Španělská chřipka

Harald Salfellner,  Nakladatelství Vitalis 2018      www.vitalis.cz


      Před sto lety, když se krvavý zápas národů po čtyřech letech chýlí ke konci, nabývá na obrátkách smrtonosná epidemie - pověstná pandémie španělské chřipky. Armáda mrtvých narůstá každý dnem, po desetiletích budou epidemiologové mluvit o 20 až 50, někteří dokonce o 100 milionech obětí chřipky na celém světě. Počet vyhaslých lidských životů tak vysoce překračuje krvavou daň, kterou si vybrala celá světová válka. Právě včas ke 100. výročí pandemie předkládá historik lékařství Harald Salfellner bohatě ilustrovanou publikaci, jež dnešnímu čtenáři tuto epidemii přibližuje v jejích globálních souvislostech a dopadech. Ve 30 kapitolách líčí autor nejasný původ nemoci, průběh jednotlivých vln i klinický obraz obávaných zápalů plic, proti nimž jsou lékaři tehdy prakticky bezmocní.

...............................................

      Začátkem října je ministr Horbaczewski znovu dotazován, zda tato nemoc přece jenm není nějaký druh plicního moru. Ministr zdůrazňuje trpělivě s odkazem na Ghonovu expedici, že se v žádném případě nejedná o mor, nýbrž o těžké případy chřipky, které svým průběhem mor připomínají.

...............................................

      Se svými více než 250 vyobrazeními je tato publikace o španělské chřipce nejen první kronikou této epidemie v češtině, nýbrž i fascinující cestou časem na osudová dějiště této nevětší zdravotní katastrofy v dějinách lidstva.


Nakladatelství Vitalis 2018     www.vitalis.cz