Strava - vaření, recepty, zdravá strava, různé dietní recepty, rozdělení potravin, surovin, bylin, recenze kuchařek a pod.


      Zdraví a nemoce, které souvisí s tím, co jíme, jsou dnes absolutně nejožehavějším tématem číslo jedna. Zatímco receptáře velkých médií jsou poplatné módě, nekonečnému vaření "celebrit" a kuchařským reality show, ve kterých jde o vše jiné, jen ne o zdraví lidí - dobré rady lékařů, odborníků na stravu, léčitelů - jsou sice všude na internetu a v knižních publikacích - ale jsou většinou opomíjeny a nebrány v potaz. Souvisí to i s tím, že naše běžné stravovací návyky Evropanů a zejnéma Čechů jsou na hony vzdáleny tomu, co je nám jako zdravé jídlo předkládáno - a různé moderní směry, jako raw a paleo a podobně jsou brány jako něco exotického, co nebereme vážně.

      Jsme zvyklí na obalované a smažené řízky, kapry, sýry, bramborovou kaši, knedlíky, bůček a jitrnice, držkovou polévku, hovězí guláš, pivo, vepřo-knedlo-zelo. Ale je to opravdu nezdravé? A je zdravé jídlo opravdu zdravé?

      Pojem "zdravé jídlo" má dokonce dnes úplně jinou rovinu než to, zda jíme maso, nebo zeleninu, rýži, nebo luštěniny, broskve, nebo bůček s knedlíkem. Naše potraviny totiž už vůbec nemají svou přirozenou skladbu, takže uvažovat v pojmech ještě nedávných doporučení, že jsou například mořské ryby zdravé, může být i životu nebezpečné - ryby by měly být zdravé, kdyby žily ve zdravém moři - dnes jsou ale nasycené těžkými kovy a chemií v takové míře, že jsou pro nás jedovaté. To stejné můžeme říci vlastně o všem, co jíme, to je ten největší průšvih této doby - vše je otrávené, jedovaté, chemizované, obrovská spousta toho, co jíme, je pouhá napodobenina jídla, vzniklá v laboratořích a vyráběná v chemičkách. Zelenina, ovoce, luštěniny, byliny - to vše by bylo zdravé, kdyby to zdravě vyrostlo - ale dnes je toto vše až po okraj plné pesticidů, jedovatých postřiků, chemických koktejlů z otrávěné půdy, vody i vzduchu, geneticky nekontrolovatelně přetvořené (nebo znetvořené). Stejně tak vše ze živočišné výroby je plné léků, hormonů, enzymů, odpadních látek a chemie, která by prostě ve zdravém mase, ať už rybím, drůbežím, vepřovým, hovězím, či jakémkoli jiném být neměla. Když ryba, kuře, kráva, nebo vepř jí jedovanou stravu, žije v otrávné vodě, pije otrávenou vodu, dýchá otrávený vzduch a ještě je krmeno stovkami chemických sloučenin - jak by asi mohlo být jejich maso zdravé, i kdyby ještě před sto lety zdravé bylo? Nakonec je úplně jedno, jaké stopové látky, vitamíny a minerály ta která potravina původně obsahovala nebo třeba ještě i obsahuje, když jsou všechny bez výjimky těžce poškozené, zmutované, jedovaté a možná nevratně zničené.

      Proto budeme na internetové televizi Mozaika svobodně vařit a natáčet videorecepty na nejrůznější druhy jídel, včetně těch rádoby "nezdravých" - ale budeme se snažit vědomě, systematicky a cíleně snižovat hladinu přidaných jedů, léků, kovů, barviv, chemických ochucovadel, kypřidel a stabilizátorů, hormonů a všeho ostatního. Půjdeme vám, našim divákům, příkladem v tom, co můžete dělat vy sami. To je nejdůležitější krok této doby, protože pokud budete kupovat chemicky vyrobené, nebo poničené hotové jídlo z továren, jíst nekvalitní, náhražkové a znečištěné potraviny z fastfoodů - nemá žádný smysl se zaobírat ničím ohledně zdravé stravy, jejího složení a jemného vyvážení - protože my nejíme přirozené jídlo, my jíme jedy, jíme ubohé náhražky a napodobeniny jídla, jíme ochucenou a vyleštěštěnou špínu, plíseň, hnilobu, jíme chemii v takové míře, že už nikdo neví, co by to s námi mohlo udělat.

      Každý může něco udělat s tím, co si vkládá do úst, jakékoli výmluvy jsou jen výmluvy z lenosti, nebo setrvačnosti naučeného poslušného občana, dobrovolně nechávajícího se trávit jedovatým jídlem a draze za něj platit - aby byl co nejdříve nemocný a to, co mu zbylo, ještě odevzdal farmaceutickému průmyslu za chemii, kterou by nikdy nepotřeboval, kdyby odmítl jíst chemii už v jídle.Navštivte i naše Facebook skupiny, věnované dobrému jídlu, kvalitním surovinám, dobrým a nápaditým restauracím i hotelům, ubytování, kávě a pod ... a zejména videoreceptům inspirovaným tím nejlepším z celého světa - komunikujte, sdílejte, klaďte otázky, odpovídejte, zveřejňujte fakta i své názory :


Jiná zajímavá a doporučená autorská videa z produkce NET-TV Mozaika EU: