SEBEOBRANA

Změňme slabost a obavy na sílu a odvahu. Videovýuka sebeobrany pro reálné situace.


Vítejte v rubrice Mozaika TV, věnované výuce sebeobrany. Proč je sebeobrana důležitá, co vlastně obsahuje a jak se jí naučit?

        Sebeobrana, to je vaše schopnost se ubránit násilí, agresi, šikaně, ponižování a fyzickému týrání (u žen také znásilnění a obtěžování) v situaci a prostředí, které si nevybíráte, v okamžiku, kdy na to většinou nejste připraveni. Sebeobrana není vrozená schopnost, musíte se ji naučit a natrénovat, vychází ale z přirozených pohybů, reakcí a instinktů lidského těla, proto se ji lidé učí poměrně rychle.

        K tomu, učit se a trénovat sebeobranu, nepotřebujete kromě svého odhodlání a rozhodnutí - a partnera pro cvičení - v podstatě nic jiného. Nemusíte si kupovat speciální oblečení a chodit do speciálně vybavených a drahých sportovních klubů. Stačí si vyjít na trávník před domem, do zahrady nebo si například v zimě dát stranou pár kusů nábytku v pokoji - a můžete trénovat. Nenechte si od nikoho namluvit, že na to nemáte, že to bez dlouholetého tréninku nejde a to nemůžete trénovat sami. Jde to, můžete - a máte na to, jako každý jiný.

      Videa v celé této rubrice vás nemají za cíl ohromit drcením cihel a lámáním basketbalových pálek, nebo kopy ve výskocích a s otočkami. Sebeobrana také není o souboji v ringu, kleci, nebo na tatami. Je to prostě probuzená a zdokonalená přirozená schopnost se nenechat bít - a dobře se krýt, přejít do vhodného protiútoku a buď dostat útočníka ihned na zem, pod kontrolu, nebo si alespoň vytvořit skulinu pro únik a útěk. KAŽDÝ TRÉNINK, KAŽDÁ HODINA PROCVIČOVÁNÍ - vás vede k lepšímu a lepšímu zvládnutí schopnosti ubránit sebe samé, nebo své bližní (slabší, děti, přátele, rodinu ...).  Vůbec se nepoměřujte s kýmkoli jiným - vždy se poměřujte jen sami se sebou. S každým tréninkem, workshopem, domácí lekcí .... roste vaše dovednost v aktivní sebeobraně od bodu "NULA" výš.


 Jak se sebeobranu podle konceptu BODYGUARD COMBAT ART učit?

       Záleží na tom, jak silnou máte motivaci a vůli se skutečně poctivě sebeobranu naučit a doma trénovat. Videa na tomto webu jsou výuková, ale pouhých koukáním na ně se nikdo nenaučí nic, je potřeba probrat tělo a začít fyzicky trénovat.

       Začněte trénovat sami doma, podle videí v této rubrice. Nejprve si všímejte toho, co dané video celkově řeší. Někdy vám ukazujeme, jak vypadá základní kop, nebo úder, v jiném videu zase najdete jednu z mnoha technik (kombinací) obrany například proti facce, v dalším zas proti bodnutí nožem a pod .... Podívejte se i na ukázky cvičného sparringu. Sažeňte si kohokoli přibližně stejně silného a vysokého, jako jste vy a cvičte s ním. Sebeobrana by samozřejmě měla fungovat i proti lidem zcela fyzicky odlišným, ale když máte partnera o půl metru vyššího, nebo o 50 kg těžšího, tak se trénuje o něco hůř. Ale také to jde.

     V každém videu se dívejte na to, jak obrana funguje, jak u toho chodíme, nebo stojíme, kde je viditelně váha těla, co dělají ruce. Zkuste si to vždy nejprve pomalu a přemýšlejte, jak daný pohyb funguje. Když pochopíte funkčnost, nechte na sebe působit pocit z techniky - cítíte se u cvičení stabilně, pohybuje se vám v krocích lehce, nemusíte přemáhat nějaké nepřirozené pohyby, nebo bolesti? Pokud ano, přemýšlejte a upravte svůj trénink.

      Smyslem tréninků není vytrénovat z vás profesionálního rváče do ringu, ani vojáka pro vojenská komanda, ani profesionálního vyhazovače do nočního klubu. Ti musejí trénovat jinak, mnohem více. V sebeobraně je smyslem a cílem dostat do těla základy bojových pohybů. Když vás někdo napadne, aby se vaše tělo samo začalo krýt a jen tak nestálo odkryté, případně aby vaše ruce a nohy dokázaly samy zpětně provést nějakou protiakci a otevřít si tak cestu k úniku, nebo útočníka na chvíli omráčit něčím bolestivým a přivolat pomoc ... to je sebeobrana.

       Samozřejmě můžete začít svou výuku tak, že si toto vše necháte podrobně vysvětlit na našich víkendových workshopech, nebo v individuálním kurzu. Za tu trochu peněz to určitě stojí, protože vás to hned na začátku dostane na správnou cestu - vysvětlíme vám, jak se u tréninku hýbat, dýchat, zpevňovat a uvolňovat, na co dát pozor a na co nezapomenout .... a pak doma podle videí můžete pokračovat. Videí v této rubrice bude průběžně přibývat a budou zdarma - stačí si cca jednou/dvakrát týdně podle nich tak ideálně dvě hodiny zacvičit. Nebo častěji - klidně denně - děláte to jen a jen pro sebe!


Sebeobrana pro muže - připravujeme

Výuková videa dynamičtější sebeobrany pro muže

V základních pohybech, mnoha technikách, sparringu i obraně se zbraněmi a předměty denní potřeby je sebeobrana mužů stejná, jako sebeobrana žen, zde se ale neučí například obrana proti sexuálnímu obtěžování, daleko více se řeší surovější a přímé útoky, pěstmi, kopy, či použití zbraní všech základních typů.