Spáčův hrad

Barbara Erskinová, Nakladatelství Brána 2017Nakladatelství Brána 2017
www.brana-knihy.cz

     Když se Andy později vrátila do Spáčova hradu, ihned si všimla, že bliká světýlko na záznamníku. Našla na něm vzkaz od matky. "Drahoušku, zavolej mi, až budeš mít chviličku. Dostala jsem nápad, který by se ti mohl zalíbit".

      Andy se posadila a několik minut bezmyšlenkovitě zírala na aparát. Pak zvedla sluchátko. Kdysi byla přesvědčená, že ji s matkou spojuje telepatie, ale za ta léta, co žila s Grahamem, se spojení vytratilo. Když s ní teď její matka potřebovala mluvit, sahala po telefonu jako kdokoli jiný.

.......................

     Děj nového, již čtrnáctého románu oblíbené britské autorky se opět odehrává ve dvou časových rovinách - v současnosti a v neklidném 15. století. Hlavními hrdinkami jsou dvě mladé ženy z těchto rozdílných období - Andy a Catrin.

     V roce 1400 se na velšských hranicích schyluje k válce. Catrinin otec je věštec a hraje nebezpečnou hru v centru nelítostného boje velšských vzbouřenců s anglickým vojskem. Catrin, která má též věštecké schopnosti, je vyzvána, aby předpověděla osud Walesu. Místo budoucí nezávislosti země však vidí jen oheň a krev. Ví, že i její život bude ohrožen ...

      V roce 2015 odjíždí ovdovělá Andy do starého velšského domu, kde kdysi žala Catrin a kterému se po staletí říká Spáčův hrad. V samotě hor se snaží obnovit své síly, ale pokaždé, když zavře oči, vrací se ve snech do minulosti. Setkává se s dívkou Catrin a je stále víc vtahována do dávných dramat.
.................
      Přidržela ostří nožů nad plamenem svíce, potom je natřela měsíčkovou mastí a zabodla do včelího vosku smíchaného s ječnou moukou a zeměžlučí rozdrcenou na prach. Pak se vrátila do velké síně. Cítila v sobě ledový klid. Edmund, který ležel na pryčně u ohně, nebyl teď tím mužem, jejž milovala. Byl jako zraněné zvíře, podoben poníkovi, který se loni nabodl na ostrý kůl. Poníka zachránilatím, že mu ránu pomocí svých lektvarů vyčistila, zašila a namazala hojivou mastí. Poklekla teď vedle Edmunda s košíkem plným svých nástrojů a léků.
.................