Urban fotografie 

Jak fotografovat a upravovat snímky opuštěných míst - Todd Sipes, Zoner Press Brno 2017   www.zonerpress.cz


Urban fotografie

Jak fotografovat a upravovat snímky opuštěných míst - Todd Sipes, Zoner Press Brno 2017 www.zonerpress.cz


      Působivé snímky interiéru i exteriéru opuštěných budov - to je podstatou "urban" fotografie, neboli UrbExu (urban exploration - prozkoumávání starých opuštěných objektů). Oč jednodušeji to zní, o to složitější je takové snímky pořídit. Urban fotografie je především výzva: fotografuje se v nepřístupných a tmavých prostorách, v neznámých podmínkách a často na místech, kde je potřeba věnovat maximum pozornosti i vlastní bezpečnosti.
     Velmi důležitou roli pro pořízení zajímavých snímků hraje důkladná příprava vzhledem k omezenému času, který obvykle na fotografování je. Todd Sipes vás ve své knize provede vším, co by fotograf, který se chce urban fotografii věnovat, měl znát, počínaje kompozicí přes vlastní fotografování až po závěrečné úpravy snímků.
     ..................
      Opuštěné a zchátralé budovy poskytují fotografům hojnost zajímavých námětů pro focení, ale není to pro každého. Pro autora knihy je urban Exploration takový heavy metal fotografického světa. Je agresivní, náročný na provedení a často se setkává s nepochopením. Je to žánr, který vyzkouší jen málokdo z fotografů. Když většina lidí vezme do ruky fotoaparát, chtějí fotit jen své děti, květiny, krajinky, jídlo atp ... prostě normální věci.  Urbex vyžaduje mnohem víc zaujetí pro věc, dát dohromady všechno to extra vybavení, najít opuštěnou budovu, vymyslet, jak se dostat dovnitř bez toho, abyste si ublížili a pak fotit, zatímco budete zápasit s mnoha fotografickými proměnnými.
........................
       Píšu tuto knihu, protože jsem nikdy neviděl příručku ve stylu "Jak fotografovat ...", určenou přímo pro fotografování urban exploration. A protože to je unikátní žánr fotografie, myslím si, že si svou vlastní knihu zaslouží. Mějte na paměti, že spousty skvělých fotografů urbexu nejspíš budou mít vlastní tipy a triky. I když je tato příručka založená výhradně na mých osobních zkušenostech, myslím, že opravdu může komukoli pomoci zlepšit se v urbexové fotografii.
...................
       Co se týče informací, které najdete v této knize, jsem ten typ člověka, který chce znát základní postup jak se dostat z bodu A do bodu B. Nechci se přehrabovat tunami zbytečných informací, abych zjistil, jak všelijak je možné to udělat. Když jsme si tohle ujasnili, provedu vás základy, které jsou potřeba na každém kroku na cestě urbexu.
     Vysvětlím, jak se na fotografování připravit, co si vzít s sebou, jak se obléci i na jakých místech fotografovat, jak se na nich chovat, aby to bylo bezpečné pro vás a aby místo zůstalo zachované v tom stavu, v jakém jste do něj vstoupii. Pro urban fotografii je důležitá práce se světlem - jde o to, jak fotografovat v různých podmínkách a to s důrazem na působivou kompozici výsledného snímku. Další části knihy se věnují detailně úpravám snímků za použití aplikací Adobe Photoshop a Lightroom a programů jako Nik Collection, On1, Photomatix a další.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :