Stalinova dcera

Rosemary Sullivan,  Nakladatelství Motto, Albatros média a.s.  2017


recenze zveřejněna 22. března 2017

     Světlana Allilujevová - narodila se roku 1926 a mládí strávila ve zdech Kremlu ve stínu svého otce, tehdejšího neomezeného vládce Sovětského svazu Josifa Vissarionoviče Stalina. O osmdesát pět let později zemřela v Americe jako osamělá stařena jménem Lana Petersová.

     Jaké byly osudy této ženy, se pokusila vylíčit Rosemary Sullivan, která svou knihu přiravila na základě studia archivů FBI, CIA i ruských státních archivů a především v úzké spolupráci se Světlanou a její dcerou Olgou. Kniha směla být vydána až po Světlanině smrti.

..............

     "Můj drahý papočko, moje štěstí, ahoj. Jak žiješ, můj drahý tajemníku? Já se tu mám dobře ... Ale stýská se mi po Tobě ... Když mi to dovolíš, mohla bych za Tebou na dva nebo tři dny přiletět ... Ve městě se mi moc nelíbí ... Nevím proč, ale je tady mnoho slepců .... Každý pátý člověk je nějak postižený. A do toho spousta chudáků a darebáků. Během války přijela do Kujbyševa hromada lidí z Moskvy, Leningradu, Kyjeva, Oděsy a dalších měst a místní se k nich chovají s neskrývanou záští ... A teď přijde Hitler a celé to tu vybombarduje ... Tati, proč Němci pořád přicházejí? Kdy jim dá někdo konečně co proto? Nemůžeme jim přece vydat všechny naše průmyslové oblasti. Tati, chci Tě požádat ještě o jedno. Jašova dcera Galječka je právě v Soči ... Byla bych moc ráda, kdyby se Galječka směla přestěhovat sem ke mně. Nikoho teď nemá .... Ještě jednou Tě mnohokrát, mnohokrát líbám. Světlanka."

.................

      Kniha ukazuje těžký život "kremelské princezny", která sice netrpěla hladem a pronásledováním, jako miliony obyvatel Sovětského svazu v době kruté vlády jejího otce, přesto se ani jí nevyhnuly těžké ztráty. Přišla téměř o všechny, které milovala, včetně matky, která spáchala sebevraždu, strýců a tet, pohlcených tragédií politických procesů a milence, který byl poslán na Sibiř. Plný rozsah otcových zločinů však poznala až po jeho smrti. V roce 1967 utekla do USA a za sebou nechala dvě děti. Její nový život však nebyl šťastný, stále zůstávala vězněm svého původu a jen málokdy našla přátele, kteří by v ní viděli jen Světlanu a ne Stalinovu dceru.

Nakladatelství Motto, Albatros média a.s.   2017

 www.motto.cz
  www.albatrosmedia.cz