SEBEOBRANA

Změňme slabost a obavy na sílu a odvahu. Videovýuka sebeobrany pro reálné situace.


     Proč se sebeobranu učit, v čem je Vám k užitku a jak se jí naučit?

     Přichází složitější doba, doprovázená společenskými krizemi, kdy se bude stále více objevovat nervozita, selhání morálních zásad, násilí, šikanování, krádeže ... Nejvíce ohroženy jsou mladé dívky a ženy od cca 13 let výše (to nejznamená, že zbytek populace je v bezpečí). V bojových školách a klubech se dnes vyučuje převážně box, thajský box, MMA, či podobné velmi fyzicky náročné sporty, pro běžné dívky a ženy zcela nevhodné, nebo systémy na bázi vojenského výcviku (např. Krav Maga), jejichž účinnost spočívá v okamžité likvidaci (ideální pro vojáky speciálních jednotek, zásahové jednotky, bodygardy a pod ...), což také není to pravé pro sebeobranu žen (někoho zabít je jasný předpoklad pro mnohaleté stresující a vyčerpávající soudní tahanice s reálnou možností jít do vězení).

       V této rozsáhlé rubrice najdete především výuková videa s ukázkami sebeobrany (nejprve pro ženy, později přidáme i pro muže), podle kterých se můžete sami začít (nejlépe ve dvou) učit sebeobranu. Sebeobrana je o reakcích a technice, kterou naučíte své tělo pro případy obtěžování, držení, šikany, útoku, znásilnění a pod ... V sebeobraně se neučíte, jak vydržet deset kol v ringu s trénovaným boxerem, ani se nepřipravujete na práci nočního vyhazovače v klubu, kde se každou noc strhne rvačka. Jen si chcete připravit obstojnou šanci, že v případě násilného napadení "neztuhnete jak socha", ale že vaše tělo zareaguje vhodnou obranou, protiútokem, útěkem ....

     Proto je možné se sebeobranu učit doma, podle videí. Samozřejmě nejlepší variantou je naučit se základy držení těla a reakcí, základní pohyby, práci s uvolněním a zpevněním, práci s dechem .... na workshopu s lektorem, který vás to nejen naučí, ale i zkontroluje a opraví .... ale pak už můžete trénovat sami doma - dívka s kamarádem, kamarádkou, přítelem, steně tak dva spolužáci, kolegové, manželé, sourozenci a pod ....

      K tréninku podle videí potřebujete jen trochu prostoru - nakonec pokud vás někdy někdo napadne, nebude to ani v tělocvičně na žíněnce, ani v ringu s rozhodčím, ale doma, na chodbě, na schodišti, na ztemnělé ulici, venku v lese .... zamkne vás v místnosti, ve vlakovém kupé, bude vás chtít násilím vtlačit do svého auta ..... budete v běžném oblečení a v běžném prostředí - a v tom můžete i trénovat podle našich videí.

     Výukovými videi v této rubrice vám budeme ukazovat TECHNIKU a POSTUP PŘI SAMOSTATNÉM TRÉNINKU. Vždy je samozřejmě dobré mít i dobrou kondici, neškodí svalová síla, obratnost, pružnost, dynamika i vytrvalost - ale to už je zase na vás, normálně stačí, pokud pravidelně sportujete, chodíte do posilovny, fitcentra, běháte a pod ...

      Techniku je třeba se naučit asi tak, jako když se malé dítě učí poprvé samo chodit, nebo jako když si poprvé v životě stoupnete na led v bruslích - v klidu, pomalu, vícekrát opakovat, nesnažit se ihned o něco, co tělo ještě nezná a nedovede - vy jej to teprve naučíte a ono si to uloží do své pohybové paměti. O tom je podstata tréninku sebeobrany.

    Ve skutečné situaci napadení, znásilnění, či jiné agrese pak pravděpodobně vaše mysl zpanikaří, možná se úplně vypne - ale vaše tělo samo zareaguje naučenou a uloženou technikou - vyhne se útoku, dostane se ze sevření, použije natrénované údery, kopy a bloky k protiútoku a jakmile si vytvoříte šanci utéct, tak utečete, nebo přivoláte pomoc a pod ... Sílu, a rozhodnost vám pak dodá strach, či vztek (většinou jejich kombinace) a vyplavený adrenalin do krve. To je realita sebeobrany pro normální veřejnost, kterou vyučujeme ve videích BODYGUARD COMBAT ART v této rubrice a na našich veřených kurzech, workshopech i v soukromých lekcích.

     Můžete se k nám přidat a trénovat, občas se zúčastnit workshopů a zatrénovat si i s dalšími lidmi, najdete si i nové kamarády a kamarádky, lektor / lektorka vám opraví, co jste se naučili a ukáže vám nové věci k domácímu tréninku. Získáte sebejistotu a sebedůvěru, lepší pohyblivost, lepší pocit, že kdyby o něco šlo - tak máte šanci a hlavně že máte vůbec volbu se začít bránit .... navíc veškeré principy sebeobrany a bojových umění lze velmi dobře přenést na cokoli, co v životě děláte, o co usilujete a co se okolo vás děje - život lze zvládnout jen tehdy, když plně pochopíte proč se děje právě to, co se děje, z jakých příčin přicházejí nevyhnutelné následky a jaké důsledky svých rozhodování v budoucnu ponesete, pokud dnes volíte svou další cestu.

                                                          Jaroslav Polák, leden 2020

Sebeobrana pro muže - připravujeme

Výuková videa dynamičtější sebeobrany pro muže

V základních pohybech, mnoha technikách, sparringu i obraně se zbraněmi a předměty denní potřeby je sebeobrana mužů stejná, jako sebeobrana žen, zde se ale neučí například obrana proti sexuálnímu obtěžování, daleko více se řeší surovější a přímé útoky, pěstmi, kopy, či použití zbraní všech základních typů.