Sebeobrana pro dívky a ženy


      Vítejte v části videoučebnice sebeobrany, věnované dívkám a ženám. Na webu časem vznikne i podobná videoučebnice pro muže, ke které budu přistupovat trochu jinak. Muži v agresivních situacích více čelí přímým útokům, tedy úderům, kopům, útokům s předměty či zbraněmi v ruce, útoky bývají přímočařejší a brutálnější .... oproti tomu násilí na ženách bývá obecně v podobě ponižování a zastrašování (facky, pohlavky, strkance ....) a omezování na pohybu (držení, sevření, chycení za ruce, pod krkem, přitisknutí na zeď, držení na zemi ...). Ženy jsou také výrazně častěji vystaveny i sexuálně motivovanému násilí, jehož cílem je ženu/dívku znásilnit. Pochopitelně i tyto dva přístupy (mužská a ženská sebeobrana) se v mnohých aspektech překrývají, i ženu může někdo brutálně mlátit a kopat, i chlapce může někdo držet na místě a ponižovat (v rámci školní šikany například), takže i z videí "ženské" sebeobrany se může velmi užitečným dovednostem učit chlapec/muž a z videí "mužské" sebeobrany může i dívka/žena čerpat inspiraci a trénovat podle nich (na nějaké "to" a "ono" a jiná pohlaví si tu nehrajeme).

      Ke každé výuce lze přistupovat různě. Já po cca 30leté praxi trenéra a učitele bojových umění (učil jsem děti, ženy, muže, teenagery, dospělé, policisty, vojáky i profesionální bodyguardy, kterým jsem sám několik let byl) a cca čtyřiceti publikovaných knižních učebnicích na toto téma tady a teď realizuji úmysl postupně natočit velkou videoučebnici sebeobrany tak, aby se podle ní mohl kdokoli učit sám, zdarma, doma, ať už je kdekoli na světě, v jakýchkoli podmínkách. První videa, která teď (na podzim roku 2022) začínám natáčet a vkládat na svůj You Tube kanál .......    

..... jsou natáčena s mými novými studentkami (později i studenty) v realitě jejich začátků - natáčím jejich první tréninky - tak, aby i naprostý začátečník/začátečnice mohl začít společně s námi (kdykoli bude chtít, kdekoli právě je). Půjdeme od naprostých základů (postoj, kryt, kroky, úhyby, základní bloky, údery, kopy ...). přes jednoduché i složitější kombinace, držení, strhy, páčení kloubů, škrcení .... až k volnému cvičnému sparringu pro nácvik intuitivního boje - a nezapomeneme do technik zařadit i obranu proti útoku s / a obranu v ruce s .... nožem, tyčí, provazem a podobnými předměty a chladnými zbraněmi pouliční agrese - a tedy sebeobrany.

      K tomu, začít se učit a trénovat sebeobranu s námi, vám stačí jediná věc - rozhodnout se - to je vše. Pak už potřebujete jen trochu volného místa doma (doma v pokoji, v garáži, na dvorku, na zahradě, v parku ....), odstranit z bezprostředního okolí drahé vázy a skleněné nádobí (a ostré zraňující předměty) a můžete začít cvičit podle našich videí od první lekce - rubriky na této stránce vpravo. Bude dobré si najít později na cvičení partnera (kamarád, kamarádka, táta, bratr, sestra, spolužák, manžel, přítel, kolega ....), nebo i klidně vytvořit partu kamarádek, kamarádů a cvičit spolu u někoho doma, na zahradě ....

       Brzy vám také nabídnu i možnost sejít se osobně a společně na víkendových workshopech, kde vám mohu poopravit techniku, zodpovědět vaše dotazy, vysvětlit čemu případně na videích nerozumíte, nabídnout jinou variantu techniky, pokud právě vám ta některá z videí nesedí - a především si to, co trénujete, vyzkoušíte a prověříte i na více jiných tréninkových partnerech, k čemuž doma nebudete mít tolik příležitostí. Stačí se zúčastnit jednou za čtvrt-půl roku a v klidu trénovat mezitím doma.

      Pokud - zcela nezávazně - chcete být o workshopech, nových lekcích, videích a všemu, co bude k videoučebnici postupně přidáváno - informovány / informováni - napište mi svou mailovou adresu a já vám všechny novinky budu rád posílat.

Napsat svou mailovou adresu mi můžete na můj mail :   jaroslav.polak.praha@seznam.cz

smskou na mobil :  +420 - 704 154 406

nebo soukromou zprávou na Facebook profil :  https://www.facebook.com/mozaikaredakce/

      (Samozřejmě mi můžete také napsat jakýkoli dotaz, poznatek, vlastní zkušenost, také konstruktivní kritiku k tomuto videoprojektu, vše ocením, na vše odpovím. Kdykoli můžete zasílání mých infomailů ukončit, k ničemu vás to nezavazuje, nestojí to ani haléř).

      Pokud máte zájem, můžete se i k tomuto projetu přidat a natáčet jej s námi - a s tím se učit reálnou pouliční sebeobranu přímo se mnou a být tak i příkladem ostatním. Napište mi na výše uvedený mail, nebo FB profil, přidejte pár fotografií, základní údaje o sobě ... odpovím.


                                                                                    Váš Jaroslav Polák, Mozaika TV  - září 2022