Skvělé fotografie přímo z fotoaparátu

Gordon Laing, Nakladatelství Zoner Press Brno a.s.    2017   www.zonerpress.cz

 

Skvělé fotografie přímo z fotoaparátu

Gordon Laing, Nakladatelství Zoner Press Brno a.s. 2017  www.zonerpress.cz


     Někteří lidé tvrdí, že aby z vás byl správný fotograf, musíte být mistrem v používání manuálního režimu. Další říkají, že musíte fotit ve formátu RAW, aby vás šlo brát vážně. Jiní říkají, že na focení skvělých fotek potřebujete velký foťák, jinak si jen tak hrajete. Co na to já? Tvrdím, že je to všechno pitomost a v této své knize vám ukážu proč.

     Stovka fotografií v této knize má jedno společné. Všechny jsou to JPEGy přímo z foťáku. Ani jedna z nich nebyla upravena, nebo pozměněna na počítači, nebo v nějaké mobilní appce. Všechny byly také vyfoceny kompaktními fotoaparáty (tedy žádná zrcadla), i když každičký trik a technika se dá stejně dobře použít s digitální zrcadlovkou a samozřejmě i s jednoduchými kompakty, nebo foťáky v mobilu.

     Moje filozofie je, že skvělé fotky je možné vytvořit v okamžiku jejich vyfocení. Tvorba kompozice pomocí Live View (živého náhledu), nebo prohlížení fotek hned po jejich vyfocení vám umožní zkontrolovat výsledky a na místě upravit postup i nastavení. Doslova neexistuje žádná výmluva, proč by to mělo dopadnout špatně. Jestli to nevypadá dobře, neodcházejte s představou, že to snadno napravíte v postprodukci. Hezky zůstaňte na místě a zkuste to znovu nějak jinak - možná z jiného úhlu, s upraveným nastavením, nebo počkejte, jestli se nezmění světlo.

      Když jste odhodlaní dosáhnout požadovaného výsledku přímo ve foťáku, vybrušujete svou techniku, zdokonalujete své umění a šetříte spoustu času. U většiny fotek v této knize jsem byl s výsledkem spokojený natolik, že jsem si je přes wi-fi zkopíroval do mobilu a sdílel je na sociálních sítích jen chvilku potom, co jsem je vyfotil. V dokončení práce přímo na místě je jednoduchost a upřímnost, které mě fascinují.


     Skvělé fotografie přímo z fotoaparátu. Žádné dodatečné úpravy. Žádný Photoshop. Pouze to, co vidíte. Zachyťte na první pokus skvělé snímky, ať už zvolíte jakýkoli objekt, scénu, nebo světelné podmínky. Naučte se plně využívat možnosti svého fotoaparátu, abste krásnou fotografii, připravenou rovnou ke sdílení a ukazování získali okamžitě bez nutnosti dalších úprav na počítači.

      Gordon Laing ví, jak ze svého fotoaparátu dostat maximum. Od roku 1994 napsal stovky odborných článků a recenzí a zařadil se tak mezi přední odborníky na špičkové fotografické vybavení.


Nenechte si ujít originální videa z produkce naší televize :