Údery, bloky, kopy, kombinace

Každý bojový styl je pro něco určen - některý je sportovní a je určen pro soutěže, jiný tradiční a oslavuje staré školy a krásu jejich dovednosti a umění, jiný je určen pro armádu a vojáky v bojových podmínkách, jiný zase pro kontaktní souboje v rinu, či kleci - a sebeobrana je určena pro reálné situace na ulici, v terénu, doma, na schodech, ve vlaku ... kdy je třeba odvrátit náhle vzniklou a neodvratnou agresi - odvrátit útok a přivolat pomoc, nebo utéci. Tomu jsou přizpůsobeny i základy boje - co nejpraktičtější a co nejjednodušší.


     Základní blok předloktím, kterým si chráníme hlavu před údery ze strany - před fackou, pohlavky, ale i silnějšími útoky pěstí. S blokem, který kryje celou hlavu, se tělo stáhne do obranného střehu, sníží se v těžišti, ale zůstane rovné ve svislé ose - pokud ustupujeme, tak děláme kroky, nezakláníme se (ztráta rovnováhy).

Velice jednoduchý (a velice účinný) úder spodní plochou dlaně do brady útočníka zespodu - nejde ani tak o silný údery, ale o tlak dlaní na bradu nahoru, přes hlavu a dozadu, čímž je útočník vyveden z těžiště a snadno jde do pádu vzad na zem (při tréninku opatrně, pomalu).

Doporučená a zajímavá videa s tématikou sebeobrany a survivalu z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :