Suburbicon: Temné předměstí

režie : George Cloone,  distribuce :  Biosco, premiéra : 9. 11. 2017


Režie: George Clooney

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen, George Clooney, Grant Heslov

Kamera: Robert Elswit

Střih: Stephen Mirrione

Hudba: Alexandre Desplat

Výprava: James D. Bissell

Kostýmy: Jenny Eagan

Producenti: George Clooney, Grant Heslov, Teddy Schwarzman

Hrají:

Matt Damon: Gardner Lodge

Julianne Moore: Rose / Margaret

Oscar Isaac: Roger

Glenn Flesher: Ira

Alex Hassell: Louis

Noah Jupe : Nicky

Megan Ferguson: June

Michael D. Cohen: Stretch

Gary Basaraba : strýc Mitch

Karimah Westbrook: paní Meyers

Leith M. Burke: pan Meyers

a další...

     Komedie, která pro naprostou většinu hlavních postav skončí jejich smrtí, která je na pozadí maloměšťácké a rasistické Ameriky 50.let asi jedinou příležitostí k úsměvu diváka.

                                                                Jaroslav Polák, ředitel NET-TV Mozaika EU

      V 50. letech je život v prosluněném středo-americkém městečku Suburbicon bezstarostný a idylický. Malebné domky s upravenými trávníky jsou dokonalým místem pro šťastné rodiny. A taková je i rodina Gardnera Lodge. Tedy alespoň navenek.

      Jedné noci vše změní vloupání do jejich domu. Gardnerova manželka Rose je zavražděna. Policie velmi rychle zatkne podezřelého. Ale když dojde na stanici k identifikaci, Gardner pachatele neoznačí. A možná pro to má dobrý důvod. Podezřelým z brutálního činu je totiž lichvář, který má na starost klienty, kteří své dluhy mafii neplatí včas.

     Gardnerovo rozhodnutí spustí řetězec podezírání, vydírání, násilí a pomsty.

     Původní scénář černé kriminální komedie Suburbicon: Temné předměstí napsali již v 80. letech Joel a Ethan Coenovi. Režie se ujal George Clooney, který se podílel i na konečné verzi scénáře. V hlavních rolích excelují držitelé Oscara - Matt Damon (Dobrý Will Hunting, Marťan) a Julianne Moore (Pořád jsem to já, Hodiny).

     Po druhé světové válce se střední třída v Americe stěhovala na předměstí - idylické, cenově dostupné domy, předměstí tvořila svým způsobem propojenou komunitu. Pro mnohé se americký sen o vlastnictví domu stal poprvé realitou.

     "Po válce jste si mohli koupit pěkný dům s garáží a dvorem. Mohli jste dostat dobrou práci, žít v příjemném prostředí a založit rodinu, pokud jste byli bílí," říká Clooney. "Co je zábavné, je odstranit tu vnější vrstvu z dokonalého domácího života a vidět, na jak ošklivé věci můžete narazit."

     "George (Clooney) a já jsme psali scénář založený na událostech, které se odehrály v Levittownu v Pensylvánii," říká scenárista Heslov. "Při našem výzkumu George narazil na dokument z roku 1957 s názvem Krize v Levittownu. Je to pravdivý příběh toho, co se stalo, když se William a Daisy Meyersovi stali první afroamerickou rodinou, která se přestěhovala do Levittownu."

      "V den, kdy se Meyersovi nastěhovali, obešel pošťák všechny domy v Levittownu a každého se zeptal, jestli už se setkal s novými sousedy," vypráví Clooney. "Večer se před domem Meyersových sešlo asi 500 lidí, kteří křičeli rasové urážky, pověsili vlajku Konfederace a spálili kříž na trávníku."

      V době, kdy Clooney pracoval na nápadu ohledně Levittownu, si vzpomněl na scénář, který mu bratři Coenovi poslali někdy v roce 1999 pod názvem Suburbicon. "Byla to černá komedie s thrillerovými prvky, s podobným tématem jako Fargo a Po přečtení spalte. Nešťastné postavy, které činily opravdu špatná rozhodnutí. Mysleli jsme si, že bychom chtěli udělat něco trochu méně zábavného a mnohem rozhněvanějšího. Myslím, že je teď dobrý čas na film, který působí rozzlobeně," dodává Clooney.