Šmuky po baronce z Levetzow

Karel Fryč, Nakladatelství Cattacan Praha  2019    www.cattacan.cz   https://www.facebook.com/nakladatelstvicattacan/

 

Šmuky po baronce z Levetzow

Karel Fryč, Nakladatelství Cattacan  Praha 2019 www.cattacan.cz


      Novela  Karla Fryče, vydaná v nakladatelství Cattacan Praha, v sobě sjednocuje dvojí příběh lásky. Jednoho milostného vztahu z těch nejproslulejších a jednoho milostného vztahu takzvaně obyčejného, běžného. Jaký je však mezi nimi rozdíl? Každý je prožíván intenzivně, každý je pro své účastníky osudový. Ulrike von Levetzow a Johann Wolfgang Goethe, hydroložka Doris Levecová a redaktor a fotoreportér Libor Výmarský. Začtěte se do jejich příběhů.


Dva nadčasové příběhy o planoucí lásce, o poutu mezi mužem a ženou, vyprávěné příjemně bohatou češtinou autora, s dotekem jedné z nejkrásnějších středovevropských kolekcí šperků s českými granáty - vede k zasnění, zamyšlení a probouzí touhu se opět - nehledě na věk - zamilovat.


      Šmuky  .....  Je to ošklivé počeštělé slovo z němčiny. Čili germanismus. DIe Schmucken jsou původně ozdoby, ještě spíš šperky, nebo klenoty. A já osel nezdvořilý, řeknu šmuky jen a jen z rozpustilosti, jen proto, že se to možná na obálce knihy bude dobře vyjímat.

      Vždyť je to ve skutečnosti zázrak, úžasný výtvor nejen lidských rukou, ale celé lidské představivosti! Nádherný skvost, šperk, nebo vlastně přenádherná souprava šperků, náramků, náušnic, spon, náhrdelníku a ještě dalších součástí. Jsou vytvořeny ze čtyř set šedesáti devíti českých granátů velikosti, které se už dnes nenalézají. Ten skvost všech skvostů jsem si vryl do paměti při letošní krátké možnosti spatřit jej na vlastní oči v mosteckém muzeu po restaurování týmem doktora Hanuse. Proslulé granátové šperky baronky von Levetzow.


       Mám-li být upřímná více, než ženy a dívky mé doby bývají, zpočátku jsem netušila ani v nejmenším, proč mne ten starý důstojný pán, kterému tu všichni projevovali neskonalou úctu, vůbec oslovuje, proč si mne vůbec všímá. Teprve později mě moje maminka zlatá vzala na celé dopoledne do vzdálené části zahrady a zde mi vysvětlila všechno, co bylo potřeba : kdo je to pan rada von Goethe, jakou ctí je pro nás pro všechny jeho přítomnost zde a jeho přízeň, i to, že se mu zcela zřejmě zalíbilo v mé společnosti a že mohu očekávat další jeho pozornosti.

      "Ale k čemu mi to bude, drahá matinko," ptala jsem se a ptávala jsem se pak často nejen jí, ale i sama sebe.


      Závěr knihy je doplněn odborným textem historika a archeologa Jiřího Šlajsny z Oblastního muzea a galerie v Mostě o historii unikátní kolekce šperků baronky Theodore Ulrike Sophie von Levetzow. Tato kolekce patří k jedné z nejkrásnějších ukázek středoevropské šperkařské práce 1. poloviny 19. století. Její unikátnost nespočívá pouze v nádheře zlatnické práce, či ve spojení s poslední múzou nesmrtelného Johanna Wolfganga Goetha, ale především v unikátním souboru 469 mimořádně velkých českých granátů.


       Karel Fryč (nar. 1959), dnes především fotograf a písař, absolvoval Filozofickou fakultu UK v roce 1984, tedy v době, kdy se ještě v univerzitní knihovně hledalo poctivě na katalogových lístcích, kdy leckdo věřil i veřejně hlásal, že komunismus může být vědecký a kdy "rýňák" výval v Blatničce dvojka za osm.

     Živil se lecčím, většinou však hubou. Nikoliv samozřejmě její krásou, nýbrž ohebností : za své původní předurčené povolání totiž považoval a považuje doteď učitelství a výchovu vůbec.

Doporučená a zajímavá videa z originální produkce NET-TV Mozaika - přihlašte si odběr našeho You Tube kanálu :