Sparring - získáváme bojové reakce

Bojovník musí být schopen používat dobře naučené základní pohyby a jejich kombinace v toku reálného bojového střetu - a ten je pokaždé jiný, nikdy se neopakuje a nikdy se neodvíjí tak, jako při nácviku. Proto je sparring, tedy cvičný volný souboj, tím skoro nejdůležitějším prostředkem výuky reálné pouliční sebeobrany - protože teprve v souboji zjistíte, zda vůbec a jak rychle umíte reagovat na útoky a používat své sebeobranné prvky a techniky, které jste se naučili a drillovali.


     Sparring je velmi důležitou tréninkovou metodou pro nácvik sebeobrany a bojových umění obecně a v přeneseném významu jej vlastně používají úplně všechny druhy sportů - fotbalisté jezdí hrát "přáteláky", tanečníci jezdí na workshopy ... všichni vědí, že opakování a procvičování ukládá do pohybové paměti a přímo do těla instinkty a instinktivní reakce, na které v reálném dění není čas myslet v hlavě. Fotbalista najednou dostane vhodnou přihrávku a jeho vytrénované tělo prostě kopne ve zlomku vteřiny tou správnou technikou míč do protivníkovy brány. To je vše, hlava se nestíhá účastnit.

     V boji je toto instinktivní jednání dovedeno na nejvyšší úroveň, vše je rychlé, nic se neděje podle naučených schemat, každý boj, každá situace, každý soupeř je jiný a je potřeba uvolnit mysl, zbavit se stressu a emocí a nechat naučené tělo, aby bojovalo samo - pokud jste do něj před tím tréninkem vložili to, co jste měli - neprve základní pohyby a principy, pak množství kombinací a technik a nakonec sparringem reakce, instinkty a automatizované provazování pohybů. Už neřešíte, kde máte mít těžiště, kde se nadechnout a kde vydechnout, jak si krýt citlivá místa, čím udeřit, čím kopmout a jak přitom propínat nohu, nebo se vytáčet v bocích, to už vaše tělo umí - a je čas to začít praktikovat a používat.

Doporučená a zajímavá videa s tématikou sebeobrany a survivalu z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :