Sebeobrana pro ženy

Základy reálné sebeobrany pro dívky a ženy v rámci projektu "Bodyguard Combat Art" (stát se osobním ochráncem sobě samé)

V tomto okamžiku je v těchto rubrikách 45 výukových videí (neveřejně uložených na You Tube) pro samostudium sebeobrany. Přístup k těmto technikám získáte registrací do "Bodyguard Combat Art Klubu". Neustále budeme přitáčet další a další výuková videa (plánujeme několik set) a rozšiřovat tak vaše možnosti a varianty tréninku.


       Bojovému umění a jeho výuce jsem se věnoval skoro třicet let a po cca 15leté pauze se opět vracím s projektem sebeobrany, zaměřné primárně na dívky a ženy. Jednak mám mnoha důvody a realitou Evropy podložený pocit, že dívky a ženy jsou v této společnosti velmi ohrožené nejrůznější agresí, šikanou, ponižováním, sexuálním obtěžováním, domácím násilím a pod ... jednak z mnohaleté praxe mohu potvrdit, že sebeobrana by měla být učena jinak děti, jinak dívky a ženy, jinak dospělé muže a jinak seniory.

     Děti (do cca 12-12 let) by se neměly učit reálnou sebeobranu, tedy techniky boje, kterými mohou velmi ublížit, nebo i zabít. Měly by se naučit obratnosti, pohyblivosti a rozeznávání nebezpečí, aby se mu včas vyhnuly.

     Ženy, od věku dospívajících dívek, jsou vystaveny spíše obtěžování, případně sexuálně motivovanému násilí, proto je sebeobrana pro ně zaměřená na techniky vymanění se z držení, sevření, v útocích odvracíme facky, chytání za vlasy, strkání a srážení na zem ..... a k tomu krátké protiakce/protiútoky na rychlé zneškodnění útočníka a útěk/únik do bezpečí.

     Muži jsou spíše vystaveni klasické rvačce, úderům, kopům, útokům se zbraní ... a proto i jejich obrana je bojovnější, silovější, učí se ustát daleko brutálnější útoky. Musí být agresivnější, což ženy od sebeobrany většinou odradí. Také záleží na tom, zda se brání civilista na ulici, doma, ve společnosti ... opilci, který jej chce okrást, nebo zda bojuje třeba vyhazovač v baru proti několika agresivním rváčům, případně policista s agresivním narkomanem, kterého musí zpacifikovat a nasadit mu pouta a pod ...

      Senioři/seniorky by se opět měli učit fyzické sebeobraně jen do určité hranice, kdy by jí vůbec dokázali použít, aniž by při tom ublížili sami sobě. Bez ohledu na ojedinělá videa na You Tube, kdy stařenka s holí zažene ramenatého zloděje na útěk, to většinou takto nefunguje. Senioři by se měli spíše učit předcházet situacím, kdy by museli něco něbo někoho bránit, než se učit se prát. Nicméně pro fyzicky aktivní a zdravé seniory a seniorky je určena podobně zaměřená sebeobrana, jako pro dívky a ženy.


      Od letošního roku (2019) startuji trvalý a velký projekt výuky sebeobrany pro dívky a ženy (samozřejmě se k výuce mohou připojit i starší děti, chlapci a muži i senioři, pokud budou chtít). Je to projekt pro každou dívku a ženu, která se chce umět ubránit násilí, šikaně, obtěžování .... a nechce, nebo nemůže trénovat fyzicky náročná bojová umění v pravidelných lekcích v boxerských klubech, nebo sportovních školách. My vás sebeobranu naučíme v celodenních a celovíkendových workshopech, stačí jednou za měsíc, či dva. To, co se naučíte, můžete doma opakovat a dále trénovat podle výukových videí na tomto webu, v sekci Bodyguard Combat Art Klub. Ukázky najdete ve videosestřizích technik, ve videopozvánkách na workshopy a kurzy. Dětem od cca 12 do 18 let se budeme věnovat v příměstských táborech a také v akcích pro rodiče a děti (případně maminky s dětma). Podrobné informace najdete postupně v této rubrice a samozřejmě vám rádi poradíme a otázky zodpovíme na mailu : sebeobrana@mozaikatv.cz  a na stejném mailu si můžete i objednat kurz, nebo workshop pro klientky fitka, sportovního centra, wellness, pro žákyně škol, pro zaměstnankyně úřadů i firem a pod ...