Soběstačnost a přežití

Tuto rubriku začnu plnit články a videi v průběhu léta 2021 - děkuji předem za trpělivost i podporu ....


     Sebeobrana a přežití nouzových a krizových situací - to jsou témata, která jsou poslední dobou čím dál tím více aktuální.

       Co je vlastně "SEBEOBRANA"?  Většina lidí si pod tímto pojmem představí nějaký druh, či školu bojových umění - box, karate, Taekwon-do, Krav-Maga, Jiu-jitsu ..... ale sebeobrana, i když z podstaty a principů bojových umění vychází, není plnohodnotnou školou bojového umění, ani netrénuje závodníky pro bojové turnaje, nebo do ringu, ani nevychovává policisty, vojáky, či členy přepadových komand a zásahových jednotek.

      SEBEOBRANA je zvednutí našich vlastních instinktivních reakcí na ohrožení o "level" výš. Pohyby sebeobrany provádí podvědomě každé malé dítě, když má dostat pár pohlavků od táty za zlobení - prostě se skrčí, natočí se bokem a rukama si zakryje hlavu. Všechny děti to dělají stejně. My to na tomto webu jen dotáhneme dál a vylepšíme vás - stále to ale budou jen vaše základní obranné reakce.

     Sebeobrana a přežití nouzových a krizových situací - to jsou témata, která jsou poslední dobou čím dál tím více aktuální.

     Ve videích, která od léta 2021 postupně přitáčím, vám ukazuju, jak sám trénuju několik mladých žen - nehrají si na mistryně čehokoli, nemají za sebou několikaletý výcvik, samy se učí od začátku, krok za krokem, od jednoduchého postoje a pozice rukou přes bloky, údery a kopy, k jednoduchým protiútokům a následně kombinacím - až ke cvičnému sparringu, který vše "ukládá" a "programuje" do podvěmých reakcí těla. Ve všem se můžete dobře orientovat podle videí - natáčím je takpomalu a názorně, jako kdyby jste stáli vedle nás a já vám ukazoval, jak se máte učit. Videa jsou velmi jednoduchá, co video, to jeden pohyb, kombinace, nebo tréninkový dril. Jsou to výuková videa pro začínající, ne ukázky mistrů z bojových škol.

     Sebeobrana a přežití nouzových a krizových situací - to jsou témata, která jsou poslední dobou čím dál tím více aktuální.

       Při výuce vše praktikujeme lehce, bez agrese, či zbytečné síly. Nechci, abyste ji při svém tréninku používali a pravděpodobně si ublížili a přivodili zranění - předpokládám, že ani vy ani váš partner pro trénink nemáte žádné zkušenosti. Fyzická kondice a síla nikomu neuškodí - ale trénujte si ji v posilovnách, ve fitcentrech, nebo na trénincích silových bojových stylů a škol. Já si kladu za cíl pomalu, jednoduše, měkce a bezpečně do vás "naprogramovat" základní pohyby a návyky pro sebeobranu tak, aby se staly instinktivními - aby je vaše tělo provádělo samo. Se mnou se to budete jen učit podle názorných pomalých videí - v reálné situaci agrese už kombinace strachu, hněvu a adrenalinu dodá vašim pohybům i sílu, rychlost a důraz.

       Třetí rubrika je věnována sebeobraně pro muže/chlapce - opět jsou to základy pouliční sebeobrany pro širokou veřejnost, tedy ne pro profesionály, pro rváče, zápasníky, vojáky - ale pro normální kluky, kteří jsou třeba šikanováni staršími spolužáky, pro normální chlapy, kteří chtějí mít šanci nenechat se zbít, nebo chránit svou dívku, své dítě a pod ....

      V návazných rubrikách s videi "BODYGUARD COMBAT ART" pak kdo bude chtít, najde už výuku systému pro "pokročilé", tedy pro ty, kteří vstřebají základy prvních dvou kurzů a chtějí se učit a zdokonalovat dál - třeba proto, aby byli schopni ubránit sebe v náročnějších (brutálnějších) situacích agrese, nebo aby dokázali ubránit i své blízké - své děti, své rodiče, slabší spoluobčany. V BODYGUARD COMBAT ART vycházím ze základů japonských stylů (judo, jiu-jitsu, ninutsu) v kombinaci s krátkými údery a kopy z Wing Chun (Wing Tsun) Kung Fu.

      V rubrice "Jak přežít" budu postupně vkládat praktické rady, návody, zkušenosti i videa - jak přežít nejrůznější problémy, těžké životní situace, přírodní katastrofy i úskalí příliš složitého moderního světa a dalších věcí - třeba jak přežít pobyt v českém vězení :-)

       Poslední rubrika je věnována práci s energtickým tělem a aktivací jeho smyslů, schopností a sil pro použití ve zcela praktickém, dnešním životě.


Techniky sebeobrany pro muže

To, co se ženy učit mohou, ale není to nutné

Sebeobrana v obou výše uvedených základních kurzech je prioritně určena pro dívky a ženy - což neznamená, že by ji nemohli trénovat i dospívající chlapci a muži. Rozdíl je v podstatě v tom, že muže asi nebude nikdo sexuálně obtěžovat, nebo znásilňovat, ale spíš se ocitne v pěstním souboji, hospodské rvačce a pod přímým útokem pěstmi, kopy, nožem a pod ... což zase žena většinou nezažije. Zde tedy najdete další techniky a kombinace, určené spíše mužům (ale opět - klidně je mohou trénovat i ženy).

BODYGUARD COMBAT ART výcvik

Po zvládnutí základů sebeobrany pokračujte dál

Čím víc umíte, čím víc trénujete, tím větší šanci se ubránit máte a můžete i ubránit své blízké. V systému BODYGUARD COMBAT ART stále učím širokou laickou veřejnost, jen jdeme v technice víc do hloubky, než v obou základních kurzech, zvyšujeme rychlost, dynamiku, účinnost, nacvičujeme reakce a instinkty v obraně proti útokům se zbraní v ruce, proti více útočníkům, v nejrůznějších typech prostředí a terénu a pod ...