokud bychom se skutečně pravdivě znali a mluvili o sobě jen pravdu. To ale nedělá téměř nikdo.

      My všichni (pokud nejsme toltéčtí lovci) při budování svého EGA prezentujeme navenek hlavně svou představu, jakými bychom být chtěli - a ne to, jakými doopravdu jsme. A protože si o sobě vymýšlíme - a ti druzí vidí realitu - tak musíme použít svou vnitřní sílu (přesvědčivost, taktiku, charisma, dovednost předstírat a lhát ....) k tomu, abychom ostatní přesvědčili, že nás nevidí správně, že to my máme o sobě ty správné představy. Ale protože si to jen nalháváme, tak čím větší lež vybudujeme, tím víc energie s ní svážeme - denně musíme svou přetvářku udržovat v očích všech ostatních.

      Dám osobní příklad : Lyžoval jsem naposled jako dítě a nemám k lyžování žádný vztah, prostě mě to nechytlo. Pokud na dotaz, zda dobře lyžuji, odpovím "ne, neumím to, nelyžuji, nijak mě to nebere", budu pravdivý, nepotřebuju to nijak obhajovat, hned to zas pustím z hlavy a nedám tomu žádnou volnou energii. Pokud ale budu na někoho chtít udělat dojem a odpovím "jasně, lyžuju, rád a dobře", tak už se chytám do své vlastní pasti, protože další hovor na téma podrobněji nezvládnu, neznám technické fígle a podrobnosti, značky, vázání, vosky, oblečení, budu muset vyhýbavě zakrývat lhaní, budu si muset pamatovat, komu jsem v čem lhal, budu se muset vymlouvat, kdyby mě někdo chtěl na lyžování pozvat .... to mě bude stát opakovaně dost energie. Tento příklad je v podstatě maličkost, ale když si člověk z takových maličkostí vybuduje postupně falešný obraz sebe samého a chce, aby ho tak ostatní vnímali, musí tomu neustále věnovat obrovskou část své energie, aby si takovou falešnou iluzi udržel. Jako svobodný bojovník jsem se ale rozhodl na takovou hloupost, jako EGO, nedávat žádnou energii. Mluvím o sobě jen pravdu, na co nechci, prostě neodpovídám a co o sobě tvrdím, mohu kdykoli s klidem obhájit. Jsem v klidu a v pohodě, nic mě to nestojí.

       Mluvit o sobě jen pravdu neznamená o sobě říkat každému vše, člověk se skládá ze svých silných i slabých stránek, má na svém kontě dobré skutky i hříchy .... jde o to říkat to, co je pravda a jen to, co nám nevadí, když je řečeno veřejně - násobně je toto pravidlo důležitější na sociálních sítích - hodně lidí se sociálních sítích bojí, že se obrátí proti nim - a ano, pokud na sebe prozrazují vše, nebo si o sobě vymýšlejí lži, tak se to proti nim rychle obrátí. Pište jen to, co vám vůbec nevadí, že se dozví všichni okolo a co je pravda - a budete mít klid.

      Něco podobného, jako EGO je IMAGE (většinou u umělců, vůdců, nebo politiků) - u té ale i my víme, že není pravdivá, protože je to pečlivě vymyšlená a vystavěná role, póza, maska, kterou si na sebe sami sestavíme (nebo vám ji na míru ušije tým expertů) a denně ji musíme pracně udržovat - ale víme to - na rozdíl od obhajoby svého EGA, ve kterém klameme i sami sebe.

      Udržovat nepravdivé EGO, nebo složitou a pracnou IMAGE je energeticky vysoce náročné. Přitom je obojí jen iluzí, která se rozplyne v okamžiku, kdy jde o něco životně důležitého. Když vám doktor oznámí, že máte rakovinu, když se vaše dítě vážně zraní a leží v nemocnici, když vám tornádo rozmetá dům a vy přijdete o vše ..... kde je nějaké EGO, nebo IMAGE? Nedáte ani vteřinu času a zlomek energie na to, je hledat a dál obhajovat.

       Tím ale netvrdím, že je třeba se EGA, nebo IMAGE zbavit. EGO je prostě náš obraz o sobě, používáme ho v mnoha aspektech mezilidských vztahů, včetně pracovních, v konverzaci a pod ... Můžeme ho také popsat jako "náš OSOBNÍ PŘÍBĚH". Lovec síly, Tolték, jen ví, že dobré EGO je PRAVDIVÉ EGO - proto si dá práci s tím, zjistit, co je vlastně skutečně zač, kým je, co chce, jak jedná, co opravdu umí, nebo neumí, kam jde, co chce .... a když o sobě říkáme jen pravdu - a ta naše pravda se shoduje s tím, jak nás vidí a vnímají ostatní - odpadá jakákoli námaha s tím, své EGO pracně konstruovat, udržovat a obhajovat. Víme kdo jsme, tím je to dáno a není potřeba na to dál vynakládat (marnit) energii.

      V oblasti IMAGE pak to, co vystavíme, pokud to potřebujeme (jako umělci například), berme jako to, co to je - role, divadlo, póza - berme to s humorem, nadhledem a s lehkostí. Nicméně sám život ukazuje, že umělci, kteří si kariéru postaví jen na vykonstruovaném IMAGE, mají většinou krátkou životnost, ale umělci, kteří staví na pravdivém talentu a každodenní dřině a jsou sami sebou, mají třeba pomalejší rozjezd, ale udrží si respekt a věrnost fanoušků hodně dlouho. Falešné IMAGE dnes vidíme především v politice, ve které každý předstírá, že je někdo jiný, než ve skutečnosti je. Pokud navíc takový politik sám sebe budováním vymyšleného IMAGE obalamutí natolik, že sám sobě uvěří, je na něj smutný pohled. Veškerá jeho energie jde jen na udržování jeho pošetilosti - to je promarněný život - nic víc, nic méně.

      Tolték, který chce o nejvíce své energie osvobodit od takových pošetilostí, které nepotřebuje, pak o sobě mluví co nejméně - vědomě maže své EGO, až nezbude nic, co by bylo potřeba obhajovat. Čím méně o vás ostatní vědí, tím méně se musíte vy v jejich očích udržovat, potvrzovat a obhajovat. To vám dá nejen úsporu volné energie, ale i svobodu se chovat jak chcete vy sami - ne jak to od vás očekávají ostatní. Pokud druzí neví, kdo jste, můžete být kýmkoli :-) Nejlépe jednoduše sami sebou ....

O dalších třech hlavních směrech, ve kterých lidí váží nejvíce energie :

BOJ O LÁSKU

VLASTNICTVÍ A MOC

VZPOMÍNKY NA MINULOST

 .... budu psát v další kapitole :  "Boj, moc a vzpomínky".

Pokud nemůžete, nebo nechcete zdlouhavě číst psaný text na tomto webu (bude ho opravdu hodně), najdete na každé stránce i audio verzi, kterou pro vás postupně namluvím. I já někdy rád zavřu oči a jen poslouchám - a někdy se zase po kouskách procházím textem, přemýšlím, vracím se ...