Sevření za rameno - krk / škrcení

Jak se dostat ze sevření - chycení - držení ramene, případně krku (škrcení rukou) - jednou i oběma rukama, zepředu, ze strany, zezadu, v chůzi, v sedě. Obrana beze zbraně i se zbraní, či různými předměty v ruce.


Škrcení jednou rukou zepředu - což obvykle bývá v situaci, kdy chce dívku jen výhrůžně útočník "chytit pod krkem" a někam například zatlačit - dívka reaguje krátkým couvnutím a přidržením si ruky na krku (spíš pod krkem ve výši klíčních kostí) a pokud je útočník proti dívce "rozeběhnutý", což svým couvnutím dívka ještě podpoří, tak již stačí namířit otevřenou dlaň druhé ruky lehce zdola proti jeho bradě, nebo nosu a zpevnit ji do úderu/tlaku do celé propnuté paže. Pokud je útočník na místě, dívka udělá totéž s krokem, či přísunem dopředu.

Obrana proti obtěžování s tyčí v ruce  Tohle není v podstatě ani technika, je to spíše jen odstrčení tělem tyče a do vzniklého prostoru pak dívka koncem tyče vede úder - ten se dá směrovat ma genitálie, břicho, žebra, solar plexus, nebo zespoda nahodu pod bradu ... v rukou může mít přitom třeba i deštník, hůl k chůzi (vhodné pro seniory i seniorky), tenisovou, či badmingtonovou raketu a pod .... předmět.

Sevření krku oběma rukama ze strany Celkem jednoduchá kombinace úderů, kdy si dívka úhybem těla vytvoří malý prostor pro kolmý úder loktem zdola nahoru do brady útočníka - a tím si návazně vytvoří větší prostor pro zapojení celého těla do odstrčení útočníka rukou - nebo zasazení úderu toutéž rukou - pěstí, či spodní plochou dlaně do brady, nosu a pod ... (prsty do očí také možno ...). Následuje útěk do bezpečí.

Chycení ramene jednou rukou zepředu - zbavit se takového sevření není až tak těžké, je zde hodně prostoru pro různé techniky - je ale třeba dávat pozor na druhou volnou ruku útočníka. V technice se dívka držení zbaví zakroužením paže, ohnuté v lokti - zakroužení jde již od ramene, boků, v podstatě až od nohou, se zapojením zádových svalů a pohybu celého těla ("potopení" v těžišti, rotace v bocích). Současně jde z druhé ruky úder loktem (vnitřní), tím si také dívka chrání prostor středové osy. Technika je zakončena tlakem, nebo úderem spodní plochou dlaně do brady (nosu) - protažením celého těla a posunem těžiště dopředu dokáže dívka odhodit útočníka vzad.

Škrcení tyčí a předloktím jako obrana proti sevření krku jednou rukou  v technice si opět dávejte větší pozor při nácviku, cvičte měkce a pomalu, krk je docela zranitelný, když proti němu tlačíte tvrdou tyčí. Útočník vztahuje jednu ruku k dívce s úmyslem ji sevřít pod krkem. Dívka středem tyče zvenčí směruje tlakem jeho ruku ke středové ose, obchází jej, pokládá mu tyč ze vzdálenější strany na krk (nikdy ne přímo na ohryzek, pozor na to při tréninku). Druhou rukou zachytí zezadu konec tyče do vnitřní strany svého lokte a předloktí s dlaní opře zezadu o útočníkovu hlavu. Zní to složitě, ale podle videa to pochopíte. V tomto okamžiku si zkuste toto "uzamčení" krku jen trochu opatrně utáhnout a ihned pocítíte, o co v této technice jde.

Sevření krku zepředu  V této obraně dívka zvedne jednu ruku a jako kopí ji silově zarazí shora šikmo dolů mezi ruce útočníka. Pohybu se musí zúčastnit celé tělo, zapojte záda, boky, nohy - pohyb musí být rychlý, zpevněný a silný, aby byl dostatečně průrazný. Tím se dívka zbaví jedné ruky z krku a vytvoří si prostor pro zpětný úder loktem šikmo zdola na bradu/nos/krk/spánek útočníka.

Chycení za krk zepředu jednou rukou  útočník chytí jednou rukou dívku za krk (dlaní zezadu krku) a chce si ji přitáhnout k sobě. Dívka oběma rukama současně tlačí zespoda dlaní na útočníkovu bradu a druhou roku zezadu (předloktím) hlavu fixuje k sobě - tím vlastně "láme" krk dozadu, což vede útočníka ke ztrátě stabily a pádu vzad. V drsnější variantě to uděláte prudce a silově a můžete i velmi poškodit krční obratle (v extrému až zlomit vaz) - můžete také zespodu udeřit dlaní do brady, což by útočníka mohlo stát několik zubů, nebo překousnutý jazyk a pod ... při tréninku ale dělejte vše pomalu, opatrně a bez velké dynamické síly - krk je docela choulostivá část vašeho těla.

Škrcení jednou rukou pod krkem - obránce se stočí tak, aby přes své tělo a středovou osu přiložil dlaň na hřbet ruky útočníka a svými prsty se dostal přes jeho malíkovou hranu. Pákou na zápěstí a otočením celého těla zpět nasadí útočníkovi malou páku na zápěstí, zbaví se škrcení a přejde dopředu pod drženou rukou na velkou páku na rameno, se kterou opět couvne a tím znásobí její účinek. Společně s touto kombinací malé a velké páky na klouby škrtící ruky lze útočníka udeřit, přetočenou paži zlomit v lokti, na konci kombinace kopnout kolenem do obličeje a pod ....