Slavné ženy Francie

Hana Kneblová  -  Nakladatelství Brána  2017


     V dějinách Francie najdeme mnoho výjimečných žen, jejichž jméno se zapsalo do dějin. A právě o nich vypráví tato kniha.

     Dozvíte se v ní, že francouzská národní hrdinka Jana z Arku byla upálena jako čarodějnice a kacířka, ale poté byla rehabilitována a svatořečena. Désirée Claryová byla zasnoubená s Napoleonem, ale když se oženil s jinou ženou, provdala se za generála Bernadotta a stala se švédskou a norskou královnou. Možná vás překvapí, že ostatky Bernadetty Soubirousové, vizionářky z Lurd, jsou mnoho let po její smrti stále neporušené a proto se zdá, že tato světice pouze spí.  A mnohá další jména s dalšími osudy naleznete v této knize.

...........................

     15. dubna 1764 se markýza vyzpovídala a přijala poslední pomazání. Když chtěl kněz odejít, madame de Pompadour mu řekla: "Počkejte chvilku otče, půjdeme spolu". A zemřela. Ještě jí nebylo ani třiačtyřicet let.

    Když převáželi tělo madame de Pompadour  do kapucínského kláštera v Paříži, silně pršelo. Ludvík XV. sledoval pohřební průvod z balkonu své ložnice a po tváři mu stékaly slzy. Svému komorníkovi tehdy řekl : "To byla jediná pocta, kterou jí mohu prokázat". Smrt ženy, která byla téměř dvacet let jeho dobrou přítelkyní, ho natolik zasáhla, že několik dnů nebyl schopen vykonávat své státnické povinnosti. Prázdno, které po ní zůstalo, nebylo snadné zaplnit.

Nakladatelství Brána  2017

www.brana-knihy.cz