Sebeobrana pro ženy a dívky - základní kurz

Celou tuto rubriku a videokurz sebeobrany pro ženy budu natáčet během léta 2021 a jak budu mít natočený materiál, budu sem postupně vkládat cca 100 instruktážních videí a jejich popisů, ze kterých bude kurz složen. Celá rubrika bude kompletní do konce tohoto roku - děkuji za trpělivost.


"V České republice je každoročně spácháno přibližně 12 000 znásilnění, Policii jich je ale ohlášen jen zlomek".


       Vítejte v rubrice webu TV Mozaika, věnované základnímu kurzu praktické pouliční sebeobrany pro dívky a ženy od cca 12 do 100 let. To je samozřejmě trochu nadsázka, ale vyjadřuje to mou celoživotní zkušenost, že sebeobranu se mohou učit rozumnější starší děti (děti mladší 12 let by se měly učit jen základní pohybové obratnosti, nebo se včlenit do dětských škol bojových sportů, ale neměly by být učeny technikám, jak někomu vážně ublížit), stejně jako pohybově aktivnější senioři (méně pohybliví a nemocní senioři a seniorky by od určitého stavu pohybových schopností snahou o fyzickou sebeobranu už ublížili víc sobě, než útočníkovi). Naprosto jasnou cílovou skupinou této rubriky jsou dospívající dívky, mladé ženy a aktivní ženy středního věku.

        Reálná sebeobrana - to jsou základy toho, jak se ubránit nečekanému násilí, pouliční agresi, školní šikaně, domácímu násilí, v případě žen i sexuálně motivovanému násilí, dále okradení, hrozbě zbraní a pod ....

      Je velmi důležité si uvědomit hned na začátku - jaká je vaše motivace k tréninku a co očekáváte za výsledky. Chcete jezdit na soutěže, bít se za peníze, vstoupit do policejních, či armádních jednotek, nebo si zvýšit šanci přežít na ulici v případě, že se násilí nestihnete vyhnout?

       Nenechte se zmanipulovat tím, co je zrovna v módě - v minulé generaci to bylo judo, které má vynikající trénink stability a pohybu, stejně jako boje na zemi v držení a škrcení, ale vůbec neřeší údery, kopy a zbraně. Před cca 20 lety bylo v módě chodit na Aikido - což je vypracovaná škola vnitřní rovnováhy a klidu, ale k sebeobraně je nevhodné (na rozdíl od původního bojového Aikijutsu). V posledních letech se všude vyrojily školy a kurzy Krav Maga - což je styl boje speciálních vojenských komand (přepadnout, zabít, zlikvidovat) - opět pro sebeobranu ne zcela vhodný styl - pro boj se zbytečně těžkými následky, vedoucími pak k soudnímu stíhání a problémům. Aktuálně se spousta lidí s nadšením dívá v televizi na MMA brutální souboje v klecích - což už je ale věc novodobých gladiátorů, bojujících pro peníze, tedy zcela odlišný přístup od smyslu dívčí a ženské pouliční sebeobrany.

     Sebeobrana je cesta pro každou dívku a ženu, ať už je drobná, či rostlá, malá, nebo velká, sportovně nadaná, nebo nemotorná .... jak mít alespoň nějakou šanci se vypořádat s pouličním násilím a agresí. Jak z krizové situace vyklouznout a utéci, jak zabránit opakování útoků, jak se ubránit okradení, ponižování, šikaně, nebo znásilnění - není to o tom, jak ustát pět kol v ringu se zkušeným boxerem, nebo se bít na ulici na nože s pěti ostřílenými rváči najednou.

     To ale podle policejních statistik skoro žádnou ženu/dívku nikdy nepotká - v 99% případů znásilnění, či zranění jde o opilce, duševně narušeného zoufalce, nebo úchyla, který ženu začne obtěžovat - a pokud se žena začne aktivně bránit, útočník uteče. V naprosté většině případů stačí jen pár základních technik a principů sebeobrany.

       Problém ženské sebeobrany je jinde - většina vypovídajících dívek a žen, které byly znásilněny, či zbity, uvedlo, že v okamžiku napadení jejich hlava "ztuhla" a nebyly schopny vůbec myslet na nějakou aktivní obranu. To je něco, s čím se musí prostě počítat a bylo by hodně náročné zkušet "přeprogramovat" hlavu - to už je záležitost spíš dlouholeteho výcviku armádních speciálních komand - přeprogramovat mysl.

      V sebeobraně prostě víme, že hlava má "výpadek". Ale když do těla "naprogramujeme" několik základních instinktivních pohybů a reakcí, tak tělo v okamžiku reálného útoku zareaguje samo, bez potřeby se na to ptát hlavy - a to je přesně to, o co nám v sebeobraně jde.

       Když víte, že každá situace má nějaké řešení a máte natrénovány základy sebeobrany až do podoby instinktivních reakcí vašeho těla, je šance, že útočníkovi, který vás chce zbít, ponížit, šikanovat, okrást, či znásilnit - odoláte, vyklouznete, dostanete se z jeho sevření a držení a nenecháte se od něj znovu udeřit, či zranit - mnohem vyšší a často je tím rozhodujícím faktorem vašeho přežití - o to tu jde, o vaše zdraví a o váš život.

       Naprosto ignorujte lidi, co vám budou říkat, nebo psát na facebooku, že je sebeobrana k ničemu, že se žena na ulici zkušenému rváči stejně neubrání .... jde o váš život, o vaše zdraví, o vaši budoucnost, ne o hospodské slovní průjmy lidí, které většinou ani neznáte a kterým jste naprosto lhostejná.

      Jakmile během tohoto roku dokončím natáčení těchto videí a včlením je i s popisy do této rubriky, nabídnu vám v případě zájmu (a pokud to pandemická situace vůbec dovolí) i soukromé lekce a kurzy pro skupiny - právě s obsahem této rubriky pod mým osobním vedením. Tato rubrika obsahuje látku intenzivního týdenního kurzu základů sebeobrany pro ženy a dívky. Ať je k užitku všem, které to potřebují - a mimochodem - všechna videa a texty a mé životní zkušenosti jsou vám všem zde k dispozici bez jakéhokoli omezení a zcela zdarma ... :-)

                                        Jaroslav Polák, autor a lektor