Špion za miliardu dolarů

David E. Hoffman - Nakladatelství C-Press Brno, Albatros média a.s.  2017


Špion za miliardu dolarů je skutečný příběh Adolfa Tolkačeva, jednoho z nejcennějších špionů americké CIA.

     Dne 10. prosince 1977 stál na rohu ulice nedaleko jednoho z moskevských tržišť muž, který kdysi na čerpací stanici oslovil Fultona a sledoval poznávací značky všech projíždějících aut. Jeho cílem bylo najít předponu D-04, kterou byla označena vozidla amerických diplomatů.

     Bylo tomu již více jak rok, co při poslechu vysílání Hlasu Ameriky na krátkých vlnách rádia ve svém bytě slyšel překapivou zprávu. Dozvěděl se tehdy, že pilot sovětského letectva Viktor Ivanovič Bělenko přeletěl ve své stíhačce MiG-25 ze sověské letecké záklany na Dálném východě na jedno civilní letiště v Japonsku, kde požádal o azyl.  Šlo o velmi odvážný počin a Bělenko získal azyl ve Spojených Státech. Jako přeběhlík Bělenko Američanům předal překvapivé nové podrobnosti o této obávané a tajemné sovětské stíhačce, která byla zkonstruována s cílem sestřelit ambiciózní průzkumné tryskové letadlo SR-71 "Blackbird". V Japonsku navíc americko-japonský tým odborníků rozebral Bělenkovo letadlo, což pomohlo odhalit další tajemství, zejména pokud jde o radar a elektrotechniku letadla.

..................................

     80. léta, období vrcholící studené války. Šéf moskevské rezidentury CIA tankuje benzín do svého auta, když k němu přistoupí neznámý cizinec a vhodí mu na sedadlo obálku. Tím neznámým cizincem je Adolf Tolkačev, špičkový konstruktér leteckých radarů, který se právě pokusil poprvé kontaktovat nepřátelskou stranu. CIA se oprávněně domnívá, že jde o provokaci sovětské rozvědky, ale když se pokusy o navázání kontaktu několikrt opakují, změní názor.

Nakladatelství C-Press, Albatros média  2017
www.albatrosmedia.cz