Špicberky, království ledních medvědů

Jan Šťovíček, nakladatelství Brána 2017


     "Karas, žhavíme!"  Kreuz zahajoval každý den vždy stejným válečným pokřikem, když zapaloval vařič a Střep většinou pojal Kreuzovo "žhavení" jako výzvu k závodu, kdo bude mít uvařeno první, přičemž se mi nepodařilo mu vysvětlit, že je výhodnější mít uvařenou dřív kaši než čaj, protože ta rozhodně nevychladne tak rychle.

.............................

     Za sedlem začínal dlouhatánský Wahlenbergův ledovec a velice pozvolně klesal k moři. Moře! V podstatě všechny ledovce na této straně Země Oskara II. klesaly vějířovitě anebo rovnoběžně k Isfjordu, respektive k některému z bočních fjordů. Sveabreen nebyl výjimkou, ale protože včera byla mlha, moře jsme nezahlédli.

............................

     Šest zkušených cestovatelů, horolezců a lyžařů se po pěti letech příprav vydává na Špicberky, aby zjistili, že je všechno jinak. Plachetnice, která je měla přepravit přes polární moře, nejspíš vůbec neexistuje, tolik testovaná lyžařská vázání praskají mrazem a celkový střet s realitou polárních ostrovů je mnohem tvrdší, než si kdo představoval. Na pět set kilometrů dlouhé cestě po ledových pláních, fjordech i horách se tak záhy obnažují nečekané a netušené charakterové vlastnosti členů expedice, za níž se navíc pomalu začíná plížit hlad, protože ztráta lodi je donutila omezit zásoby potravin.

Nakladatelství Brána 2017

 www.brana-knihy.cz