Tajný život Hollywoodských hvězd

Frédéric Martinez  -  Nakladatelství Brána  2016


Nakladatelství Brána 2016

www.brana-knihy.cz

Šest hereček. Šest hollywoodských hvězd. Šest idolů dvacátého století.

Ava Gardnerová

     Ava se narodila v Severní Karolíně a vyrostla v Brogdenu, domově pro učitelky. Otec Jonas byl zaměstnaný jako metař. Ava prožila divošská léta, kdy běhala bosa mezi tabákovými plantážemi. Prala se, lezla po stromech, vyšplhala na vodárnu, v lesním příšeří byla jako doma, popelila se v prachu. Stýkala se s místními výlupky, tropila s nimi kdejaké nepravosti. Naučila se kouřit a mluvit sprostě. Dětství budoucí Venuše bylo jak z románu Marka Twaina.

Grace Kellyová

     "Zatímco by se muži bili v souboji, já jsem se měla jen převlékat z jednoho kostýmu do druhého, být hezká a hrát zamilované mladé bláznivky. Nejmíň osm osob mne pronásledovalo - stařec, lupiči, cikáni - a na každé levé stránce scénáře bylo jen : "vezme svou šperkovnici a prchá". Věděla jsem, že by mě ta absurdní slátanina k smrti nudila".

Ingrid Bergmanová

     David O. Slznick, proslulý producent filmu "Jih proti Severu", ji nevyčmuchal ani na dně sklenky ginu, ani aquavitu, ale ve filmu "Intermezzo" Švéda Gustafa Molandera. Ingrid Bergmanová v něm hrála k zbláznění zamilovanou klavíristku. Selznickovi se její hra zalíbila a chtěl zjistit, jak bude hrát v Hollywoodu. Mladá adeptka Movielandu odjela ze Stockholmu a dobyla Ameriku.

Rita Hayworthová

     Ze začátku byla tmavovlasá. Plachá, uzavřená. Měla husté obočí, kulatou tvář, byla španějský typ. Jmenovala se Margarita Carmen Cansino. V Carnegie Hall v New Yourku podupávala na parketu, klapala kastanětami, cvakala podpatky a když zavířila sukněmi, publikum bylo unešené. Všichni tleskali. To jí byly čtyři roky.

Audrey Hepburnová

     Byla vysoká, vytáhlá, všechno na ní bylo dlouhé, měla dlouhé nohy, dlouhý krk, dlouhý nos, žádná prsa a pod hustým obočím obrovské oči, které v obličeji dominovaly. Byla kultivovaná a líbila se, aniž se o to musela snažit. Její síla spočívala v šarmu. Byla elegantní. Byla dobře vychovaná, uměla několik jazyků, byla distinguovaná. Její matka byla nizozemská baronka Ella Van Heemstra.

Marilyn Monroeová

     "Chceš mě vidět jako Marilyn?"  Takhle se zeptala mladá žena přítelkyně, který ji doprovázela do jejího apartmá ve Waldorfu Astoria. Všimla si nás, když jsme na ni u hotelu čekali. Vzpomíná si na to přítelkyně Susan Strasbergová : "Jako kdyby přepjala nějaké vnitřní zařízení, otočila vnitřní knoflík a šup! Najednou to nebylo děvče, se kterým jsem právě byla na procházce, byla to "Marilyn Monroeová", nádherná, vstřícná k veškerému svému publiku. Každý za ní otočil hlavu. Lidé se kolem nás tlačili. A ona se usmívala jako děcko."