Sebeobrana pro dívky, slečny a ženy


    Jak se učit sebeobranu, proč se učit sebeobranu?  Sebeobrana si bere to nejlepší z bojových umění - ale také to nejjednodušší. V sebeobraně nic složitého nefunguje. Když sledujete různé exhibice sportovních oddílů a škol, kdy instruktor mává s žákem jako loutkář s loutkou a vytírá s ním podlahu - vypadá to sice působivě, ale v reálné obraně na ulici by to nikdy nefungovalo. Jak má technika víc jak tři-čtyři jednoduché pohyby, tak je to špatná technika (pro laickou pouliční sebeobranu). V sebeobraně dívek, mladých slečen i dospělých žen vycházíme spíše z nebezpečí různého obtěžování, sexuálně motivovaného násilí, domácího násilí, šikany, napadení v podobě krádeže šperků z těla, kabelky a pod ... než z klasické mužské "hospodské" rvačky. Proto je trénink ženské sebeobrany výrazně jiný než mužské. Ženu (tím myslím normální běžnou ženu ve věku od cca 12 do cca 50 let, nikoli vytrénovanou bojovnici pro profesionální ring) nelze trénovat silově, nelze ji "otužovat" bolestivým otloukáním, není třeba ji trénovat na výdrž. Důležité je naučit ji používat pohyby, vycházející z úplně běžných lidských reakcí na nenadálé nebezpečí (tedy snížení, couvnutí, krytí se, vysmeknutí se, použití dlaně, nehtů, podpatků ...) tak, aby v okamžiku napadení "nezdřevěněla", ale dokázala se hýbat, bránit a bojovat. Když se v klidu, pomalu, bez zbytečného násilí a "obouchávání" naučí ty nejjednodušší pohyby tak, že se z nich stanou instinktivní pohyby těla, tak sebeobrana splnila účel - žena při napadení možná "v hlavě zdřevění", ale její tělo se ihned začne instinktivně bránt, aniž by k tomu potřebovalo hlavu - a o to nám jde.
     V rámci natáčení videotechnik do této sekce jsem začal sebeobranu pro ženy učit skupinu dívek a žen ve věku od 15 do 20 let a vy ve videotechnikách vidíte od prvního dne, jak je učím, jak ve výuce postupují a jak se opakováním a tréninkem den ode dne zlepšují. Totéž můžete dělat podle videí i vy, ať už jste kdokoli a kdekoli. Nejde o fyzickou sílu (i když i ta se hodí), nejde o akrobacii (vše běžně na ulici v běžném oblečení a bez rozcvičení), nejde o složité kombinace (na ulici to nefunguje) a nejde o bolestivé otužovací tréninky (to není potřeba). Vy trénujte stejně, jako náš dívčí televizní tým ve videích - pomalu, lehce, měkce a opakujte a opakujte, dokud se ty jednoduché a přirozené pohyby a techniky nestanou vaší součástí na intuitivní rovině reakcí. Trénujte s přítelem, bratrem, tatínkem, kamarádem - i kamarádkou - a jednou za čas přijeďte na náš workshop, či seminář zatrénovat si i s jinými lidmi, nechat se poopravit v technice a naučit se něco nového.

     Na závěr - pokud nemusíte, do fyzického boje se nepouštějte. Ustupte, utečte, vydejte peněženku, nebo sundejte ten řetízek z krku - za život to nestojí. Pokud už jde o vážné ohrožení zdraví, nebo života, vašeho, nebo osoby blízké (dětí a pod ...) nechte tělem proudit vše, co situace vyvolá - jak naučené pohyby, tak i strach, hněv, vztek ... adrenalin vám dá rychlost a sílu použít naučené techniky, strach zase obezřetnost a opatrnost .... Když už začnete fyzický boj, dokončete ho. Otočte se k útočníkovi zády až tehdy, kdy leží na zemi, nemůže chodit, popadá dech, drží se za varlata, oči, či krk, nebo když jej už obklopili přivolaní lidé, policisté, ochranka a pod ... ne dříve!

......

......

......

.....

.....

.....

BODYGUARD COMBAT ART CLUB

techniky s placeným členstvím

Větší část videoencyklopedie sebeobrany NET-TV Mozaika EU s pokročilejšími technikami sebeobrany pro veřejnost - od dětí přes teens, dívky, ženy, dospělé muže až k aktivnějším seniorům a profesionálům (ochranka, bodyguard, policista a pod ...) - tyto techniky jsou neveřejné a vstup do této časti videoencyklopedie je podmíněn registrací v klubu BODYGUARD COMBAT ART a ročním členským poplatkem 1.000,- Kč.

Další zajímavá a doporučená videa z autorské produkce NET-TV Mozaika EU: