Tajný závod o měsíc

Karel Pacner, Nakladatelství Albatros média a.s. 2017


Nakladatelství Albatros média a.s.  2017

www.albatrosmedia.cz

     V únoru 2017 oznámil americký podnikatel Elon Musk, že koncem roku 2018 vyšle pod vlajkou NASA k obletu měsíce dva turisty a oba už složili zálohy na tuto cestu. Též Donald Trump pověřil Výbor pro vědu, techniku a kosmonautiku Sněmovny reprezentantů připravit koncept nové kosmické politiky. S jakým výsledkem? "Hlavním cílem NASA by měl douhodobě být výzkum naší sluneční soustavy lidmi. To samozřejmě znamená let na měsíc ...!" Kosmické výpravy na Měsíc se vracejí ... a vrací se i historie?

     Americký prezident John Fitzgerald Kennedy už v roce 1961 slavnostně vyhlásil, že do konce desetiletí přistane americký občan na Měsíci, a to se zdařilo. Proč si USA vytyčily tento cíl? "Pokud chceme vyhrát boj, který nyní probíhá ve světě mezi svobodou a tyranií, musíme vzít v úvahu, jaký vliv měl úspěšný Gagarinův let, či Sputnik v roce 1957 na myšlení lidí všude tam, kde se rozhodují, jakou cestu si nakonec vyberou," prohlásil tehdy Kennedy. Dobývání vesmíru se stalo tajným soubojem vědy a techniky dvou světových velmocí, dvou společenských systémů - demokracie a totality. A tento souboj prohráli Sověti. Nepředznamenal opravdu souboj o dobytí Měsíce výsledek studené války o jedno dvacetiletí později?

     V knize "Tajný závod o Měsíc" autor, který je nejpřednějším českým popularizátorem vědy, především kosmonautiky a též byl osobně přítomen na startu Apolla 11 na mysu Canaveral v roce 1969, v mnoha směrech nově vykresluje dění ve Spojených Státech a v tehdejším Sovětském Svazu - dvou táborech, které spolu svedly nevyhlášený závod o to, kdo bude první na Měsíci. Při analýze tehdejšího stavu a plánů kosmických výzkumů obou zemí čerpal z nedávno odtajněných materiálů a poutavě líčí ve všech souvislostech události, včetně náhlých obratů tajného souboje.