Sebeobrana pro ženy a dívky - základní kurz

Celou tuto rubriku a videokurz sebeobrany pro ženy budu natáčet během léta 2021 a jak budu mít natočený materiál, budu sem postupně vkládat cca 100 instruktážních videí a jejich popisů, ze kterých bude kurz složen. Celá rubrika bude kompletní do konce tohoto roku - děkuji za trpělivost.


       Vítejte v rubrice webu TV Mozaika, věnované základnímu kurzu praktické pouliční sebeobrany pro dívky a ženy od cca 12 do 100 let. To je samozřejmě trochu nadsázka, ale vyjadřuje to mou celoživotní zkušenost, že sebeobranu se mohou učit rozumnější starší děti (děti mladší 12 let by se měly učit jen základní pohybové obratnosti, nebo se včlenit do dětských škol bojových sportů, ale neměly by být učeny technikám, jak někomu vážně ublížit), stejně jako pohybově aktivnější senioři (od určitého stavu pohybových schopností by snahou o fyzickou sebeobranu už ublížili víc sobě, než útočníkovi). Naprosto jasnou cílovou skupinou této rubriky jsou dospívající dívky, mladé ženy a aktivní ženy středního věku.

        Reálná sebeobrana - to jsou základy toho, jak se ubránit nečekanému násilí, pouliční agresi, školní šikaně, domácímu násilí, v případě žen i sexuálně motivovanému násilí, dále okradení, hrozbě zbraní a pod .... V sebeobraně nejde o výuku bojových sportů (o přípravu na sportovní soutěže), ani o výuku klasických bojových umění, nebo o výcvik ozbrojených složek, jako je armáda, policie, bezpečnostní agentury, speciální komanda a pod .... To je velmi důležité si uvědomit hned na začátku - jaká je vaše motivace k tréninku a co očekáváte za výsledky. Chcete jezdit na soutěže, bít se za peníze, vstoupit do policejních, či armádních jednotek, nebo si jen zvýšit šanci přežít na ulici v případě, že se násilí nestihnete vyhnout?

       Nenechte se zmanipulovat tím, co je zrovna v módě - v minulé generaci to bylo judo, které má vynikající trénink stability a pohybu, stjně jako boje na zemi v držení a škrcení, ale vůbec neřeší údery, kopy a zbraně. Před cca 20 lety bylo v módě chodit na Aikido - což je vypracovaná škola vnitřní rovnováhy a klidu, ale k sebeobraně je nevhodné (na rozdíl od původního bojového Aikijutsu). V posledních letech se všude vyrojily školy a kurzy Krav Maga - což je styl boje speciálních vojenských komand (přepadnout, zlikvidovat) - opět pro sebeobranu nevhodný pro tecniky se zbytečně těžkými následky, vedoucími pak k soudnímu stíhání a problémům. Aktuálně se spousta lidí s nadšením dívá na MMA brutální souboje v klecích - což už je věc novodobých gladiátorů, ne dívčí a ženské pouliční sebeobrany.

     Sebeobrana je cesta pro každou dívku a ženu, ať už je drobná, či rostlá, malá, nebo velká, sportovně nadaná, nebo nemotorná .... jak se vypořádat s pouličním násilím a agresí. Jak z krizové situace vyklouznout a utéci, jak zabránit opakování útoků, jak se ubránit okradení, ponižování, šikaně, nebo znásilnění - není to o tom, jak ustát pět kol v ringu se zkušeným boxerem.

       Když víte, že každá situace má nějaké řešení a máte natrénovány základy sebeobrany, je vaše šance, že útočníkovi, který vás chce zbít, ponížit, šikanovat, okrást, či znásilnit - odoláte, vyklouznete, dostanete se z jeho sevření a držení a nenecháte se od něj udeřit, či zranit - mnohem vyšší a často je tím rozhodujícím faktorem vašeho přežití - o to tu jde, o vaše zdraví a o váš život.

      V této rubrice je (bude) přibližně stovka instruktážních názorných videí, jak od úplného začátku natrénovat základy pouliční praktické sebeobrany. Můžete se z nich učit úplně samy - stačí někdo, kdo vám bude chtít pomáhat - manžel, přítel, kamarád, bratr, kamarádka, otec a pod ....  Můžete si tak sama vybrat a určit, kdy, kde a jak dlouho trénovat. Jakmile během tohoto roku dokončím natáčení těchto videí a včlením je i s popisy do této rubriky, nabídnu vám v případě zájmu i soukromé lekce a kurzy pro skupiny právě s obsahem této rubriky pod mým osobním vedením. Tato rubrika obsahuje látku intenzivního týdenního kurzu základů sebeobrany pro ženy a dívky.

                                        Jaroslav Polák, autor a lektor