Rychnovsko

Rychnov nad Kněžnou,  Deštné v Orlických horách ...


      Obec Deštné v Orlických horách (německy Deschnei im Adlergebirge) se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Leží 18 km severně od Rychnova nad Kněžnou a 40 km východně od Hradce Králové. Žije zde přes 500 obyvatel (v roce 2006 jich bylo 625). Průměrná nadmořská výška obce je 650 m n. m. Součástí obce je i osada a základní sídelní jednotka Jedlová v Orlických horách.

     Jedná se o největší turistické středisko Orlických hor. Obec je hojně navštěvována především v zimě, kdy je lyžařům k dispozici zdejší lyžařský areál.

     Obec je velmi dobře dopravně dostupná: vedou sem silnice II/321 z Rychnova nad Kněžnou nebo II/309 z Dobrušky. Kromě místních autobusových linek existuje i spojení do Hradce Králové či Prahy. Autobusem lze dojet až do sedla pod Šerlichem (v létě i cyklobusem).

      Obec Vrbice se nachází na úpatí podhůří Orlických hor poblíž Kostelce nad Orlicí. Obec se skládá z místních částí Vrbice a Chlínky. Bezprostřední součástí Vrbice je místní část Draha.
     Dominantou návse ve Vrbici je zvonička se sochou Pany Marie Cellské se dvěma zvony. Proto byla již několikrát zrestaurována a zahrádka kolen ní je stále udržována. Historii připomíná rovněž hrubě tesaný smírčí kříž. Nedaleko za Vrbicí stojí zděná kaplička. V místní části Chlínky patřící k Vrbici se nachází pod památnou lípou pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého, která byla v roce 1995 na náklady obce restaurována.

     Obcí prochází významná turistická trasa (červené značení) vedoucí z Kostelce nad Orlicí do Potštejna. Při cestě po červené turistické značce ve směru na hrad Potštejn lze spatřit pod dvěma mohutnými lípami kamenný křížek. Dále po této cestě se dostaneme k lesní studánce, která byla vyčištěna, prohloubena, částečně obezděna a zastřešena dřevěným altánkem. Kolem ní jsou k dispozici lavičky pro oddych turistů i pro pravidelné setkávání občanů. Pro sportovní vyžití mládeže slouží obecní hřiště, které je oploceno a osázeno břízami.
      V místní části Draha při červené turistické stezce je zbudován přírodní lesopark Olšinky. Nechybí zde zpevněné cestičky ani lavičky.