Toulky po Provence

Jaroslava Dvořáková, Nakladatelství Fragment, Albatros média a.s.  2014


     Provence, jeden z nejkrásnějších regionů Francie. Vydejte se na cestu krajem provoněným levandulí, tymiánem a mořem. Čeká vás jižní slunce, milí lidé, krásná příroda a bohatá historie.

     Jaká je historie Provence? Původně se jednalo o pruh území podél Středozemního moře v oblasti Lví zátoky (Golfe de Lion) zhruba od Perpignanu přes deltu řeky Rhony a Marseille až téměř k Toulonu. Římané nikdy nedali této jižní části Francie žádný název tohoto regionu, který se dnes nazývá Provence.

      Kde je Provence nyní a jak je rozdělena?  Region Provence-Alpes-Cote d´ Azur - jako největší samosprávní celek - je rozdělen do několika departmentů. Oblast Provence nejsou jen přímořská městečka a krásné pláže, patří sem i velmi navštěvovaný department Alpes-de-Haute-Provence. Pestrost tohoto regionu umožňuje každému splnit představu o krajině snů. Najdeme tu horské vrcholy dosahující téměř 4.000m, v zimě je v provozu 1.400 km alpských sjezdovek. Středisko La Grave je považováno za jedničku pro lyžování na běžkách. Nachází se zde 20 středisek s charakterem horských vesniček a samozřejmě nechybějí ani upravené běžecké tratě v délce 1.000 km. A to bychom v této oblasti jistě nečekali! Léto je především ve znamení pěší turistiky. Můžete tu nalézt 6.800 km značených cest, ale i milovníci horských kol si tu taky přijdou na své. V létě po dobu jednoho týdne je jim vyhrazeno dokonce 5 horských průsmyků. Horské bystřiny zase lákají ke sjezdům na raftech, nafukovacích člunech, či kánoích. V tomto departementu můžeme navštívit i jednu raritu - největší umělou nádrž v Evropě - jezero Serre Poncon, které patří mezi velmi oblíbená místa nejen místních surfařů.


Nakladatelství Fragment, Albatros média 2014

www.fragment.cz     www.albatrosmedia.cz

 recenze zveřejněna 3. dubna 2017