Toulky po Provence

Jaroslava Dvořáková, Nakladatelství Fragment, Albatros média a.s.  2014   www.albatrosmedia.cz


Toulky po Provence

Jaroslava Dvořáková, Nakladatelství Fragment, Albatros média 2014

www.fragment.cz     www.albatrosmedia.cz

recenze zveřejněna 3. dubna 2017

     Provence, jeden z nejkrásnějších regionů Francie. Vydejte se na cestu krajem provoněným levandulí, tymiánem a mořem. Čeká vás jižní slunce, milí lidé, krásná příroda a bohatá historie.

     Jaká je historie Provence? Původně se jednalo o pruh území podél Středozemního moře v oblasti Lví zátoky (Golfe de Lion) zhruba od Perpignanu přes deltu řeky Rhony a Marseille až téměř k Toulonu. Římané nikdy nedali této jižní části Francie žádný název tohoto regionu, který se dnes nazývá Provence.

      Kde je Provence nyní a jak je rozdělena?  Region Provence-Alpes-Cote d´ Azur - jako největší samosprávní celek - je rozdělen do několika departmentů. Oblast Provence nejsou jen přímořská městečka a krásné pláže, patří sem i velmi navštěvovaný department Alpes-de-Haute-Provence. Pestrost tohoto regionu umožňuje každému splnit představu o krajině snů. Najdeme tu horské vrcholy dosahující téměř 4.000m, v zimě je v provozu 1.400 km alpských sjezdovek. Středisko La Grave je považováno za jedničku pro lyžování na běžkách. Nachází se zde 20 středisek s charakterem horských vesniček a samozřejmě nechybějí ani upravené běžecké tratě v délce 1.000 km. A to bychom v této oblasti jistě nečekali! Léto je především ve znamení pěší turistiky. Můžete tu nalézt 6.800 km značených cest, ale i milovníci horských kol si tu taky přijdou na své. V létě po dobu jednoho týdne je jim vyhrazeno dokonce 5 horských průsmyků. Horské bystřiny zase lákají ke sjezdům na raftech, nafukovacích člunech, či kánoích. V tomto departementu můžeme navštívit i jednu raritu - největší umělou nádrž v Evropě - jezero Serre Poncon, které patří mezi velmi oblíbená místa nejen místních surfařů.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :