Sebeobrana v systému BODYGUARD COMBAT ART

Jak se ubrání v reálném životě dítě, mladá dívka, žena, muž, senior - v pouličním střetu o život?

tuto rubriku právě začínáme celou aktualizovat, přepracovávat a doplňovat, budeme na ní pracovat intenzivně celé jaro, léto a podzim 2018 a dál - pokud máte jakékoli dotazy, návrhy, připomínky, nebo se chcete přihlásit na tréninky a workshopy - pište nám na :   sebeobrana@mozaikatv.cz

     Osobně jsem se ve dvanácti letech začal seznamovat se sportovním judem, pak jsem přešel na sportovní karate. První trenérské oprávnění a hnědý pás v Jiu Jitsu jsem dostal od majora Františka Kollmana (8.dan v Jiu Jitsu, 6. dan v Judu, velitel ochranky prezidenta Václava Havla, zakladatel výcviku na Policejní akademii v Praze). Po revoluci jsem začal objíždět Evropu a seznamovat se doma i ve světě s jinými bojovými styly (kick box, thai box, Taekwon-do, Kung Fu, kendo, Wing Chun, Ninjutsu, Aikido ...). Otevřel jsem obchody na potřeby pro bojová umění v Praze, Ostravě a Liberci, začal vydávat česko-slovenský magazín o bojových uměních "Warrior", začal jsem psát a publikovat učebnice. Uspořádal jsem v Praze první mezinárodní plnokontaktní turnaj bez rozdílu stylů a první mezinárodní Budoshow v ČR (1991 - Kongresové centrum, sjezdový sál Praha). Učil jsem postupně mládež, dospělé muže, včetně vojáků a policistů, ženy, sportovce, děti, založil jsem bezpečnostní agenturu zaměřenou na ochranu osob a společenských akcí. Nakonec jsem se plně soustředil na výuku reálné pouliční sebeobrany pro ženy a především mladé dívky ve věku od cca 14 let výše, které jsou v této společnosti ohroženy nejvíce (a rok od roku více a více) a jsou nejzranitelnější. Potřebují také celou formu výuky upravit, přizpůsobit - průměrnou evropskou 14letou dívku nelze učit stejně, jako sportovce pro turnaj, zápasníka do ringu, nebo vojáka smrtícího komanda.

     Po vzoru první velké světové filmové bojové hvězdy a bojového propagátora Bruce Lee (abych mu porozuměl, napsal jsem o něm životopisnou knihu), který začal skládat jednotlivé prvky z různých škol a stylů do vlastní syntézy (JEET KUNE DO), jsem si i já pro výuku a trénink profesionálních bodyguardů vybíral prvky z různých zdrojů, z nichž mi nejvíce inspirovalo japonské Ninjutsu (svou přizpůsobivostí a prací s vnitřní energií a sebeprogramováním) a čínské Wing Chun Kung Fu (velmi užitečné krátké techniky ve stísněném prostoru, určené i pro ženy). Vznikl můj vlastní styl NIN TSUN DO, který jsem i několik let vyučoval, než jsem na cca 10 posledních let učit přestal. Techniky a přístup, určený bodyguardům, se nejvíce podobají tomu, co potřebuje běžný člověk na svou obranu - jsou to jednoduché reakce, určené k okamžitému zamezení pokračující agrese a ke kontrole agresora, aniž by mu bylo smrtelně, či nevratně ublíženo (bodyguard nemůže na společenské recepci začít bít, kopat, nebo střílet na opilého diplomata, nebo "sejmout" ječící fanynku na koncertě oblíbeného zpěváka, co se snaží dostat na pódium).

     Dnes se k výuce sebeobrany pro ženy a dívky (ale i dospělé muže a ženy) vracím - již jen jako trenér a lektor, autor výukové videoencyklopedie na těchto stránkách (a snad i nově zpracovaných a vydaných učebnic). Ve výuce dívek a žen využívám jen základy z více stylů bojového umění (v pouliční sebeobraně fungují jen jednoduché věci), které se volně trénují tak, aby je tělo převzalo do svých podvědomých reakcí na nečekaný a náhlý útok (k tomu používáme nácvik jednotlivých pohybů, nácvik různě se měnících krátkých kombinací a lehký měkký volný sparring, který naučené pohyby a techniky přenáší do roviny aktivního použití tělem). Takto vedený trénink může absolvovat kdokoli - muž, žena, teenager, dospívající dívka, starší člověk, oslabený nebo lehce postižený jedinec, člověk s nadváhu a pod ....)

      Můžete se učit zdarma z videotechnik v této rubrice, ať už jste kdokoli, kdekoli - trénovat můžete s kýmkoli, jak chcete a kde chcete. Zpočátku doporučuji úvodní workshopy pro pochopení základů pohybu, práce s rovnováhou a těžištěm, zpevněním a uvolněním těla, práce s dechem - pak můžete trénovat sami a občas dojíždět na další workshopy pro rozvinutí vaší dovednosti v sebeobraně. Techniky nejsou určeny dětem, s dětmi netrénujte bojové techniky, nemají rozvinuté "brzdy" v sebekontrole a odpovědnosti za to, co dělají, učte je základní fyzické obratnosti, rychlosti při útěku a především prevenci - nejlepší sebeobranou pro dítě (ale i například pro starší seniory) je prostě nedostat se do krizové situace.  Techniky s vyžitím různých zbraní a předmětů, které jsou vysoce účinné a ani jejich nácvik není zcela jednoduchý, jsou v rubrice BODYGUARD COMBAT ART Clubu, která je přístupná jen zájemcům, kteří převezmou za tuto výuku a užití naučeného plnou osobní odpovědnost (jako každý bodyguard). Přístup k této části výuky jetaké již zpoplatněn částkou 1.000,- Kč/6měsíců přístupu.

                                                   Jaroslav Polák, autor Bodyguard Combat Art a ředitel a producent NET-TV Mozaika EU